СТИГЛО ЈЕ ПРОЛЕЋЕ, А СА ЊИМ УМОР И ГЛАВОБОЉЕ: Стручњак појаснио о чему је тачно реч и како можемо себи помоћи

Дејана Калинић
Дејана Калинић

21. 03. 2024. у 12:52

НЕУРОЛОГ др Алекса Пејовић и метеоролог Недељко Тодоровић, гостујући на Прва ТВ, осврнули су се на временску прогнозу која нас очекује у наредном периоду, као и како се промене у температурама одражавају на наше здравље.

СТИГЛО ЈЕ ПРОЛЕЋЕ, А СА ЊИМ УМОР И ГЛАВОБОЉЕ: Стручњак појаснио о чему је тачно реч и како можемо себи помоћи

FOTO TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČI/ Shutterstock

Пролећни умор се често јавља у ово доба године, као последица једноличне зимске исхране и мањка витамина и минерала, као и сунчевих зрака који нас "храни" витамином Д. Јуче, тачније 20. марта нам је стигло пролеће, а са њим и одређени симптоми.

- Није у питању наш лични утисак. Зато што је људски организам један велики часовник, односно боље је рећи да је саздан од бројних мали часовника, који морају периодично да се навијају. Онај најпознатији часовник који сви знамо је циклус будности и спавања, тај неки биолошки циклус траје 24 сата и 15 минута. Промене обданица, односно количине сунчевих сати током различитих годишњих доба, служе нам да константно навијамо свој часовник. Ако човека лишите тог спољашњег навијача часовника, десиће се да човек направи инверзију циклуса будности и спавања, и сасвим сигурно поремети све унутрашње будилнике у организму - објаснио је неуролог др Алекса Пејовић.

Метеоролог Тодоровић уверава да промена у температурама не би требало да нас брине, јер нам у предстојећем периоду следи право пролеће. Како да се најбоље носимо са овим осцилацијама, објаснио је др Пејовић.

Фото Shutterstock

Додаје да се наше расположење мења у зависности од годишњег доба, па тако зими смо лошије, а у пролеће боље расположени. Зашто? Како објашњава неуролог др Пејовић, концентрације серотонина зими су све ниже у мозгу, а мелатонина све више и више.

Доласком пролећа, тачније током равнодневице долази до разлике односа мелатонина и серотонина и због тога можемо да будемо поспанији и деконцентрисанији. Др Алекса Пејовић осврнуо се на главобоље, као један од симптома пролећног умора. Тачније, пацијенти са мигреном не воле промене времена и на њих неповољно утиче.

- Када вас боли глава, имате хроничну главобољу, требало би да попијете лек, ако не постоје контраиндикације - истакао је доктор и саветовао умерену физичку активност.

(МОНДО)

БОНУС ВИДЕО: ЛЕЧЕ ВИРТУЕЛНО: У шабачкој Општој болници први пут коришћена холограмска технологија за консултације

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ХИТАН ПРИЈЕМ: Срђан Ђоковић примљен у Ургентни центар!