ВЕЗЛЕ ПЕШКИРЕ ПРОТИВ УРОКА: Погледајте традицију старих Трстеничанки - од монахиње Јефимије до данас (ФОТО)

С.БАБОВИЋ

03. 12. 2020. у 11:33

МОНАХИЊА Јефимија и кнегиња Милица Хребељановић (Евгенија), које су након Косовског боја 1389, напустиле Крушевац и прешле у манастир Љубостиња код Трстеника, оставиле су за собом вредна дела.

ВЕЗЛЕ ПЕШКИРЕ ПРОТИВ УРОКА: Погледајте традицију старих Трстеничанки - од монахиње Јефимије до данас (ФОТО)

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Најважније међу њима, књижевно дело Јефимије, представља златовез на црвеном атласу “Похвала кнезу Лазару” и чува се данас у Музеју СПЦ. Мање је познато,међутим, ко су биле наследнице средњевековне уметнице, а то се управо ових дана може погледати на оригиналној изложби 69 пешкира Музејске збирке у Трстенику.

Важан предмет текстилног покућства у традиционалној култури, пешкир је имао вишеструку улогу у животу породице и појединца. Истраживачи текстилне радиности најчешће их разврставају према намени и начину израде и украшавања.

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Трстеничке преље и плетиље

- Намена их раздваја на употребне,украсне и пешкире који су ознака појединца -предочава за “Новости” историчарка Јелена Вучкевић, ауторка изложбе Музејске збирке “Шири,шири везени пешкири”.

- Све категорије су присутне у нашој колекцији,сведочанство су вредних ткаља и везиља, као и баштине трстеничког краја.

ГАЈИЛИ И СВИЛЕНЕ БУБЕ

ПОСЛЕ Другог светског рата, велики број домаћинстава у селима око Западне Мораве је гајио свилену бубу, чији је производ – свилу за пешкире и одећу-продавао. Домаћинство Вучић из села Лопаш гајио је гаји свилену бубу у посебно одвојеној просторији, а бубе су полагала јајашца на полицама са дудовим лишћем у кошарама.

Пешкире су старе Трстеничанке украшавале геометријским, флоралним и зооморфним мотивима. Израђивале су их од најраспрострањенијих сировина биљног порекла конопље, лана и памука. У годинама после Другог светског рата, готово свако домаћинство је сејало конопљу. Све до краја седме деценије 20. веку, када се прелази на памук и индустријске материјале.                                        

- Преслицама и вретеном Трстеничанке су обављале предење, а вештину почеле да уче већ од 10. године живота-напомиње Вукчевић.

- Неретко су домаћице бојиле лан, конопљу, памук или вуну како би жељени предмет поред практичне добио и естетску димензију. У трстеничком срезу, у послератном периоду радила су двојица бојаџија, Божовић Велимир и Кузмановић Методије.     

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Ослободиоци Трстеника носе пешкире

            

Стари пешкири су сведочанства обичаја, од рођења, крштења, преко свадбе до сахране. Пешкир око главе био је и део народне ношње све периода између два светска рата. Пешкирима су “означавани” девер, младенци, стари сват, барјактар, украшавале су се кочије и коњи сватова,као што се данас красе-аутомобили. Украсне пешкире имала је свака западноморавска кућа. Славским ручковима користили су се пешкири довоољно дугачки да руке обрише и 20 гостију.

Фото: С.БАБОВИЋ, музејска збирка

Венчање после Првог светског рата

- Слава, богомоља, Божић – нису могли проћи без погаче увијене у лепу крпу, односно пешкир - напомиње Јелена Вукчевић.

- Положаоник је за Божић дарован погачом завијеном у крпу, обмотану црвеним концем, ради здравља и против урока. Када се зидала кућа, на рогове су се везивали пешкири. Пешкири су такође, служили као дар мајсторима зидарима.

ЗАПЕТЉАО СЕ КИ ПИЛЕ У КУЧИНУ

КАКО би добиле пешкир од конопље,Трстеничанке су најпре обрађивале сирону и то “трлицом”. Влакна су обликовале посебном справом-”тарком”,који подсећа на чешаљ.Вишак материјала називао се “кучина” и отуда и пословица

„Запетљао се ки пиле у кучину“ која означава човека који не зна како да заврши започет посао,као и изрека „трице и кучине“ којом се означавају неважне, маргиналне ствари.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!