МЛАДОСТ ВИШЕ НЕ СТАНУЈЕ ОВДЕ: Опустела Кална код Књажевца, становници кажу - нико да наиђе да се барем нашалимо (ФОТО)

В. ЋИРИЋ

19. 05. 2021. у 11:33

НЕ могу да сретнем или нађем човека, нико да наиђе да се барем поштено нашалимо, приговоримо, па ако треба и испсујемо. Уста су ми се укиселила од ћутања.

МЛАДОСТ ВИШЕ НЕ СТАНУЈЕ ОВДЕ: Опустела Кална код Књажевца, становници кажу - нико да наиђе да се барем нашалимо (ФОТО)

Фото: В. Ћирић

Нема ни дечје ларме, галаме у дворишту школе, у главној улици само старци, понеки пас претрчи с једне на другу страну, а у неколико продавница и две кафане све мање је старих муштерија, а нових нема. Чамотиња се нарочито тешко подноси с јесени и зими, када оду они који су током кратког лета провели по неколико месеци на запуштеној очевини.

Овако живот у књажевачком селу Кална на обронцима Старе планине описују Јован Станковић, власник једне од две кафане која има помало саркастичан назив "Добар живот", Бобан Лазаревић и Небојша Пујић, његови редовни гости из Балта Бериловца и Инова. Свима је око 60 година и добро се знају, али знају и историју пропадања Калне, која је сликовит и драстичан пример гашења села у овом делу Србије.

Кална је некада била општина! Седамдесетих година прошлог века, у свих 14 насеља живело је између 14.000 и 15.000 душа, имала је основне школе у свим местима... А према последњим подацима има свега 600 житеља, међу којима је и петнаестак малишана, узраста од првог до осмог разреда овдашње основне школе.

Минулих деценија, како нам је испричао Јован Станковић, није се поклањало довољно пажње пољоприврди, посебно сточарству. Он то илуструје готово невероватним примером.

- Како ће неко да живи овде, ако је јагњећа кожа свега 100 динара, а вуну нико не откупљује. Баца се и једно и друго по урвинама и потоцима јер се никоме не исплати да оде и преда кожу. Више ће га, од неког села коштати аутобуска карта, него што ће узети за своју робу - уверљив је Станковић, који је својевремено и сам био откупљивач коже и вуне.

Ипак, наш саговорник гаји оптимизам, има и неку врсту позитивне приче која обећава бољитак за читав крај.

- Будућност овог краја је у развоју туризма на Старој планини. Последњих година све је више младих који долазе на Јабучко равниште и Бабин зуб. Претежно су из Београда, долазе овде и за по неколико хиљада евра пазаре сасвим солидне куће у селима дуж пута према старопаланинским центрима. Oд Балта Берилова, Јање, Инова све до Ћуштице и Црног врха. Ако неко врати живот у овај крај, то ће бити они. За десетак хиљада евра може се купити комплетна окућница, готово нова кућа у коју нема потребе да се било шта улаже. Једноставно уђеш и упалиш сијалицу и све је твоје - закључује Станковић, који је родом из пиротског села Рудиње, познатог по најбољим крушкама и квалитетном овчјем сиру.

БУЏАК

СТАРИЈИ назив за Калну и читав овај крај је Буџак. У тумачењу локалног становништва то означава нешто попут непроходне стазе, дивљине и области без људи. Реч "буџак" је турског порекла и уначи угао, ћошак, али и ружан, неуређен простор или забачено, скривено место.

Демографски и развојни врхунац, Кална је доживела крајем шездесетих и почетком седамдесетих када је овде било око 600 радника запослених у руднику уранијума Мездреја, Земљорадничкој задрузи, предузећу за производњу пољопривредних машина и још неколико погона, као и у јавном сектору. Данас је слика потпуно другачија: индустрије уопште нема, а оно мало младих људи живи од тешког рада по старопланинским шумама које се простиру до Бабиног зуба и Миџора. Секу дрва, свлаче их низ дубодолине, кубицирају и продају за око 3.500 динара по кубику. После полувековног "пражњења" села, остали су пензионери и њихови вршњаци из других градова Србије, најчешће из Књажевца, Зајечара и Бора, који повремено долазе на очевину.

- Суноврат читавог краја почео је средином шездесетих када је затворен рудник урана Мездреја који је имао и флотацију. Од тада је настала бежанија. Један од кључних момената дестио се непосредно пре тога, када је Кална после референдума одлучила да се припоји књажевачкој, а не пиротској општини. Највише младог света отишло је пут Књажевца, Зајечара, Бора, Београда јер се овде тешко живи - једногасни су Вукадин Златковић и Топлица Костић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

ДРАГУЉ СА ОБАЛЕ ДРИНЕ: Мали Зворник нуди посетиоцима свестрану туристичку понуду