ИМАМО ВЕЋИ БРОЈ ЗАРАЖЕНЕ ДЕЦЕ, ЕВО И ЗАШТО: Доктор Вукомановић објаснио које симптоме имају најмлађи

Танјуг

10. 03. 2021. у 09:59

КАРДИОЛОГ са Института за мајку и дете Владислав Вукомановић изјавио је данас да нови сојеви вируса корона повећавају број деце која обољевају од ове инфекције.

ИМАМО ВЕЋИ БРОЈ ЗАРАЖЕНЕ ДЕЦЕ, ЕВО И ЗАШТО: Доктор Вукомановић објаснио које симптоме имају најмлађи

Фото: Д. Миловановић

- Имају повишену телесну температуру, жале се на главобољу, цурење носа, запушен нос, болове у зглобовима и мишићима. Симптоми који се умногоме преклапају и са грипом и са короном, али је највероватније повећан број деце која се заражавају управо овим новим сојем - рекао је Вукомановић за РТС.

Вукомановић је рекао да је то лоша вест и да су деца преносиоци болести својим бакама, декама и родитељама, али да је добра вест то што у Институту за мајку и дете нема збрињавања тешко оболеле деце, односно, да њихов број није у порасту.

Фото: Принтсцреен/РТС

 

Он је додао да се, као и код одраслих, и код деце са неким другим болестима јављају теже клиничке слике.

- Пре свега код деце са неуролошким обољењима, хематолошким обољењима, урођеним срцаним манама, имунодефицијенцијама. Значи, теже форме болести, али најтежа форма болести је мултисистемски инфламаторни синдром, упала свих органа и органских система код деце. Веома тешка клиничка слика - нагласио је Вукомановић.

Он је нагласио да је у Институту за мајку и дете досад лечено око 40 деце са таквом тешком клиницком сликом која углавном захтева збрињавање на одељењима интензивне неге, али и нагласио да ниједно дете није било на респиратору.

- Излечење код те деце је било потпуно и практично су здрава отпуштена кући и могу рећи да у том неком краткорочном периоду праћења није било неких тежих секвела те веома опасне форме болести изазване САРС-ом - истакао је Вукомановић.

Из КБЦ "Др Драгиша Мишовић" је у Институт за мајку и дете пребачена девојчица стара две године, а Вукомановић је рекао да је она имала знаке претеће респираторне инсуфицијенције и да је захтевала примену терапије кисеоником и антибиотицима.

- Неколико деце се у току месеца преведе из болнице ''Драгиша Мишовић'' у нашу установу. Имамо дежурно ковид одељење и ковид интензивну негу. Број те деце није велики. Јесу теже форме болести које више подсећају на симптоматологију код одраслих. Манифестује се, пре свега, тешком упалом плућа. Излечење је углавном потпуно, осим ако се не ради о деци са коморбидитетом или неким тежим неуролошким или другим обољењима - навео је Вукомановић.

Истакао је да је тешко, али не и немогуће навести децу да примењују превентивне мере и носе маске.

- Уколико се јаве симптоми болести и постоји сумња да се ради о ковид инфекцији, треба направити кућну изолацију и не треба мешати са осталим члановима породице. Знамо да је карантин 10 дана и то треба испоштовати - нагласио је Вукомановић.

У Институту за мајку и дете вакцинација запослених је почела 9. јануара, а Вукомановић је рекао да је вакцинацијом недвосмислено постигнут колективни имунитет у Институту, што им је помогло да несметано раде.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!