ПОТРЕСНА СЕЋАЊА НА "33 АНЂЕЛА": У Београду почело снимање филма о страдању српске деце у норвешким логорима током Другог светског рата

Ј. Стојковић

16. 01. 2023. у 11:53

НА београдском Старом сајмишту, месту одакле су из Београда у Другом светском рату у логоре широм Европе транспортовани бројни Срби, а како се касније испоставило међу њима је било и деце, пала је прва клапа на снимању документарног филма "33 анђела".

ПОТРЕСНА СЕЋАЊА НА 33 АНЂЕЛА: У Београду почело снимање филма о страдању српске деце у норвешким логорима током Другог светског рата

Филмска екипа на крају првог снимајућег дана, Фото Промо

Захваљујући Бранку Димовићу Димеском, нашем човеку са Косова и Метохије који живи и ради у Норвешкој, истина о страдању Срба у норвешким логорима већ је угледала светлост дана у претходном филму која је публика широм Европе имала прилику да погледа.

Међутим, како каже Димовић за "Новости", ово је нешто што га је пратило током истраживања материјала за први филм и његова је потреба и обавеза према потомцима да филм угледа светлост дана.

- Ова деца су прошла голготу логора НДХ и широм поробљене Европе. У истраживању за први филм приметио сам да има деце, што ме је заинтригирало, а пошто смо чули доста сведочења потомака и људи који су радили у логорима, схватио сам да ни деца нису била поштеђена. На списку је чак њих 33. Снимање је почело са пуно ентузијазма и сви смо у овој причи без икакве финансијске накнаде. Овом приликом желим да се захвалим свима који помажу да овај пројекат од националног значаја угледа светлост дана - каже извршни продуцент и директор филма Бранко Димовић Димески.

Јоханес Солберг помаже у стварању, Фото Промо

Он посебно наглашава да је најмлађе дете које је страдало Петар Малбаша који је имао свега 12 година, остали су просечно имали између 15 и 16 година.

Плакат за филм, Фото Промо

Уколико прећутимо страдање недужне деце ми непосредно учествујемо у злочину и због тога сам свесно ушао у причу иако за њу немамо унапред спреман буџет, али смо добили подршку историчара и потомака из Србије, као и људи из Норвешке који су дошли да присуствују снимању филма. Међу њима је и др Јоханес Солберг, доктор филозофије и теологије, Норвежанин који је постао православац и који ће бити наратор и стручни сарадник на филму - прича Димески.

Почетак снимања, Фото Промо

Филм ће продуцирати Драган Виденовић, а режију ће потписати Горан Вучковић. Снимање филма ће трајати око годину дана, како је планирано, снимаће се на више локација, а осим Србије, Норвешке и Републике Српске, у плану је снимање и у Канади.

У Београду на Сајмишту јуче је снимљен Бранислав Гајић, рођак једног од страдалих шеснаестогодишњих дечака. Његов је стриц убијен у логору Беисфјорд у Норвешкој.

Фото архива

БОЛНА ФОТОГРАФИЈА

"КОПАЈУЋИ" по документацији Димовић Димески је наилазио на многа болна сведочења, лично га боли што се све представља као страдање Југословена, те се паралелно са радом на филму бори за то да страдали Срби у Норвешкој добију сопствено спомен-обележје. Ипак, када му у руке дође фотографија потомака, попут ове коју је уступио "Новостима", то му је најдрагоценији и најболнији материјал. На фотографији су двојица страдалих дечака, док су брат и сестра преживели логор. Њихова сведочења биће забележена у филму.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ТИТО ТРАЖИО БАТИ ДА МУ ИСПРИЧА ВИЦ О ЊЕМУ: Овај одговор је добио од глумца (ВИДЕО)