СВАКОГ ДАНА НАС ТРУЈЕ, А КОЛИКО ЈЕ ОПАСАН: Драстично смањен максимални унос бисфенола А, који се користи у прављењу пластике

В. Црњански Спасојевић

09. 10. 2023. у 08:15

БИСФЕНОЛ А (БПА), хемикалија која се користи у паковању хране и прављењу пластике, присутна је у телима скоро свих Европљана и представља потенцијални здравствени ризик, саопштила је недавно Европска агенција за животну средину(ЕЕА). БПА је детектован у урину 92 одсто одраслих учесника истраживања из 11 европских земаља са нивоима вишим од максималних.

СВАКОГ ДАНА НАС ТРУЈЕ, А КОЛИКО ЈЕ ОПАСАН: Драстично смањен  максимални унос бисфенола А, који се користи у прављењу пластике

FOTO: Arhiva novosti

Наиме, почетком године Европска агенција за безбедност хране (ЕФСА) драстично је смањила препоручени максимални дневни унос чак 20.000 пута - са четири микрограма на 0,2 нанограма. После ове промене, измерени нивои бисфенола А били су најнижи у Швајцарској, где су превазилазили дозвољени максимум код две трећине одсто испитаника, а највиши у Француској, Луксембургу и Португалији.

БПА је раније коришћен у прављењу бочица за бебе, а онда је, пре деценију, забрањен у те сврхе у Европи, САД, Канади итд, међутим, и даље се користи у прављењу пластике за паковање јела и пића. То значи да већина људи има додира са њим током конзумирања хране или сокова, а, нешто мање, и при тактилном контакту са пластичним флашама и рачунима на термоосетљивом папиру. Такође, он се налази у ЦД-овима, мобилним телефонима, кацигама за мотористе...

Фото Shutterstock

 

Различита истраживања сугеришу да је повезан са низом здравствених проблема, попут хормонских поремећаја, рака дојке и неплодности. Постоје индиције да би могао да изазове поремећај функција репродуктивних и осталих жлезда са унутрашњим лучењем, а према неким тврдњама, и имунолошке поремећаје код деце и одраслих, као и успорен неурокогнитивни развој малишана. Такође се тврди да може узроковати метаболичке поремећаје и кардиоваскуларне болести, као и оштећења ока, иритације коже и дисајног система...

У Заводу за јавно здравље Суботица објашњавају да се бисфенол А првенствено користи у производњи поликарбонатних пластичних маса и епоксидних смола. Од поликарбонатне пластике, осим флаша за сокове и посуда за храну, прави се и кухињска опрема, електронски апарати, спортска, медицинска и стоматолошка опрема (делови дијализатора, инкубатора, оксигенатора, сочива наочара, зубне испуне). Епоксидне смоле се користе као унутрашњи заштитни слој лименки и у грађевинарству. Грејање у микроталасним рернама, прање у машинама за судове, повећана киселост садржаја конзерве (нпр. парадајз) повећава количину издвојеног БПА. То је разлог зашто се бисфенол А открива и у плодовој води, као и у крви и урину већине становника Европе.

Фото: З.Јовановић

Слободан Јанковић

- Научници из Тулуза су на пацовима доказали да је њихов дигестивни тракт веома осетљив на ово једињење. Установили су да било пренатално, било постнатално излагање тих животиња бисфенолу А може да заустави развој имунолошког система црева, чиме се ремети њихова способност да касније препознају потенцијално штетне супстанце. Група научника са Универзитета у Јејлу изложила је мајмуне бисфенолу А у дозвољеним дозама, а истраживање је показало да он штетно делује на делове мозга који регулишу расположење, памћење и сазнајне способности. Аутори истичу да се те опасности могу приметити и код људи, а актуелно снижавање граница могло би да их спречи. Средином деведесетих је закључено да ремети и равнотежу женских полних хормона, док код мушкараца може да прузрокује веће концентрације тестостерона у крви. Најновија истраживања, пак, кажу да повећане дозе могу да утичу и на појаву инсулинске резистенције, претече шећерној болести - кажу у суботичком Заводу.

ЕВРОПСКЕ АГЕНЦИЈЕ У РАСКОРАКУ

ПОСТОЈИ разилажење у погледу прихватљиве дневне количине БПА која се може уносити током живота без опасности по здравље. Европска агенција за лекове доводи у питање нове максималне нивое које препоручује ЕФСА, тврдећи да су донети закључци брзоплети јер "каузална веза није демонстрирана у студији код животиња или људи".

Фармаколог проф. др Слободан Јанковић, који је са проф. др Данијелом Пецарски аутор књиге "Токсикологија исхране", објашњава да експерименти јесу показали штетно дејство на животињама, међутим то не би требало да изазове панику међу људима, јер се само сумња на штетно дејство код њих, директних доказа нема:

- Показало се да код животиња оба пола смањује плодност, може да индукује гојазност или поремећај понашања, утиче на бубреге и хипертензију. Такви директни утицаји на човека нису недвосмислено доказани. Тешко је у савременом свету избећи контакт са сличним супстанцама. Бисфенол А је само кап у мору. Зато је најбоље стално мењати произвођаче намирница, имати разнолик унос, па ако су код једног повећане количине неке супстанце, код другог нису - каже Јанковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)