У КАСАРНЕ НА ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Генералштаб Војске Србије покренуо иницијативу да се реактивира закон о обавезном служењу војног рока

Б.Субашић Ш. Маровић

05. 01. 2024. у 10:00

Генералштаб је предлог поднео у "циљу подизања одбрамбених способности Војске Србије, кроз подмлађивање и унапређење попуне и обучености активног и резервног састава"

У КАСАРНЕ НА ЧЕТИРИ МЕСЕЦА: Генералштаб Војске Србије покренуо иницијативу да се реактивира закон о обавезном служењу војног рока

Фото: Министарство одбране

ГЕНЕРАЛШТАБ Војске Србије јуче је званично покренуо иницијативу да се укине одлука о суспензији обавезног служења војног рока и реактивира закон који дефинише обавезно служење војног рока који би трајао до четири месеца, саопштило је Министарство одбране. Овај предлог највишег стручног и штабног органа за припрему и употребу Војске Србије (ВС) у миру и рату је упућен председнику Републике и врховном команданту Војске Србије Александру Вучићу, и даље на расправу у Народној скупштини, када она буде формирана.

Војска Србије

Предвиђено је да основна обука траје 120 дана

Генералштаб ВС је предлог поднео у "циљу подизања одбрамбених способности Војске Србије, кроз подмлађивање и унапређење попуне и обучености активног и резервног састава".

- Предлог Генералштаба ВС долази након детаљног разматрања опште безбедносне ситуације и савремених изазова са којима се суочава Република Србија као војно неутрална земља, који су наметнули потребу за прилагођавањем модела попуне Војске Србије, а који би омогућио јачање укупног регрутног потенцијала и оспособљавање већег броја грађана за одбрану наше земље - стоји у саопштењу Министарства одбране.

Министар одбране Милош Вучевић указује да је Војсци Србије неопходно попуњавање резервног састава.

- Нама 13 генерација није ушло у састав ВС јер није било обавезног војног рока. Наше безбедносне потребе су да имамо нове регруте који су увек спремни да чувају државу. То није само потреба која је карактеристична за Србију, многе европске државе активирају обавезни војни рок - рекао је Вучевић.

Фото: Министарство

Министар одбране Милош Вучевић са војницима

Иако је реч о иницијативи о којој тек треба да се одлучује, Војска Србије и Министарство одбране се спремају за њено спровођење.

- Нама је потребно одређено време да се инфраструктура покрене, да касарне буду припремљене, да регрутни центри опет раде у том нивоу. Потребно је да имамо ново регрутовање резервног састава, бољу попуњеност, обученост. Професионални састав Војске Србије остаје наравно најдоминантнији као носилац кључних активности Војске Србије - нагласио је Вучевић.

Одлуку о обустави обавезе служења војног рока је у јануару 2011. потврдила Скупштина Србије, гласовима 133 од 135 присутних посланика. То је био врхунац процеса започетог 2000. од када је више од 200.000 пунолетних мушкараца заменило војну обуку служењем војног рока у цивилу у јавним установама. Касарне су напуштене, и препуштене руинирању. Процењује се да је од 2011. до 2022. ВС изгубила око 500.000 резервиста, највише због прекорачења старосне границе, а годишње је уместо 20.000 регрута у ВС је стизала попуна од око 1.000 добровољаца. То је оправдавано порфесионализацијом војске, чије бројно стање пројектовано 2010. од 10.918 професионалних војника и 36.000 припадника мирнодопске војске није остварено.

Фото: Министарство одбране

Војсци требају и регрути и резервисти

У мају 2022. председник Вучић је, на основу анализа Министарства одбране и Генералштаба, изнео конкретан предлог о реактивирању обавезног војног рока. Стручњаци су направили више модела који се разликују по трајању, потребним ресурсима и организационим променама у систему одбране. Тада је процењено је да је за основну пешадијску обуку потребно 90 дана, а садашњи предлог продужава тај период за још један месец. Искусни војни стручњаци свесрдно поздрављају актуелну иницијативу Генералштаба ВС за враћање обавезног рока.

- Војни рок треба обавезно увести! Треба имати снагу да се таква одлука одобри, али треба поред струке укључити и јавно мњење и анкетирати људе шта мисле о томе. У ранијем периоду војни рок се показао као савршена одлука, посебно у смислу васпитања младих генерација, као и самосталности. Многи су из војске изашли као бољи људи и спремнији за живот. Војни рок никако не би смео да буде мањи од три, ни већи од девет месеци. Нека граница између четири и шест месеци је оптимална - каже за "Новости" генерал у пензији Љубиша Диковић, некадашњи Начелник генералштаба Војске Србије.

Фото: Министарство одбране

 

Подршку предлогу даје и генерал у пензији Драган Паскаш, некадашњи начелник Генералштаба ВСЦГ:

- Увођење војног рока је у суштини добра идеја која интересује целу нацију, јер ће њени синови учествовати у томе. Потребно је више укључити струку у овај комплексан проблем, а не доносити одлуке више политички, као што је то било у случају укидања војног рока. Морају се добро дефинисати бројна питања, посебно временски период који је потребан за обуку, јер није исто обучити пешадинца и тенкисту. Времена су се променила и услови за служење војног рока доста захтевнији и компликованији. Војска је некада била најозбиљнија васпитно-образовна установа и то треба да јој остане главна сврха. Зато сам, дефинитивно, за увођење војног рока.

ПОНОС ОТАЏБИНЕ

ИНИЦИЈАТИВА за враћање обавезног војног рока није покренута да би се Србија спремала за сукобе, наглашава министар Вучевић:

- Мислимо да је ово нешто што је од користи за целу државу, за цело друштво, а користиће и тим момцима који ће сутра служити војни рок. Они ће се боље осећати и бити кориснији чланови друштва и понос целе отаџбине и њихових породица.

ПОДРШКА "ЗАВЕТНИКА"

СРПСКА странка Заветници подржала је иницијативу за поновно увођење обавезног војног рока и позвала Министарство одбране и Владу Србије да што пре припреме потребну законску регулативу.

- Обнављање редовног служења војног рока би, поред побољшања безбедносне ситуације, позитивно утицало на враћање система вредности и етике код младих генерација и на развој српског друштва у целини - саопштили су Заветници.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!