ТРАГОВИМА ДЕЧЈЕ КРВИ У НДХ: Међу предложеним трасама ђачких екскурзија и места страдања жртава усташа

Р. ДРАГОВИЋ

01. 12. 2022. у 19:45

УНИВЕРЗУМ патње који је усташки режим завео у Независној Држави Хрватској симболизују Сисак и Јастребарско - дечји логори, који готово да немају историјски пандан у новијој историји.

ТРАГОВИМА ДЕЧЈЕ КРВИ У НДХ: Међу предложеним трасама ђачких екскурзија и места страдања жртава усташа

Обележје на гробљу Мирогој у Загребу, Фото Википедија

Без обзира на све пролазности и колико год снага се улагало у релативизацију злочина, ова места ће бити вечни сведок страдања српске деце од 1941. до 1945.

Због значаја ових места патње и несхватљивих размера бола који је владао током геноцида у НДХ, Музеј жртава геноцида је Сисак и Јастребарско уврстио у предлог локација које би у оквиру студијских путовања убудуће могли да посећују ученици основних и средњих школа у Србији.

То је део шире иницијативе ове установе и Министарства просвете, чији је циљ оживљавање културе сећања на страдање нашег народа током Другог светског рата. У том циљу предложено је - и усвојено - да основци и средњошколци обилазе значајна историјска места и тако не само продубљују знања о овој тематици већ и добију прилику да на аутентичним местима лично доживе историјске лекције.

Страдање деце у НДХ свакако је једна од најтрауматичнијих епизода у српској националној историји, па и једна од најтежих лекција коју би данашњи српски ђаци требало да савладају. На списку предложених места за путовања зато су и Јасеновац, масовна гробница козарачке деце у оквиру комплекса гробља Мирогој у Загребу, локације Госпићке групе логора (Госпић, Јадовно, Паг), Спомен-подручје "Даница" у Копривници... На свим овим местима током НДХ владали су терор, страдање и незамислива патња хиљада Срба, Јевреја и Рома, посебно најмлађих.

Сведочанстава бола и доказа геноцида је безброј:

"Сву српску гамад од 15 година па навише ми ћемо поубијати, а њихову децу ћемо сместити у клостере и од њих ће постати добри католици. Срби ће бити искорењени тако да ће им се затрти сваки траг и једино што ће остати, биће зло сећање на њих", порука је др Виктора Гутића, великог жупана и једног од стожерника НДХ, која и данас, осам деценија после ужасних злочина, због своје злокобности леди крв у жилама.

Иако њихови формални називи сугеришу збрињавање, бригу и хуманост, историјска наука недвосмислено је утврдила да су Јастребарско и Сисак били логори у Европи у којима су логораши били - деца. У њима су системски сакупљана деца Срба, највише са Козаре, али и из крајева Хрватске, чији су родитељи уморени у Јасеновцу и осталим логорима смрти или су нестали у ратном вихору. Деца су тамо, уз активно учешће католичких часних сестара, селектована и потом додељивана хрватским породицама, у којима су васпитавана у усташком духу. Многа српска деца тако су трајно изгубила идентитет и везу са својим биолошким пореклом.

Услови у овим "прихватилиштима" били су катастрофални. Деца, одвојена од родитеља (који су у највећем броју случајева зверски уморени) боравила су у неусловним просторијама, лоше храњена и обучена, изложена насиљу, па и убиствима. Смртност је била масовна, харале су болести. Већина обољења није била неизлечива, већ је изазвана изузетно лошом хигијеном, исхраном и негом, као и оскудицом у лековима и медицинском материјалу.

Сисак Дечје гробље, Фото Танјуг

Историчар Милан Кољанин каже:

- Страдање деце у логорима у Сиску и Јастребарском било је саставни део голготе кроз коју је прошла Босанска Крајина и српско становништво са овог просотра. Чак и она деца која су преживела, будућност су добила у усташком духу, који је занемарио њихов идентитет и порекло.

Фото архива

УЧЕЊЕ И СЕЋАЊЕ, НИПОШТО МРЖЊА

Иницирали смо, а Министарство просвете прихватило, да се у оквиру екскурзија и рекреативних настава ђака у Србији поново врати обилазак места страдања, бојишта и губилишта свих недужних цивила на територији Југославије, посебно жртава геноцида почињених над Србима, Ромима и Јеврејима на целокупној територији НДХ. Циљ је учење и сензибилизација, а нипошто стварања осећаја мржње - каже је Дејан Ристић, директор Музеја жртава геноцида.

Илустрација В. Н.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!