ПОМОЋУ СТРУЈЕ ВРАЋАЈУ ПАМЋЕЊЕ: Пројекат Фонда за науку Србије помоћи ће многима, слабо електрично поље безбедно стимулише мозак

Б. Борисављевић

22. 11. 2020. у 13:00

ЈЕДНА од девет особа доживљава тешкоће у домену памћења, а више од 50 милиона људи у свету болује од различитих облика деменције, показује светска статистика. Због тога је развој нових третмана усмерених на памћење од великог друштвеног значаја. Међу њима су и српски научници, а "Меморист" је назив пројекта који је подржао Фонд за науку Србије, чији је циљ побољшање памћења употребом савремених техника неуромодулације.

ПОМОЋУ СТРУЈЕ ВРАЋАЈУ ПАМЋЕЊЕ: Пројекат Фонда за науку Србије помоћи ће многима, слабо електрично поље безбедно стимулише мозак

Др Јована Бјекић / Фото Приватна архива

Овај пројекат подразумева развој и проверу нових протокола за побољшање памћења, који би могли наћи примену у раним фазама когнитивног старења, а били би неинвазивни, широко доступни и индивидуално прилагођени свакој особи.

Према речима руководица пројекта др Јоване Бјекић, научне сараднице у Институту за медицинска истраживања Универзитета у Београду, у питању је базично истраживање, које за циљ има доказивање да је могуће помоћу овакве неинвазивне методе утицати на мождане функције, конкретно на памћење. Ако пројект покаже позитивне резултате, може се очекивати да ти налази служе као основа за превентивне и иновативне третмане за различите облике деменције.

- Памћење је једна од најважнијих когнитивних функција - оно нам омогућава да се сетимо ствари које смо научили, ситуација које су се догодиле, особа које познајемо, места на којима смо били - наводи др Бјекић. - Нажалост, памћење је једна од најрањивијих функција - оно опада са старењем и представља један од централних дефицита различитих неуродегенеративних обољења, као што је, на пример, Алцхајмерова болест. Централни аспект овог пројекта представљају технике неинвазивне неуромодулације, прецизније, техника транскранијалне стимулације једносмерном струјом.

Наша саговорница објашњава да ова метода користи слабо електрично поље како би се повећала мождана активност у релевантним регијама мозга.

- Предности су што је безбедна, релативно једноставна за примену и има готово занемарљиве нежељене ефекте, као што су осећај краткотрајног пецкања на кожи, који пролази за неколико минута - истиче др Бјекић. - Стога се ова и сродне технике користе у лечењу различитих обољења као што су депресија и хронични бол. Пројекат "Меморист" ће покушати да унапреди ову технику, како би је приближио примени у домену поремећаја памћења. Поред техника неинвазивне неуромодулације, користимо и друге стандардне методе у области когнитивних неуронаука као што су магнетна резонанца, електроенцефалографија и задаци и тестови когнитивних функција.

Докторка Бјекић истиче да је пројекат "Меморист" иновативан, зато што се у развоју протокола ослања на природни неурални ритам, који се јавља сваки пут када памтимо или покушавамо да се присетимо нечега, а узима у обзир да тај ритам није исти код свих људи. Тако ће овај пројектни тим први у свету испитати физиолошке и когнитивне ефекте стимулације базиране на индивидуалном неуралном ритму за побољшање памћења.

ПРОГРАМ ПРОМИС

ПРОГРАМ за изврсне пројекте младих истраживача - ПРОМИС - од стратешког је значаја за Републику Србију. Направљен је по узору на европске програме и пружа младим докторима наука шансу да осмисле сопствене програме истраживања, формирају тимове, руководе пројектима и сарађују са одговарајућим лабораторијама и истраживачким центрима у Србији и свету.

Фонд за науку ће у наредне две године финансирати 59 ПРОМИС пројеката укупне вредности 8,9 милиона евра. Максималан буџет једног пројекта износи до 200.000 евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

КО ЈЕ ДАВИД КНЕЖЕВИЋ КОЈИ ЈЕ УХАПШЕН У МАЈАМИЈУ: Након нестанка супруге Ане побегао за Србију

НАЦИОНАЛНА полиција ухапсила је данас у Мајамију Давида Кнежевића, супруга Ане Марије Кнежевић Хенао, Колумбијке која је нестала у Мадриду 2. фебруара. Давид Кнежевић, држављанин Србије, био је главни осумњичени откако су америчка полиција и ФБИ прикупили доказе да је реч о насилном нестанку, сазнају шпански медији.

06. 05. 2024. у 17:33

Коментари (0)

ШЕШЕЉ О ЧУДНОЈ ИЗЈАВИ ПРЕДСЕДНИКА УКРАЈИНЕ: Нико не схвата озбиљно то што Зеленски говори