ЂАЦИ ЋЕ ИМАТИ ФИЗИЧКО СВАКИ ДАН - РЕАЛНОСТ ИЛИ ПРЕТЕРИВАЊЕ: Иницијативу Савеза професора физичког васпитања не одобравају све њихове колеге

Бранка Борисављевић

19. 02. 2023. у 20:51

ФИЗИЧКО је некада био омиљени предмет, а последњих година час са кога се најчешће изостаје.

ЂАЦИ ЋЕ ИМАТИ ФИЗИЧКО СВАКИ ДАН - РЕАЛНОСТ ИЛИ ПРЕТЕРИВАЊЕ: Иницијативу Савеза професора физичког васпитања не одобравају све њихове колеге

Фото: Архива Новости

У средњу школу долазе ђаци који не знају да ураде колут напред, а већ на пола првог круга трчања око сале су уморни. Прескакање козлића, пењање уз конопац и ход по греди већ носе велики ризик да се повреде. Уз мањак физичке активности, а вишак седења у виртуелном свету игрица и друштвених мрежа, генерације школараца су све гојазније, са лошим држањем тела и болестима.

Сматрајући да је минут до 12 да се нешто учини, Српски савез професора физичког васпитања и спорта упутио је иницијативу Министарству просвете и Националном просветном савету да се уведе више часова физичког васпитања недељно и укључе професори физичког у наставу фискултуре у нижим разредима. Они се залажу и да ученици од првог до осмог разреда основне школе сваког дана у распореду имају час физичког и здравственог васпитања, а средњошколци три пута недељно.

Резултати најновијих истраживања, по којима свако пето дете има лоше држање тела, свако четврто је гојазно, а 70 одсто ученика се не бави спортским активностима ван школе, били су више него довољан аларм за професоре да покрену ову иницијативу. Савез предлаже да се у одељењима старијих разреда која имају више од 25 ученика настава фискултуре држи у две групе. Предлог је да у првом и другом разреду основне школе три часа држе наставници разредне наставе, а два преостала наставници физичког. За трећи и четврти разред предлажу обрнуто. Ово би допринело и да се умањи стрес који ђаци доживљавају приликом преласка са разредне на предметну наставу.

По резултатима скорашњих истраживања, преваленца гојазности ученика од трећег до осмог разреда на репрезентативном узорку Србије била је 24,8 одсто, што нас сврстава у групу земаља у Европи и свету са високим потенцијалом за гојазност, наводи се у образложењу.

- Евидентно је значајно повећање преваленце гојазности ученика основношколског узраста у односу на период деведесетих година прошлог века, када је износила 17 одсто - каже доцент др Мирослав Марковић, председник ССПФВС.

- У последње три деценије, кроз систематске прегледе и истраживања, евидентирано је константно нарушавање здравственог статуса деце које се огледа не само у повећању процента постуралних поремећаја (крива кичма, равни табани) већ и значајном повећању дијабетеса и хипертензије код деце. Уочен је и тренд смањења укупног нивоа физичке активности ученика старијих разреда основне школе, посебно код девојчица које се у мањој мери баве физичким вежбањем него дечаци.

На иницијативу професора физичког васпитања реаговао је Савез учитеља Србије. Иако су сагласни са препорукама СЗО да физичка активност треба да буде континуирана и свакодневна, не слажу се да се мења фонд часова, јер би са постојећим редовне, допунске и додатне наставе то било превише и неизводљиво, а и не постоје просторни услови у неким школама. Они истичу да је у великим школама отежано коришћење фискултурних сала због њихове презаузетости, а 32,7 одсто учитеља нема могућности за реализацију часова у фискултурној сали.

- Повећање фонда часова би тај проблем додатно закомпликовало. С друге стране, у многим школама, нарочито у подручним одељењима, нема ни справа нити реквизита за наставу Физичког и здравственог васпитања - стоји у одговору Савеза учитеља. -

Предложени модел у коме би наставник физичког и здравственог васпитања преузео неке часове од учитеља узроковао би да учитељи имају мањи фонд часова и проблеме у организацији наставе. Слажемо се да би било добро да школа понуди ученицима више спортских ваннаставних активности (факултативно), јер на тај начин би се омогућило да се интензивирају физичке активности свих ученика.

Изостајање са часова физичког због поштеде постало је учестало последњих година. Број "болесних" ученика расте са узрастом, при чему је убедљиво највише матураната.

Истраживање показује да се око 70 одсто ученика ослобођених од наставе физичког бави неким спортом у слободно време. Око 40 одсто њих сматра да би укидање оцењивања смањило број ослобођених ученика.

- Нажалост, ниједан државни орган не води евиденцију о томе. Примећено је да су у седмом и осмом разреду више ослобођене наставе девојчице него дечаци - каже др Марковић.

- Има и случајева када родитељи траже од лекара да децу ослободи наставе, али ти исти ученици тренирају у клубу. Ученице често знају да траже оправдање како не би "поквариле" вештачке нокте или шминку, односно како се не би ознојиле. "Смара" их да вежбају, а после неколико месеци или година плаћају теретане да би вежбале.

Његов колега из праксе Марко Поповић, председник Актива директора физичког у Другој екномској школи, наводи да имамо све физички слабије генерације, које су незаинтересоване да се баве спортом.

- Ученици дођу у средњу школу и не знају да ураде колут напред и назад, ухвате лопту - каже Поповић.

- Када треба нешто озбиљније да се уради, под стресом смо да се не повреде. Има и вредне деце, која хоће да вежбају, али су у мањини. Већина њих живи у виртуелном свету, важни су лајкови. Нажалост, не интересују их неке животне ствари. Не шетају, не иду у позориште, не држе се као што су то некада радиле наше генерације.

ЛОШЕ НАВИКЕ У ИСХРАНИ

ПРЕМА подацима Светске здравствене организације (СЗО) за Србију, на узорку школске деце узраста од седам до девет година, проценат малишана који имају прекомерну тежину или су гојазни порастао је са 30,7 одсто 2015. на 34,8 одсто у 2019.

Прекомерна тежина између осталог повезана је и са лошим навикама у исхрани.

Истраживање у коме су учествовали истраживачи са Института за спорт и Факултета спорта из Новог Сада показује да 84,5 одсто школске деце у Србији доручкује, што је више од европског просека (80 одсто). Такође, проценат деце која свакодневно једу воће (39,5 одсто) и поврће (37 одсто) је нешто мањи од европског просека. У поређењу са европским просеком, већи број деце у Србији свакодневно једе слаткише, грицкалице, пије сокове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА: Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

"ТЕРИТОРИЈА ПОТПУНОГ БЕЗАКОЊА": Лавров загрмео - Срамна одлука ПССЕ да тзв. Косову да зелено светло за пријем

РУСКИ министар спољних послова Сергеј Лавров оценио је данас као срамно то што је Парламентарна скупштина Савета Европе дала зелено светло да тзв. Косово буде примљено у пуноправно чланство Савета Европе.

05. 05. 2024. у 23:50

Коментари (3)

КАДА ЈЕ РАК ПЛУЋА ИЗЛЕЧИВ? Докторка Ђурђевић дала одгоор на питање о страшној болести (ВИДЕО)