"НОВОСТИ" САЗНАЈУ - МУЧКИ УБИЈЕНИ ПОСЛАНИЦИ РС ДОБИЋЕ БИСТЕ: Скупштина Српске одаје дужну почаст некадашњим Трибунима

Срђан Мишљеновић

03. 03. 2024. у 15:54

ДО Видовдана ове године у холу Народне скупштине РС биће постављене бисте тројице послника првог сазива Скупштине Републике Српске, а који су мучки убијени 1992. године.

НОВОСТИ САЗНАЈУ - МУЧКИ УБИЈЕНИ ПОСЛАНИЦИ РС ДОБИЋЕ БИСТЕ: Скупштина Српске одаје дужну почаст некадашњим Трибунима

Фото С. Мишљеновић

Поред три бисте биће постављен и грб над којим су се посланици заклели на верност Републици Српској и текст у којем се наводи да су убијени јер се борили за своју домовину.

Бисту у холу Скупштине добиће професор доктор Милутин Најдановић, један од најпознатијих сарајевских доктора и оснивача СДС, који је убијен на свиреп начин у Сарајеву половином августа 1992. године. Поред др Најдановића, бисту ће добити и Горан Зекић, судија из Сребренице који је убијен у заседи 8. маја исте године док се враћао из Братунца. Трећи посланик чија биста ће да краси хол Скупштине биће Милован Бели Милошевић, председник општине Дервента, песник и писац, који је убијен снајперским хицем у леђа у близини своје куће, 21. маја 1992. године.

Фото С. Мишљеновић

Ненад Стевандић, председник Народне скупштине РС, каже за "Новости" да је реализацији овог пројекта претходила сагласност Председништва и Колегијума НС РС.

- Они су били људи који су подигли руку за Републику Српску када је то било најпотребније.

Уживали су огроман углед у својим срединама. Убијени су у време кад су конституисани органи Републике Српске, када је почело усвајање првих закона у Народној скупштини РС и постављени темељи данашње Републике Српске - истиче Стевандић.

Он додаје да су бисте у процесу израде и да ће бити од бронзе.

- Прво што ће убудуће угледати сви они који улазе у зграду Скупштине биће бисте нашим херојима. Не смемо прекинути контакт са ствараоцима Српске. Породице су сагласне са изгледом биста јер су више пута са мном контакирале. Ако је било некакве неправде према људима који су стварали Српску, трудим се да је исправим и сви који су на некој позицији требају учинити све што је у њиховој моћи. Ови људи су изгласали акте на којима данас почива Српска и изгласали су први сазив Народне скупштине РС и убијени су у стварању Републике Српске. То не смемо заборавити - поручио је Стевандић који каже да осећа понос зато што ће коначно бисте бити постављене у хол Скупштине.

Горан Зекић, Фото С. Мишљеновић

На свечано отварање меморијалног кутка у Скупштини РС биће позвани сви утемељивачи Српске.

Монструозан злочин над лекаром грудне хирургије проф. др Милутином Најдановићем остао је под велом тајне и нерешен више од три деценије. Он је убијен у ноћи 14. августа 1992. у ратном Сарајеву, а истраге о том убиству, као ни криваца, и даље нема. Његово измасакрирано тело је пронађено код стадиона Кошево. Др Најдановић био је посланик СДС у првој демократској Скупштини СР БиХ. Био је професор на Медицинском факултету у Сарајеву и оснивач Одељења торакалне хирургије у том граду.

Након што су 15. октобра 1991. године хрватски и муслимански посланици у Скупштини СР БиХ прегласавањем донели одлуку о независности, у потпуности игноришући вољу нашег народа, српски посланици су 24. октобра одржали заједничку седницу и донели Декларацију Скупштине српског народа у БиХ којом је формирана Скупштина српског народа. Одмах су одржали и прву седницу, а српски посланик др Најдановић, предложио је да за председника Скупштине буде изабран Момчило Крајишник. Његов предлог једногласно је прихваћен, а за потпредседнике су изабрани Милован Милановић и Бранко Симић.

Његова супруга, Рикица Најдановић, кћерка угледног писца Исака Самоковлије, у више наврата покушавала је да дође до података ко је и зашто убио њеног мужа. Наилазила је само на зид ћутања. У изјавама које је медијима непосредно после убиства професора Најдановића давала, супруга Рикица наводила је да су се "негде иза 21 час, 14. августа, испред улаза појавила три наоружана човека у маскирним униформама и да су га одвели.

Ненад Стевандић, Фото Д. Гаврић

Тада га је последњи пут видела живог.

- Казали су да долазе из МУП и Милутину наредили да се спреми и да иде на саслушање.

Милутин се поздравио са мном и казао да не бринем - испричала је Рикица.

Каже да се ни они ни Милутин више нису појавили, а да су сутрадан дошли људи из ЦЈБ.

- Уредно су показали легитимације и питали како је Милутин био обучен када је одведен.

Претпостављам да су га видели још раније убијеног и само дошли да потврде идентификацију. Две комшинице су отишле са њима да га идентификују и касније ми рекле да је убијен. Ко је то учинио, зашто и због чега, не знам - причала је Рикица, такође угледни лекар.

Служба за информисање тадашњег МУП РБиХ саопштила је да је 15. августа 1992. године око 11 часова ЦЈБ "обавештен од војне полиције РБиХ да се на горњем улазу стадиона Кошево налази тело Н. Н." На лице места је изашао истражни судија, заменик јавног тужиоца и оперативни радници ЦСБ. Прелиминарним прегледом тела утврђено је да је убијен са више хитаца из ватреног оружја и да се то десило дан-два раније. Прегледом гардеробе нису пронађена документа за идентификацију, осим једног писма, а у потпису је писало "Милутин Најдановић".

Мира Зекић, супруга убијеног посланика и судије Горана Зекића, каже за "Новости" да јој је тешко да речима изрази колико је поносна што ће биста Горанова бити постављена у холу Скупштине.

- Горан је био човек из народа, веома поштован. Добио је отказ почетком рата у Сребреници јер је указивао на лош рад судија. Желео је само да српски народ има своје место под сунцем и где можемо да живимо по својим правилима и законима и да нам нико не намеће шта и како да радимо - наглашава Мира.

Народна скупштина РС

Тог. 8. маја када је Горан убијен добро се сећа:

- Враћао се из Братунца за Сребреницу и направљена му је заседа. Убијен је једним пуцњем у главу. Мени нису дали да одем да видим место убиства. Кад се рат завршио, чула сам да су људи који су учествовали у убиству Горана одликовани "Златним љиљанима". Толико је изгледа била вредна Горанова глава непријатељима.

Зекићева: Поносни смо

ЗЕКИЋЕВА истиче да ће увек бити захвална др Стевандићу што је покренуо иницијативу да Горан добије бисту у Скупштини:

- Страдао је за Републику Српску. Добили смо и медаље још раније, али биста је нешто посебно. Веома смо поносни што ће бити у Скупштини јер је он био посланик Првог сазива.

Иако нисмо одмах били задвољни како биста изгледа, у разговору са вајарима смо дошли до решења и попрсје које се прави баш осликава Горана какав је био.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)