СВИ ДЕТАЉИ БОЛЕСТИ ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА: Две особе у Србији преминуле - Ево како да препознате прве симптоме

Новости онлајн

19. 10. 2023. у 09:40

ДВЕ особе које су преминуле од вируса Западног Нила у Србији биле су из Јужнобачког и Западнобачког округа, док је Београд град са највише случајева заразе овим вирусом.

СВИ ДЕТАЉИ БОЛЕСТИ ГРОЗНИЦЕ ЗАПАДНОГ НИЛА: Две особе у Србији преминуле - Ево како да препознате прве симптоме

Профимедиа

Док код неких особа све прође без икаквих симптома (80 одсто случајева), код других могу да се појаве симптоми који су врло слични стомачном или вирусу грипа, а у најтежим случајевима последица убода зараженог комарца може да буде упала мозга (енцефалитис) или упала можданица и кичмене мождине (менингитис). Нажалост, могући су и смртни исходи.

Према последњем пресеку Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут", који су објавили 16. октобра, а за период од 8. до 14. октобра, на територији Србије до 14. октобра регистровано је укупно 89 аутохтоних случајева оболевања од грознице Западног Нила у хуманој популацији.

Две особе преминуле због вируса Западног Нила

У истом временском периоду пријављена су два смртна исхода која се могу довести у везу са тим обољењем, по један из Јужнобачког и Западнобачког округа. Иако је лето време када има највише комараца, самим тим и кључна сезона за вирус Западног Нила, све се ипак завршава тек крајем новембра, тако да и даље треба бити веома опрезан. А тренутно је већа шанса да комарца "сретнете" у кући него у природи, бар ових дана док је још хладно (за петак, подсетимо, најављено је максималних 30 степени).

Из ЈКП "Градска чистоћа", у чијој надлежности је и борба са комарцима, кажу да се они сада повлаче у своја станишта где презимљавају, и да се, сходно томе, не ради ни ларвицидни ни адултицидни третман.

А где се комарци повлаче?

- Најчешћа места за презимљавање су подрумске просторије зграда и приватних кућа, грејне подстанице где има влаге и топлоте, дупље дрвећа и слично. С тога, када презимљавају у подрумима кућа или зграда суграђани их могу приметити у својим становима читаву зиму уколико се проблем не реши - кажу у "Чистоћи" и додају да сузбијање кућних форми комараца није у њиховој надлежности.

Они додају и да препарати за сузбијање комараца делују на све комарце подједнако, а док се не анализирају у лабораторији, не могу се ни по чему разликовати заражени и незаражени комарци.

Фото: Free Images Pixabay

Како се преноси вирус Западног Нила?

Преношење инфекције на људе и друге животиње најчешће настаје убодом зараженог комарца. Комарци се заразе приликом сисања крви заражених птица.

У ретким случајевима инфекција може да се пренесе путем трансфузије заражене крви, трансплантацијом ткива и органа и вертикално са мајке на дете (трансплацентарно и током дојења).

Вирус Западног Нила се не преноси међу људима путем контакта.

Симптоми вируса Западног Нила:

Овај вирус може да прође без икаквих симптома, међутим, неки симптоми су такви да лако могу да се помешају са обичном прехладом, стомачним или вирусом грипа.

Иначе, симптоми грознице Западног Нила јављају се од 3 до 14 дана након убода зараженог комарца.

Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања, што понекада може да буде праћено отоком лимфних жлезда или појавом осипа на кожи груди, леђа или стомака.

Ти симптоми, како наводе из Института, обично пролазе у року од пар дана, мада су забележени случајеви када је обољење трајало и више недеља.

Тежа клиничка слика се чешће јавља код старијих од 50 година

Код једног оболелог на 150 инфицираних долази до развоја тешке клиничке слике са знацима упале мозга (енцефалитис) или упале можданица и кичмене мождине (менингитис), односно неуроинвазивног облика болести.

Тада у клиничкој слици, поред грознице и главобоље, долази до појаве укочености врата, ступора, дезоријентације, коме, тремора, конвулзија, мишићне слабости и парализе. Ови симптоми могу да трају неколико недеља, са могућим трајним неуролошким оштећењима.

Нема специфичне вакцине или терапије

Против грознице Западног Нила нема специфичне терапије нити вакцине. Болест се обично завршава потпуним опоравком након неколико недеља и месеци. У случају теже клиничке слике, оболели се хоспитализују.

Треба ли да брину они који имају вирус, а немају никакве симптоме

Како је могуће да толики проценат људи буде заражен, а да то и не зна, објаснио је инфектолог доктор Дарко Ножић.

Како је појаснио др Ножић, као и код коронавируса или неких других обољења, постоји могућност да се организам сам избори са нападима инфекција.

- Тих 80 одсто заражених у ствари имају антитела. Њих убоде комарац, али се организам избори и они немају никаквих симптома. Због постојања антитела у организму, они се не разболе - појаснио је он.

Врло мали проценат, како је казао, само 1 одсто њих добије тежа обољења, као што је на пример менингитис.

На питање како би оценио тренутну ситуацију у вези са вирусом Западног Нила, др Ножић сматра да она није алармантна, те да се она сада и ближи крају.

- То је летња болест. Када се време промени и захладни, комараца ће бити све мање. На основу активности комараца се и гледа до када ће трајати вирус, вероватно отприлике до краја новембра - нагласио је он.

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује се примена мера личне заштите од убода комараца и то:

- Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном.

- Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје.
- Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.
- Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца – у сумрак и у зору.
- Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.
- Редукција броја комараца у затвореном простору.
- По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен.
- Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.
- Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. На тај начин смањује се број места на које комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.

- У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и суптропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције.

- У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроинвазивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.

(Блиц)

БОНУС ВИДЕО: 

БРУКА И СРАМОТА: У Врању оскрнављен мурал страдалом падобранцу Огњену и споменик доктору Копши

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ИЗНЕНАДНА СМРТ: Преминуо Данило Дончић