Ана Петровић проглашена за "Инжењерку године" у Србији

Новости онлине

21. 06. 2023. у 10:06

У оквиру иницијативе Привредне коморе Србије, компаније Сименс Србија и удружења "Инжењерка године" која за циљ има да инспирише младе жене за студије и каријеру у инжењерској струци, данас је за инжењерку 2023. године у Србији проглашена Ана Петровић, генерална директорка компаније „Global Substation Solutions“.

Ана Петровић проглашена за Инжењерку године у Србији

Фото: ПКС

Она је докторирала на Електротехничком факултету у Београду, а свој пословни развој почела је пре девет година на позицији инжењерке приправнице у фирми коју од пре шест месеци води. На свечаности организованој у Привредној комори Србије, Ана Петровић је изјавила да су све финалисткиње победнице избора за инжењерку године.

Михаило Весовић, директор Сектора за стратешке анализе, услуге и интернационализацију у Привредној комори Србије, рекаo je да огроман заробљени потенцијал лежи у технолошким наукама. „Ми живимо златно доба инжењерства и ситуација је знатно боља него пре 20 година. Међутим, ограничења у демографији утичу на то да немамо довољно инжењера, посебно инжењерки, и зато је важно да додатно промовишемо ову струку, али и улогу жена у њој. Ова иницијатива управо томе помаже”, изјавио је Весовић.

Према речима Јелене Беговић, министарке науке, технолошког развоја и иновација у Влади Србије, важно је да променимо јавну перцепцију и да укажемо на успехе људи који су посвећени науци.  „Бити инжењер у 21. веку је фантастична ствар, јер ви сте онда креатор будућности једног друштва. Без инжењерских наука нема напретка, јер у супротном зависите од других. Србија има сјајну историју у СТЕМ области, добру статистику у укупном учешћу жена у образовању, а потребно је да повећамо њихов број у инжењерству”, нагласила је министарка Беговић и поручила свим финалисткињама избора за „Инжењерку године” да су оне већ победнице овог друштва.

„У Србији расте број девојака које уписују студије у области СТЕМ наука. У претходне четири године број запослених жена у ИКТ сектору у Србији порастао је три пута, са 10.815 у 2019. години на 31.880 у 2022. Такође, у Канцеларији за информационе технологије и електронску управу која је изнела највећи део посла дигитализовања електронске управе, више од 65 одсто чине жене“, рекао је министар информисања и телекомуникација Михаило Јовановић и додао да је за нашу државу од изузетног значаја што постаје део још једне иницијативе са циљем да представи најуспешније инжењерке, које ће својом личношћу и радом бити пример и инспирација младим женама које се налазе пред избором будућег занимања.

„Уколико погледамо брзину развоја технологија данас, јасно је да ће економска снага у будућности бити у рукама оних управљају технологијом. Из тог разлога, важно је да због балансирања будућности повећавамо удео жена у технолошкој сфери, али и на руководећим позицијама”, истакла je Медеја Лончар, генерална директорка компаније Сименс за Словенију, Хрватску и Србију и додала да ће тиме и привреда бити економски конкурентнија. Према њеним речима, истраживања показују да уколико европске компаније удвоструче удео жена у технолошкој радној снази на око 45 одсто, БДП би могао да се повећа за чак 260 на 600 милијарди евра.

Фото: ПКС

Реч је о првом избору у оквиру шире иницијативе да се јавности у Србији представе инжењерке из различитих компанија и институција, оне које би својом личношћу и радом могле да буду пример и инспирација младим женама које се налазе пред избором будућег занимања. Након јавног конкурса и избора 10 финалисткиња, о томе ко ће међу њима понети титулу „Инжењерке године” за ову годину одлучивала су четири жирија: финалисткиње, представници медија, ученици и професори средњих школа, као и представници организатора и партнера. 

Финалисткиње првог избора за најинспиративнију жену инжењерске струке у Србији биле су:

  • Маја Адамовић, директорка Дирекције за одржавање преносног система, Електромрежа Србије АД
  • Сандра Вељковић, асистенткиња на Електронском факултету у Нишу
  • Данка Живковић, оснивач и дизајнерка, ПР Two N Kids Furniture & Decor
  • Дубравка Јованчић, шефица службе аутоматике, ЈКП „Београдске електране“
  • Тијана Јовић, инжењерка техничке подршке, INDAS Automation д.о.о. Нови Сад
  • Катарина Миладиновић Здравковић, старија инжењерка пројектовања, ICCE д.о.о.
  • Ана Петровић, генерална директорка, Global Substation Solutions д.о.о. Београд
  • Катарина Тадић, саобраћајна инжењерка-специјалиста, Yunex Traffic д.о.о Београд
  • Андријана Томић, менаџерка за одрживи развој, ZF д.о.о. Панчево
  • Анђелка Чаровић, водећа конструкторка технолог, Металац Бојлер д.о.о. Горњи Милановац

Више информација о овој иницијативи доступно је на веб-сајту www.inzenjerka-godine.rs.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!