"ДРЖАВА ЋЕ УВЕК БИТИ УЗ МАЈКЕ" Министарка здравља Даница Грујичић отворила другу конференцију Асоцијације мама Србије

Марија Стевановић
Марија Стевановић

21. 12. 2023. у 20:45

АСОЦИЈАЦИЈА мама Србије одржала је данас конференцију удружења на којој су указали на изазове с којима се мајке данас суочавају и послали поруку да маме нису саме. Циљ конференције и овог пута био је да се стручним саветима допринесе да маме више уживају у најлепшој улози на свету.

ДРЖАВА ЋЕ УВЕК БИТИ УЗ МАЈКЕ Министарка здравља Даница Грујичић отворила другу конференцију Асоцијације мама Србије

Фото: Најжена

О изазовима с којима се мајке данас суочавају у нашој земљи говорили су министарка здравља Даница Грујичић, гинеколог Радомир Аничић, педијатар Снежана Томић, психолог Јована Јовановић и познате инфлуенсерке и мајке Марија Ћаловић, Александра Васковић и Александра Голијан. Пријатељи конференције су били Хемофарм и Банка Интеса.

Након уводне речи којом је присутне поздравила новинарка дневних новина Ало!, инфлуенсерка и мајка Оливера Конатар, трибину је отворила министарка здравља Даница Грујичић, која је рекла да бити жена није лако, да то подразумева више различитих улога, од којих свака захтева посвећеност и пожртвовање. Ипак, међу најузвишенијим од свих улога свакако јесте улога мајке.

- Министарство здравља је увек пружало подршку женама и мајкама. Једна од тих помоћи је и могућност даривања репродуктивног материјала женама без партнера које немају дете а желе да се остваре у улози мајке, као и женама са партнером кад неко од њих двоје нема дете и једина могућност да се оствари у улози родитеља јесте с дарованим ћелијама. Република Србија обезбеђује финансирање вантелесне оплодње за жене до навршене 45. године живота, а правилником је омогућено да жене до 50. године могу у приватним здравственим установама о свом трошку такође да изврше ову интервенцију и евентуално постану мајке. Један од приоритета министарства јесте улагање у породилишта и трудићемо се да убудуће да тај тренутак кад наше маме на свет доносе дете буде у далеко бољим условима него што је сада у појединим породилиштима. До краја године кренућемо са ургентним радовима у неколико породилишта која су у најлошијем грађевинском стању, а од наредне буџетске године планирамо већа улагања у реконструкцију породилишта у Србији, а међу првима ће бити Клиника за гинекологију и акушерство у Нишу.

Истакла је да су превентивни прегледи на првом месту, и ове године болнице у Србији су добиле 20 нових мамографа и нов покретни мамограф, а потрудиће се да добију бар још два покретна мамографа.

Фото: Најжена

Нови живот у 21. веку

Учесници округлог стола „Нови живот у 21. веку“ говорили су о порођају, мајчинству, као и свим мукама с којима се маме суочавају. Саговорници су били доцент доктор медицинских наука Радомир Аничић, начелник конзервативне гинекологије, докторка Снежана Томић педијатар, психолог Јована Јовановић.

-  Жена треба пре него што остане у другом стању да обави комплетан гинеколошки преглед и да реши све проблеме пре трудноће. Стерилитет је данас један од највећих изазова, јер сваки пети пар у Србији не може да оствари трудноћу природним путем - рекао је др Аничић.

Психолог Јована Јовановић је истакла како да жене препознају симптоме постпорођајне депресије:

- Жена тешко препознаје симптоме постпорођајне депресије. Нема снаге да устане из кревета, губи апетит, смрша, често околина препозна да нешто није у реду, а жена има најчешће осећај кривице што није добра мајка и осећа се беспомоћно. Углавном супруг или родитељи примете да нешто није у реду.

Педијатар докторка Снежана Томић је истакла да је дојење је почетак мајчинства и да није само најбоља храна већ је и најбоље за здравље детета.

- Педијатри воде борбу да што већи број жена доји кроз разне школице. Маме из разних разлога рано укључују млечну дохрану и рано одустају од дојења. Сада код нас свака четврта беба доји до 5. месеца, што је мало чак и у односу на светски просек. Дојење има бројне бенефите и за мајку и за дете - истакла је докторка Томић.

Урадите тест

Министарка здравља Даница Грујичић је позвала младе жене чије су баке, тетке, маме имале карцином дојке да обавезно оду на Институт за онкологију и радиологију Србије, да се тестирају, то је тест из крви који плаћа Фонд и могу видети да ли постоји тенденција да и оне добију карцином дојке или те тенденције нема, што не значи да не треба да учествују у скрининзима када дођу до 50. године.

Фото: Најжена

Успешне маме у 21. веку

Други панел под називом „Маме у 21. веку“ у оквиру конференције Асоцијација мама Србије био је прилика да чујемо како живе и како размишљају маме у Србији. На њему су учествовале три посвећене маме, успешне жене и познате инфлуенсерке са друштвених мрежа које маме у Србији радо прате. Марија Ћаловић, мајка Вукана и Вишње и магистар фармације, Александра Васковић, мајка Анђелине, Михајла и Хелене, и специјализант гинекологије, Александра Голијан, мајка Јоване, Ане и Виде. За округлим столом су разговарале са Јеленом Вукелић, мамом Хане и Миле и главном и одговорном уредницом портала Најжена.

Све три су се сложиле да данас влада терор савршенства и да се од жена очекује да буду савршене у свему – да буду добре мајке и супруге, одличне домаћице и успешне у послу којим се баве. Као последица тога све се суочавају са огромним осећајем кривице и страхом да нешто пропуштају.

Александра Васковић је рекла да све жене имају сличне обавезе и да не треба да осећају притисак да морају да стигну све да ураде, јер не може све да буде савршено.

- Ослоните се на себе, а ако не можете све саме, потражите подржавајућу околину – поручила је.

Када је реч о највећим страховима мајчинства, Марија Ћаловић је признала да се није плашила порођаја и додала да су жене саме по себи чудо природе, а да чудо ствара чудо.

За крај, Александра Голијан је изговорила као поруку:

- Жене треба да буду паметне два пута, када се удају и када бирају занимање. Ако не буду тада, онда морају да буду паметне цео живот - и насмејала све присутне у сали.

Фото: Најжена

Миљана заслужила титулу „Нај маме“

Мајка четири девојчице, Миљана Уљаревић (25) је понела титулу „Нај мама Србије“. Она има два пара преслатких близнакиња које су рођене са само годину дана разлике.

Петра и Мелина имају четири, а Дарија и Ангелина три године. Живе у Пландишту, а мама Миљана и отац Стефан кажу да су најбогатији људи у Србији јер имају четири дивне девојчице. Када је остала трудна први пут, Миљана се изненадила када је чула да чека близанце, али када је ултразвук показао и други пут близанце, то је тек био шок.

- Муж има брата близанца, али ја никада нисам помислила да бих могла да их добијем – присећа се Миљана и додаје да су за функционисање ове бројне породице најважнији добра организација и слога.

Фото: Најжена

Прва трудноћа са Петром и Мелином била је нормална, али је друга била на крају ризична, па су Дарија и Ангелина превремено рођене и три дана су биле у инкубатору. Али бригама с малом децом никад краја. Дарија је годину дана касније пала са тобогана и опет завршила у болници. Провела је у Тиршовој месец дана, била је у вештачкој коми, у критичном стању.

Миљана је устајала по четири пута ноћу за цуцле, па да им даје млеко, мења пелене, храни их. Сада схвата да то није било лако, али у тим тренуцима то није примећивала.

Током примања награде, рекла је да се пронашла у причама које је чула на панелу, да су њене две близнакиње превремено рођене и зна какав је то осећај. Пошто су присутни гости похвалили њене девојчице како су мирне и стрпљиво седе све време, Миљана се нашалила да је то само привидно и да им је све време шапутала да буду тихе. Захвалила је Асоцијацији мама и порталу Најжена на наградама које су добили и што су омогућили људима да упознају њихову шесточлану породицу.

(Најжена)

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЛЕГЕНДА КОШАРКЕ ШОКИРАЛА ЕВРОПУ: Ево снимка на коме краде парфеме у Београду (ВИДЕО)