СРБИЈУ ТРЕСЕ МИСТЕРИОЗНИ КАШАЉ: Лекари упозоравају на болест која се разликује од обичне

Novosti online

04. 01. 2024. у 08:20

СЕЗОНА грипа, короне и респираторних инфекција је у пуном јеку, а према речима епидемиолога др Небојше Бохуцког можемо да очекујемо да ће број оболелих драстично да порасте. Томе ће допринети празнична окупљања, а још већи скок оболелих се очекује за недељу до две дана.

СРБИЈУ ТРЕСЕ МИСТЕРИОЗНИ КАШАЉ: Лекари упозоравају на болест која се разликује од обичне

Фото Shutterstock

Др Бохуцки каже да су се међу пацијентима издвојили они који бесомучно кашљу, и то у налетима. Овакав кашаљ не заобилази ни децу, због чега су чекаонице дечјих амбуланти и домова здравља пуне.

Кашљу дуже од 10 дана и немају друге симптоме

- Супруга и ја кашљемо већ више од 10 дана. Специфичан је кашаљ, не памтим да сам сличан имао у животу, иако сам бар два пута прележао корону, о грипу и прехладама да не говорим. Буквално иде у налетима, зацењивање пола сата, па си онда миран неколико сати. А најгоре је ноћу када просто не можеш да спаваш, од кашљања те боле глава, стомак... Променио сам и кревет да бих се некако боље наместио, смирио. А ниједан други симптом неке болести немам. Дакле, искључиво кашаљ - каже Владимир В. из Београда.

Суботичанка Сања Д. каже да њени синови од седам и девет година и старији тинејџер не престају да кашљу.

Фото Shutterstock

- Све што могу да учиним и да им помогнем код куће сам већ пробала, али не вреди. Данас идемо код лекара, све их водим. Ноћу не спавамо. И они и ми смо исцрпљени. Имам утисак да није обичан кашаљ – забринута је мајка тројице дечака.

Не лежимо, идемо на посао са кашљем и онда се чудимо

Др Небојша Бохуцки, епидемиолог, каже да су, од када се појавио ковид, респираторне болести постале светска тема и да више обраћамо пажњу на њих.

- Ако неко кашље и радно је активан треба да зна да не треба да ради ако је болестан! Људи не леже, не пију доста течности, и наравно да ће болест дуже трајати. Ако човек кашље две до три недеље није необично, јер опоравак код вироза може да траје и до месец дана. И малаксалост може да траје недељама и дуже од месец дана – каже др Бохуцки.

Општинска управа у Великом Градишту

Др Бохуцки подсећа да не трају све болести "само пар дана". И ковид изолација је трајала седам дана, али то не значи да је свако оздравио за недељу дана.

- Узрочник и зашто неко има вирозу по правилу не знамо. Радимо само специфичну, циљану дијагностику на најзначајније болести, као што је ковид, евентуално грип, а ретко кад се ради за друге акутне респираторне инфекције. Мора се мировати, лежати. То се односи и на одрасле и на децу – каже др Бохуцки.

Ако кашаљ траје дуже од две недеље, сумња се на велики кашаљ

Ипак, у случају великог кашља је посебна прича. Постоји циљана дијагностика. Ако лекар мисли да је питању велики или магарећи кашаљ, а пошто траје дуже, онда се пацијент упућује на дијагностику.

- Чим особа кашље дуже од две недеље има права да помисли да је у питању велики кашаљ и онда је прави корак да се узме узорак крви. Тако се може открити да ли је реч о великом кашљу или није. Јер, код одраслих је скроз нејасна клиничка слика осим кашља. И углавном кашаљ буде само ноћу. Код деце је током целог дана, а код одраслих је тек када се смире и легну. Тада кашаљ постаје иритирајући, а док се крећемо и активни смо некако се изборимо с њим, не примећујемо га. Увече, пред спавање, више обраћамо пажњу, па нас додатно иритира – каже др Бохуцки.

Велики кашаљ траје 100 дана

Специјалиста педијатрије др Јосипа Крајнингер, из суботичке Службе за здравствену заштиту жена и деце Дома здравља, каже да је у Суботици присутан велики кашаљ у великом броју међу старијим основцима и средњошколцима.

Фото Shutterstock

- У почетку не знамо да ли је велики кашаљ у питању или нека друга обична прехлада, пошто се симптоми ни по чему не разликују од обичне прехладе. Међутим, пошто кашаљ траје, има одређени ток и карактер, након око десет дана до две недеље можемо да сумњамо да се ради о великом кашљу и тада тражимо серолошку потврду. Ако добијемо потврду аутоматски крећемо са лечењем, а ако потврду не добијемо, али сумњамо и имамо сазнања да се ради о томе, исто крећемо са лечењем. Болест има одређени ток и траје 100 дана – каже др Крајнингер.

Кашаљ је такав, каже педијатар, да доводи до зацењивања, до повраћања. Других симптома и нема, осим интензивног кашља који је нарочито изражен ноћу и тада се и појачава.

Лечење искључиво под надзором лекара

- У следећој фази долази до смиривања кашља и целе ситуације. Дају се антибиотици, болест изазива бактерија и лечи се антибиотски и другом терапијом. Битно је да родитељи имају стрпљења и саветујемо да не узимају сирупе за кашаљ на своју руку, већ када је кашаљ у питању да дају што више млаке и топле течности свом детету која би могла да им олакша искашљавање, мада дефинитивно код великог кашља доминира сув кашаљ – каже др Јосипа Крајнингер.

Напомиње да није само велики кашаљ присутан, већ пацијенти кашљу због разних разлога и различитих симптома и узрока. Има пуно астме међу децом и бронхијалитиса.

 Зависи од узраста, карактера кашља и врсте болести како ће да се лечи. Зато саветујем родитеље да не почињу примену сирупа за кашаљ, јер на тај начин могу и да погоршају целу ситуацију – каже др Крајнингер.

И промене времена надражују грло

С друге стране, др Александар Стојановић, директор Дома здравља "Палилула", каже да ако неко кашље дуже без других симптома највероватније има кашаљ који је дошао услед промене времена или га је неко пренео.

- Није ништа озбиљно, али људи кашљу и из чиста мира. То није велики кашаљ који се појавио код деце. Људи кашљу, имају надражаје и због промене времена, или је у питању вирус. За пет-шест дана или мало дуже се излече, а савет је да не раде терапије на своју руку, него да оду код свог лекара и да виде о чему се ради – каже др Стојановић.

Пет вакцина против великог кашља

Епидемиолог др Небојша Бохуцки недавно је објаснио да је једини начин да превенирамо пертусис, велики кашаљ, да се приме две дозе вакцине у првој години живота и затим да се дете ревакцинише у другој години. Још боље је ако се прими вакцина касније, а у нашој земљи је тек од прошле године уведена и пета доза.

У питању су комбиноване вакцине, "пентаксим" са компонентом и од пертусиса, у другој години ревакцинација са "пентаксимом", а пред полазак у школу, што је новина од 1. јануара 2022. године, прима се "тетраксим", за четири заразне болести.

Бохуцки истиче да је пет вакцина за нашу децу одлично, али да не би било лоше још касније да их приме, али за сада смо на пет вакцина укупно и када неко прими наведене вакцине 85 одсто су заштићени. Подсећа да је то позната прича и да се о томе говорило када је почео ковид и када се објашњавало да када неко прими вакцину против ковида, али се опет разболи, ипак има блажу клиничку слику. Код грипа је то 70 одсто, у неким годинама само 50 одсто.

Почетни симптоми великог кашља

учестало кијање

цурење из носа
благи кашаљ
повишена температура
малаксалост

Каснији симптоми великог кашља

напади кашља, зацењивање

повраћање након кашља
губитак даха, проблеми с дисањем
дете може да поплави

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!