МУШТУЛУК СТИГАО ОД НОБЕЛОВЦА: Признање Филипу Бихеловићу, професору Хемијског факултета у Београду

Б. Борисављевић

16. 12. 2022. у 10:00

ПРОФЕСОР Хемијског факултета Универзитета у Београду, др Филип Бихеловић (41), најбољи је млади предавач студентима у свету.

МУШТУЛУК СТИГАО ОД НОБЕЛОВЦА: Признање Филипу Бихеловићу, професору Хемијског факултета у Београду

Фото: Новости архива

Он је први научник из Србије, добитник овог престижног академског признања. Колики углед наш млади хемичар ужива у светској научној заједници, говори и то што га је о добијању награде обавестио лично чувени немачки професор Бењамин Лист, добитник Нобелове награде за хемију за 2021.

У изјави за "Новости", професор Бихеловић, каже да је изузетна част понети ово признање, али да је био затечен и у први мах неповерљив, када је на свом мејлу, видео-поруку упућену са адресе нобеловца Листа.

- После иницијалне неверице и помишљања да се можда ради о једној од интернет превара, испоставило се да је мејл адреса аутентична и да је допис заиста стигао од професора Листа, што је само по себи велика част - каже нам Бихеловић.

Проф. др Филип Бихеловић, Фото Приватна архива

Он објашњава да немачки издавач научних часописа Thieme Chemistry, признање promising professor at the beginning of career, додељује већ 25 година младим професорима, који су, по њиховом мишљењу, на почетку успешне каријере.

- Директан повод за њихову одлуку је рад који смо објавили у једном од најпрестижнијих међународних часописа: Angewandte Chemie International Edition, а који је резултат истраживања из области хемијске синтезе алкалоида алстонларсина А, једињења веома комплексне структуре и занимљивог биолошког дејства. Истраживање је урађено на Хемијском факултету, као део пројекта финансираног од Фонда за науку Републике Србије.

У реализацији је равноправно учествовала и др Зорана Ферјанчић, ванредни професор Хемијског факултета, уз помоћ млађег колеге, Андреја Кукурузара, сада асистента на нашем факултету. Тим је део веће истраживачке групе, којом руководи академик проф. др Радомир Н. Саичић - прича наш саговорник.

Професор Бихеловић објашњава да се тим научника бави органском синтезом природних производа и биолошки активних молекула, као и развојем нових хемијских реакција.

Комбинација ова два правца истраживања омогућава ефикасну синтезу веома комплексних молекула, а наше вишегодишње интересовање усмерено је ка индолским алкалоидима.

- Реч је о једињењима изузетно значајним за медицину. Многа оваква једињења налазе примену у медицини, за лечење разноврсних обољења и медицинских стања. Извесно је и да ће у будућности нека од њих имати сличну примену, па рад на овом истраживачком пољу има како фундаментални академски карактер, тако и потенцијални примењујући - каже нам.

НАСТАВИЋЕ ДА РАДИ У СРБИЈИ

ИАКО признат и поштован у светским научним круговима, професор Бихеловић се одлучио да каријеру гради у оквиру своје матичне куће, Хемијског факултета у Београду.

- Уз помоћ старијих професора и колега трудимо се да у наш истраживачки тим укључимо младе студенте и истраживаче, заљубљенике у хемију. Истраживања којим се тренутно бавимо финансира Фонд за науку Републике Србије. То нам је омогућило знатно комфорнији и продуктвнији експериментални рад, јер без значајних финансијских средстава за куповину хемикалија и лабораторијске опреме није могуће остварити резултате који ће бити на светском нивоу.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КО СЕ НА ЕВРОВИЗИЈИ ДИЖЕ ИЗ ПЕПЕЛА? Троцифрена квота на Теја Дору!