НИКО СЕ НЕ ДРУЖИ С НАМА ЈЕР СМО СИРОМАШНИ: Троје малишана породице Рашковић још једну зиму дочекују у трошној кући у селу Свињиште

Д. Матовић

16. 12. 2022. у 09:43

СУРОВА је стварност у којој одрастају Душан, Лутка и Александра Рашковић. И ову зиму дочекали су у трошној руини у селу Свињиште код Куршумлије.

НИКО СЕ НЕ ДРУЖИ С НАМА ЈЕР СМО СИРОМАШНИ: Троје малишана породице Рашковић још једну зиму дочекују у трошној кући у селу Свињиште

Александра, Лутка и Душан, Фото "Срби за Србе"

Спавају са родитељима у истој соби, немају купатило. Недостаје им скоро све што имају њихови вршњаци. Немају, чак, ни другаре, јер нико, како су испричали, не жели са њима да се дружи зато што су сиромашни.

Ослоњени су једни на друге и - на своје снове. Душан (13) машта да постане фудбалер.

Његова сестра Лутка (12) обожава математику и жели да буде програмер, али нема компјутер да вежба на њему, док малена Александра (11) каже да ће бити куварица.

Одлични су ђаци иако до школе и натраг пешаче 25 километара. Бољи су од вршњака који расту уз рачунаре, мобилне телефоне и гомилу играчака и сликовница. Често са оцем Зораном иду у шуму да беру печурке које, затим, продају накупцима како би бар неки динар зарадили. Свесни су да цела породица као сигурно примање има свега 10.500 динара дечјег додатка и зато помажу родитељима колико могу.

- Деца су добри ђаци, раде све. И што могу и не могу - каже Зоран.

- Жена и ја боримо се да их изведемо на пут. Мучимо се да имају, да не заостају за другом децом. Тешко нам је. Деца више гледају орлове и гавранове, него људе.

Невољу Рашковића препознала је хуманитарна организација "Срби за Србе", па је покренула акцију како би обезбедила средства да ова породица до Божића 2024. добије нову кућу и све што им је потребно за нормалан живота. Снимак који су поделили на "Јутјубу" за неколико дана погледало је више од милион људи. Породицу Рашковић пре два дана обишао је Мирко Јанић, државни секретар у Министарству за бригу о породици и демографију и обећао помоћ. Родитељи малишана кажу да би им највише значило да се преселе ближе школи, али и да би им ваљало да имају трактор са прикључним машинама.

- Наша децу са навикла на ове услове и не знају, нажалост, за боље. Када их питамо шта им недостаје, кажу да имају све. Скромни су, знају да не можемо много да им пружимо - каже мајка Ивана.

Објекат где Рашковићи живе изграђен је пре Другог светског рата , Фото "Срби за Србе"

Дугачка правоугаона соба са земљаним подом и истрошеним покућством им је и кухиња и дневни боравак. Плафон пун крпљених рупа, који изгледа као да ће сваког тренутка да попусти, изазива немир и стрепњу шта може да се деси у блиској будућности. На маленој полици уместо сувенира стоји макета уређеног стана.

- То је мој рад из техничког - каже Лутка.

- Направила сам дом какав желим за своју породицу. Овде су купатило, кухиња, гостинска соба, соба за мога брата и друга за мене и сестру. Волели бисмо да имамо своју кућу и све што имају друга деца.

Са очима пуним суза Душан говори о томе како се у школи нико не дружи са њима:

- Једна другарица ми је рекла да неће да се дружимо јер смо сиромашни. То ме је баш повредило.

Фото "Срби за Србе"

О Лутки много казује и њено име, али се она дичи надимком Лукаку по чувеном фудбалеру.

- Најчешће на ливади играмо фудбал - каже Дуле.

- Некад играмо жмурке и јурке и увек се играмо сами. Помажемо мами и тати. Моје сестре знају да помузу краве, а ја са оцем косим и одлазим у сечу шума, а сви заједно радимо у башти и приликом бербе крушака.

Кућа у којој живе грађена је уочи Другог светског рата и требало је само да буде штала. До села се може стићи једино трактором или моћним теренским возилом, а зими када окује снег и то је немогуће.

- Кров је малтене скроз пропао, па га с времена на време крпимо. Имамо струју, техничку воду сам увео пре неког времена, а воду за пиће узимамо из бунара - говори Зоран и додаје да ће у њиховом крају човек пре да сретне дивље свиње или срне него људе.

Фото "Срби за Србе"

ПОМОЋ

ОНИ који желе да помогну породици Рашковић из Свињишта новац могу да уплате на жиро рачуне, за Србију 160-279491-71, а у Републици Српској 56201281300241-58. Рашковићима се може помоћи и слањем СМС на број 7763, а цена једне поруке је 200 динара.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ДАНАС ЈЕ ДОБАР ДАН ЗА СРБИЈУ: Вучић се огласио са важним вестима (ФОТО)