ЗА ВОЛАНОМ СВЕ ВИШЕ ДРОГИРАНИХ: Наши репортери са Саобраћајном полицијом у опсежној контроли возача на већини српских путева

Ј. Гочанин Петровић

11. 12. 2022. у 10:30

САОБРАЋАЈНА полиција током ове године "уловила" је 2.330 возача под дејством психоактивних супстанци на територији целе Србије, што је за чак 72 одсто више у односу на прошлу годину! Више је и пијаних у односу на исти период лане, и то за 11.000!

ЗА ВОЛАНОМ СВЕ ВИШЕ ДРОГИРАНИХ: Наши репортери са Саобраћајном полицијом у опсежној контроли возача на већини српских путева

Фото З. Јовановић

Ове поражавајуће бројке поделили су са репортерима "Новости" саобраћајни полицијаци са којима смо провели дан у контроли на улицама Београда, али и околних места и насеља.

Последња провера која је управо у току са акцентом на "алко и дрога тест" доноси нам поражавајуће сазнање да је један Панчевац сео за волан позитиван на кокаин и канабис, и то са све 1,65 промила алкохола у крви, али и под забраном управљања возилом изреченом раније. Заустављен је због прекорачења брзине?! Опомена за све нас, али и неверица колико бахатих возача прети да уништи нечији живот.

- Само током прва четири дана акције у Београду ухватили смо на делу, за воланом, 490 пијаних возача. Њих 85 задржано је на трежњењу јер су у крви имали више од 1,20 промила алкохола. На овај списак треба додати и 25 возача под дејством психоактивних супстанци - говори потпуковник полиције Младен Николић, из Управе саобраћајне полиције МУП Србије.

Упозорава наш саговорник да је вожња под дејством алкохола један од највећих проблема безбедности саобраћаја у свету, па и у Србији. У свакој шестој саобраћајној несрећи са погинулим особама учествује, упозорава Николић, пијани возач:

- Трудимо се да из саобраћаја елиминишемо све који крше прописе, те је током ове године због алкохола искључено 57.000 особа, од којих је 10.580 задржано на трежњењу због стања тешке алкохолисаности.

Статистике показују да психоактивне супстанце углавном користе млађи од 30 година.

Забрињавајуће је, каже потпуковник Николић, што чак четвртина оваквих истовремено крши прописе и на неки други начин. У слике, које неретко доводе до трагедије, уверили су се и репортери "Новости", током акције Саобраћајне полиције у Панчеву, када је један двадесеттрогодишњи младић био позитиван на четири од седам дрога које открива тест.

- Када су у питању овакви случајеви, обавезно је задржавање од 12 сати у службеним просторијама, три месеца забране управљања возилом, шест казнених поена и новчана казна у висини од 20.000 до 40.000 динара - објашњава потпуковник Николић.

Проценом припадника Саобраћајне полиције и на основу забележених ранијих испада одређени возач се подвргава, открива наш саговорник, тесту на дрогу.

- Узимање једног узорка кошта око 2.500 динара, а иду на рачун позитивног - каже потпуковник Николић.

Полиција неретко у акцију укључује и "пресретаче". Док са искусним саобраћајцима пратимо сваку кривину, наши домаћини нам објашњавају како све функционише и како се бележе прекршаји. Возило испред "пресретача", сведоци смо прекршаја који ће уследити, започело је обилажење на испрекиданој линији, али колону возила. Пратећи га, апарат мери брзину од 136 километара на час у ненасељеном делу где је ограничење 80.

- Њему сада следују две новчане казне, са по три поена и 30 дана одузимања дозволе.

Међутим, постоји олакшица за возаче, а то је потписивање споразума о признавању прекршаја, па ће овај возач имати могућност да му се казне саберу и добије по џепу укупно - од 10.000 до 20.000 динара и шест казнених поена - објашњава наш саговорник.

Предност "пресретача" је управо мобилност, за разлику од радара који је статичан. Возилом патролирају на деоницама на којима се неретко дешавају тешке саобраћајне несреће.

Такође, пружају могућност видео-документације, као и фотографије регистарских ознака, а све то се, уз запис припадника полиције, предаје надлежном суду на даљу процедуру.

Такође, камере постављене широм градова показале су се као успешан и напредан вид контроле јер рекламом овог система аутоматске детекције брзине кретања и самим начином рада, пружају могућност спречавања и успоравања возача у прекорачењу брзине, али и кажњавању оних који крше саобраћајне прописе.

Како постоје тачке као што су, на пример, мостови, где је познато да полиција редовно контролише, прекршаји су се на овим местима, кажу саобраћајци, знатно смањили.

Коначно, с обзиром на то да нам предстоји период слава и празника, припадници Министарства унутрашњих послова апелују на све грађане да поштују саобраћајне прописе и да одговорним понашањем допринесу очувању безбедности на путевима. 

НАСИЛНИЧКА ВОЖЊА

ОД јануара 2022. забележено је 286 случајева насилничке вожње. Најбахатији возач био је на ауто-путу "Милош Велики" са брзином од 253 километра на час. "Друго место" припало је возилу које се на путу Панчево - Ковин кретало 227 километара на час, док је у насељеном месту Слепчевић код Шапца забележена брзина од 161 километар на час.

ПРЕСРЕТАЧИ

ПОЛИЦИЈСКИ "пресретачи" у Србији постоје од 2008. Годишње ови аутомобили пређу укупно више од 520.000 километара, док су за првих десет месеци ове године "упецали" 26.000 прекршаја. Тренутно им је акценат, кажу, на магистралним путевима јер су ауто-путеви покривени камерама које мере брзину.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

ШТА СЕ ТО ДЕШАВА У УКРАЈИНИ, СВИ БЕЖЕ: Стотине аутомобила на граници са Пољском, настао потпуни колапс

У ЛАВОВСКОЈ области у Украјини на граници са Пољском, настао је прави колапс услед саобраћајних гужва које чине стотине аутомобила, преноси ТВ канал Обсшћественое , позивајући се на представницу локалног пограничног одреда Александру Кучковску.

17. 05. 2024. у 17:47

Коментари (0)

Dolce Vita на обали Саве: Станови на овој локацији су за оне који живе своје снове