БОЛНИЦЕ СВАКЕ ГОДИНЕ ДА ПЛАНИРАЈУ КАДРОВЕ: Убрзава се додела специјализација и иде се ка укидању листа чекања

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

22. 03. 2023. у 13:21

ЛЕКАРИ ургентне медицине, анестезиолози, патолози и радиолози најдефицитарније су специјализације у здравству Србије, показала је нова анализа кадрова коју је спровело ресорно Министарство. Овај проблем не може да се реши "преко ноћи", јер је за школовање специјалисте потребно додатних пет- шест година након основних студија, али пожар се тренутно гаси тако што се најбољим дипломцима медицинских факултета одмах дају посао и специјализација. У току је и израда кадровске стратегије, а др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља, очекује да ће она дати конкретне резултате за пет година.

БОЛНИЦЕ СВАКЕ ГОДИНЕ  ДА ПЛАНИРАЈУ КАДРОВЕ: Убрзава се додела специјализација и иде се ка укидању листа чекања

FOTO: Arhiva novosti

"Попис" специјалиста по гранама медицине, као ни њихова старосна структура, још нису завршени, а уочено је да смо у мањку са чак 12 специјализација, међу којима су и трансфузиологија, палијатива, медицина рада... У здравству, рецимо, имамо око 1.000 анестезиолога, а процене су да их фали још око 200.

- Тешко је говорити у конкретним бројкама, јер ситуација се разликује од региона до региона - каже Ђерлек. - Примера ради, ако у Јужнобачком округу недостаје три радиолога, у Пчињском тај број може да иде и до 15. Дакле, стратегију планирања кадрова у нашем здравству од сада радимо тако што је свака здравствена установа у обавези да доноси свој годишњи план стручног усавршавања. Значи, да тако праве потребе кадрова. И ту ћемо пробати да будемо много дарежљивији, да људи добијају много пре специјализације него што је то било пре 10 или 15 година. У супротном, и даље ћемо да имамо листе чекања за операције јер нема анстезиолога, да чекамо на скенер или магнетну резонанцу јер нема радиолога...

Ни број специјалиста опште медицине није на завидном нивоу, и на томе ће, каже др Ђерлек, морати да се поради, утолико пре што се спрема реорганизација домова здравља.

- Број педијатара је солидан, али било би пожељно да их је више, јер они су кључна карика у омогућавању примарне здравствене заштите и заједно са специјалистима опште медицине чине стуб добре превенције - каже Ђерлек. - Наши подаци показују да имамо 2.323 педијатара. Од тог броја њих 616 је тренутно на специјализацији.

Студије медицине у нашој земљи трају шест година, а специјализација у просеку још пет. Тако да тек за 10 и више година може да се добије формиран лекар.

- Чињеница је да је најлакше критиковати, али евидентно је да је потез од пре 15 година када су лекарима забрањене специјализације био погубан и да је направио пометњу када је реч о кадровској политици и кадровској структури и то нам је сада дошло на наплату - наводи Ђерлек. - Зато ми сада и радимо једну озбљину и темељну анализу, не журимо, јер бисмо хтели да направимо стратегију кадрова за наредних три, шест и девет година, која не би зависила од тога ко је министар, јер министри су променљива категорија.

Попуњавање редова недостајућим стручњацима држава Србије је већ започела, када је пре пет година почела да запошљава по 100 најбољих дипломца медицине.

- То су наши најбољи студенти, који ће сутра бити доктори наука, професори, и који ће радити у нашим терцијарним установама и преносити знање млађим људима - каже Ђерлек. - Наравно, нудимо им оне специјализације које недостају, јер то је једини начин да се реши овај горући проблем, али их не условљавамо. Ми не можемо у овом тренутку да платимо лекаре колико они вреде, али мислим да је много боље радити у својој земљи и одужити јој се, јер нас је школовала бесплатно. У иностранству су студије медицине баснословно скупе и привилегија су богатих.

НА ДВА КОЛОСЕКА

ИСКУСТВА из пандемије која још званично није укинута показала су да планирање кадрова у здравству мора да одговори и изненадним ситуацијама.

- Светска здравствена организација сада препоручује да се осим за редовне ситуације, планира довољан број лекара који су неопходни и за ванредне догађаје. С тим у вези недостаје нам и већи број инфектолога и пулмолога, ако се појави нека нова респираторна зараза - каже др Ђерлек.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!