ВИШЕ БЕБА, АЛИ ЈОШ НЕДОВОЉНО: Србија је Светски дан детета, 20. новембар, дочекала са милион становника млађих од 15 година

ОВОГОДИШЊИ Светски дан детета, 20. новембар, Србија је дочекала са 15 одсто становништва млађег од 15 година, односно са око милион њих, показују подаци Републичког завода за статистику.

ВИШЕ БЕБА, АЛИ ЈОШ НЕДОВОЉНО: Србија је Светски дан детета, 20. новембар, дочекала са милион становника млађих од 15 година

Министарство за бригу о породици

Иако су ове бројке мање него пре четири деценије, чињеница је да од 2019. Србија ипак бележи тренд раста. До пре четири године никако нисмо могли да пређемо стопу наталитета од 1,5, а ове године она износи 1,63. Ипак, наша земља на томе мора још много да ради, кажу у Министарству за бригу о породици и демографију, јер је за просту репродукцију потребна стопа од 2,1.

Најновији подаци Републичког завода за статистику показују да је прошле године највише беба рођено у Београдском региону - 17.753. Следе Војводина са 16.564 и Шумадија са 16.434. Најмање је рођено у Јужној и Источној Србији - 11.949. Управо се у овом региону налази и општина која је лане имала најмање беба - само четири. У Шумадији је најмање рођених имао Рековац - 44, а у Војводини Ириг - 58.

Највише новорођенчади забелележио је лане Нови Сад (4.330), па Нови Београд 2.162. Ипак, ови градови имају негативан природни прираштај, односно више умрлих него рођених. У Новом Пазару, једној од три општине која има позитиван природни прираштај (поред Тутина и Прешева), рођено је 1.714 беба.

Пад броја рођених карактеристичан је за велики део света, нарочито Европу, а разлози су најчешће исти као и код нас: миграције, померање старосне границе за склапање брака или рођење првог детета, мањи број бракова и више развода...

Министарство за бригу о породици

Међународни дан детета обележен је у Дечјем културном центру у Шапцу, а министарка Дарија Кисић поручила је деци да никада не скидају осмех са лица и да се труде да заувек задрже дете у себи. Истакла је да ће Србија наставити да чини све да би свако дете имало најбоље услове за срећно детињство и одрастање.

Министар Томислав Жигманов поручио је да су законска забрана телесног кажњавања, јачање механизама који обезбеђују заштиту деце од насиља, јачање инклузивности у образовању и побољшање целокупног нормативног оквира који се тиче права детета, само неке од препорука које је Србија прихватила у недавно завршеном процесу Универзалног периодичног прегледа, кључног међународног механизама за надзор над стањем људских права у чланицама УН.

ЗЛОУПОТРЕБА ПОДАТАКА

ПОВЕРЕНИК Мариновић је додао да би малолетници требало да размисле пре објављивања или дељења фотографија или видео-записа, и својих и блиских особа. Јер, они могу открити много информација: локације на којој деца живе, школу у коју иду, кафиће или паркове у које одлазе. Може доћи до злоупотребе тих података, па и довођења деце у озбиљну опасност.

Најмлађима се обратио и Милан Мариновић, повереник за заштиту података о личности, подсећајући да интернет, друштвене мреже и паметни уређаји пружају много предности, али исто тако носе и ризике, посебно по питању приватности.

- Често нисте свесни колико се података о личности дели путем друштвених мрежа или игара на интернету. Увек добро размислите које ћете податке поделити онлајн, или које ћете информације дати или чему све одобрити приступ приликом отварања налога на друштвеној мрежи или приликом преузимања апликације или игрице. Избегавајте објављивање имена и презимена, адресе, телефонског броја или личних детаља који би могли бити искоришћени у сврхе које никако не желите - поручио је повереник.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!