ХРВАТСКА МОРА ДА ОГОЛИ ЗЛОЧИНЕ У ЈАСЕНОВЦУ: У Загребу се одржава заседање ИХРА, делегати посетили најмонструознији логор

В.В.Црњански

28. 11. 2023. у 11:06

ХРВАТСКА је на скупу ИХРА (Међународна алијанса за сећање на Холокауст), у Загребу, којој присуствује 120 државних званичника и стручњака из 35 држава, представила иновације које планира у оквиру јасеновачког Спомен-комплекса. Кроз додатна текстуална објашњења и спомен-плоче, требало би јасније да се нагласи историјски контекст у ком се Јасеновац догодио, чињеница да није у питању изоловани логор, већ део система логора, као и да се конкретизује ко су били зликовци, а ко жртве.

ХРВАТСКА МОРА ДА ОГОЛИ ЗЛОЧИНЕ У ЈАСЕНОВЦУ: У Загребу се одржава заседање ИХРА, делегати посетили најмонструознији логор

Foto Facebook Muzej žrtava genocida

- На претходном заседању ИХРА, пре пола године, констатовано је да се из актуелне поставке не види јасно историјски контекст, као ни сва бруталност и монструозност злочина. Пре свега, не види се да је почињен геноцид, а не ратни злочин, над Србима, Јеврејима и Ромима, као ни да је тај геноцид осмислила и спровела НДХ, а не усташки режим - каже за "Новости" члан српске делегације и директор Музеја жртава геноцида у Београду Дејан Ристић.

Зато би у том правцу поставку требало допунити - препорука је ИХРЕ, и на томе сада раде хрватски историчари и музеолози. На следећем заседању, у Британији, Хрватска, која је овога пута била домаћин и председавајући, поднеће извештај докле се стигло са изменама.

Foto Facebook Muzej žrtava genocida

Осим стручњака из Музеја жртава геноцида, српску делегацију чине и представници наших министарстава спољних послова и просвете, као и СПЦ. Остале делегације стручњака такође су предвођене државним званичницима својих земаља, а долазе махом из Европе, али и САД, Израела, Аустралије, Канаде, Аргентине...

Све ове делегације обишле су пред почетак заседања, у недељу, Спомен-подручје "Јасеновац". У питању је највећа групна посета званичника и водећих светских стручњака фокусираних на културу сећања, једном од најмасовнијих, а, по Ристићевим речима, свакако најбруталнијем губилишту у Европи током Другог светског рата.

Foto Facebook Muzej žrtava genocida

Заседање у Загребу

- Била је ово прворазредна и значајна прилика да се водећи стручњаци непосредно упознају са драматичним и разарајућим последицама геноцида почињеног над Србима, Јеврејима и Ромима. Јасеновачко губилиште оставило је снажан утисак на све присутне, многи су били изненађени оним што су сазнали, па су прилазили члановима српске делегације и, у неверици, тражили још детаља. Обилазак је окончан одавањем почасти и полагањем цвећа - каже Ристић.

Већина делегација била је, како сазнајемо, буквално у шоку када је схватила какве су монструозности и бестијалности чињене у овом казамату, као и колико је људи уморено на најстрашније начине. Већина до сада није знала много, а неки нису знали готово ништа о систему јасеновачких логора, посебно не да је у њему почињен геноцид, као ни да су масовно страдала деца.

Foto Facebook Muzej žrtava genocida

 

Заседање ИХРА траје од 27. до 30. новембра, када ће све делегате примити хрватски премијер и председник сабора. Заседања се организују два пута годишње, а претходно је било у Шведској.

ПРЕЗЕНТАЦИЈА О "САЈМИШТУ"

НАШ амбасадор Драган Момчиловић представио је на заседању у Загребу докле су стигли радови на формирању Меморијалног центра "Старо сајмиште". Пошто је обновљена Централна кула, следећи на реду требало би да буду Италијански и Павиљон Николе Спасића.

ИХРА је, иначе, организација која окупља представнике влада и најистакнутије стручњаке из 35 држава. Србија је постала пуноправна чланица 2011. године. У питању је најзначајнија међудржавна организација која се бави истраживањима и неговањем културе сећања на Холокауст, Самударипен (геноцид над Ромима), али и геноцид над Србима, почињене током Другог светског рата.

Чланови наше делегације на маргинама скупа већ су се срели са представницима САД, Пољске, Израела, Француске, Италије, Македоније... Такође су присутним делегатима доставили најновије публикације Музеја жртава геноцида на енглеском, које се односе на изложбе приређене у знак сећања на албанске злочине почињене над Србима и неалбанцима на Косову, у Другом светском рату, као и на масовни злочин у Краљеву, 1941.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)