ДИПЛОМСКИ НА СТУБУ ОД 20 МЕТАРА: "Новости" са херојима Горске службе спасавања Србије - волонтери који "ваде" људе из немогућих ситуација

Борис Субашић

24. 10. 2022. у 17:00

ПОСТОЈЕ у Србији хероји чија лица и поруке не красе насловне стране. О њиховим подвизима емитују се само кратке вести налик суботњој: "Спасиоци Горске службе спасавања евакуисали су деветоро рекреативаца са неприступачног терена Суве планине".

ДИПЛОМСКИ НА СТУБУ ОД 20 МЕТАРА: Новости са херојима Горске службе спасавања Србије - волонтери који ваде људе из немогућих ситуација

Фото ГСС

Читаоци удобно заваљени у фотељама се не удубљују у озбиљност таквих подвига. Само овлаш прелете фотографије из неке бестрагије у којој се људи у црвеним јакнама, са ранчевима на леђима и пластичним шлемовима усред ноћи износе повређеног из понора.

Многи читаоци помисле: "То мени не може да се деси", а нарочито су самоуверени они који верују да скупе скије имају аутопилота, а маркиране планинарске ципеле саме иду.

- Најчешће и најтеже грешке су потцењивање природе и прецењивање сопствених могућности. То се десило недавно на Тари. Људи су сишли низ литицу, не размишљајући да ли могу да се врате, а онда се један повредио и нису могли уопште да наставе даље, а место где су се налазили је у близини хранилишта медведа. Спасиоци су водили трку са временом да стигну до њих пре неког меде. Свака интервенција је прича за себе, увек се решава нови проблем у најкраћем времену, обично у најнеповољнијим условима. Када се акција оконча, онда одлазимо кући, мало се одморимо, па на посао. Спасиоци ГСС су волонтери, добровољци, а свако од нас има занимање од кога живи и свакодневне обавезе - каже саговорник из управног добора ГСС, ветеран спасилачких акција и ски-инструктор, угледни београдски адвокат Лазар Јовановић.

Посетиоци скијашких терена на Копаонику, сваке године, и њега и друге ветеране ГСС могу видети како седе на врху 20-метарског стуба ски-лифта док млади кандидати полажу финални испит спасавања са жичаре, а стари спасиоци излазе на редовни годишњи тест за лиценцу. То узвишено место шибано ветром, а врло често и снегом, катедра је са које се процењује да ли неко заслужује да носи звање спасиоца ГСС и црвену јакну.

- Спасилачке акције се не изводе у идеалним условима већ у најгорим могућим и ми морамо да будемо спремни за њих. Још је сложеније увежбавање спасавања из пећина и јама, јер морате да планирате како да извадите унесрећеног кроз врло уске канале, често под водом, а затим да га подигнете вертикално на ужадима. Уз то, морате да предвидите да ли ће му требати кисеоничка подршка, а можда и лекар који ће му дати терапију против болова. Ову врсту спасавања сваке године увежбавамо по неколико пута, јер је много радозналаца и трагача за благом који се упуштају у ризичне подухвате у подземљу. Имали смо случај човека који је ушао у лавиринт Сјеничких пећина, а од опреме је имао само свећу - каже Лазар Јовановић, који у ГСС има други идентитет. Сви спасиоци га знају као Црвенкапу, а надимак је добио давних дана када се током обуке нашао очи у очи са вуком.

- Спасиоци се користе надимцима да не би дошло до забуне ко шта ради у акцијама, јер врло често у екипи има више људи са истим именом и презименом - каже Душан Мишић, међународно признати ликовни уметник-калиграф, врхунски познавалац и учитељ средњовековних техника српског краснописа. Његово кодно име је Тигањ, а свог ментора Црвенкапе се сећа као строгог учитеља, кога је разумео тек када је и сам, после дуге обуке, постао спасилац.

- Пожелео сам да будем спасилац још као дете, гледајући цртане серије у којима момци и девојке лете хеликоптером и изводе подвиге. У средњој школи сам постао члан Црвеног крста и прошао њихове обуке, али када сам видео спасиоце ГСС у акцији на скијалишту на Копаонику одлучио сам да и ја морам будем један од њих. Међутим, на првом пријемном разговору су ме одбили, уз образложење да имам знања и физичке предиспозиције, али да треба да мало сазрим. После годину дана сам се поново пријавио и прошао, а онда су уследиле различите обуке. Схватио сам да су били потпуно у праву када је реч о сазревању.

Спасилац није супермен који лети унаоколо, већ мора да буде обучена, стабилна и сабрана личност која је способна да искључи емоције током акције и усредреди се на само један циљ - спасавање људског живота, у свим условима - каже Мишић.

ГСС Србије су давне 1952. основали искусни алпинисти Планинарског савеза, али специфични захтеви су довели до тога да се Горска служба спасавања издвоји као посебна организација. Њу данас чини око 250 активних спасилаца, искусних скијаша, планинара, алпиниста, спортских пењача, спелеолога, ронилаца. Они се непрестано обучавају за спречавање несрећа, спасавање и пружање прве помоћи унесрећенима на неприступачним теренима и успостављање и одржавање система спасавања на планинама и у природи, на скијашким теренима, у спелеолошким објектима, у алпинистичким условима, што подразумева спасавање са литица "из стене", снега и леда и у урбаним условима. ГСС Србије је учествовао у хитном медицинском збрињавању и евакуацији више десетина хиљада повређених људи, као и у безброј потрага за несталим особама.

Током НАТО агресије 1999. ГСС је оформио јединицу за спасавање са висине и из рушевина, а на лице места су стизали у сопственим возилима, ако су имали горива, а чешће на бициклима. И увек су стизали на време. Тимови ГСС су учествовали у акцијама после бомбардовања РТС, зграде ЦК на Ушћу, кинеске амбасаде, не размишљајући да ли је коришћена радиоактивна муниција, ни да ли ће бити другог налета авиона.

СПРЕМНИ Душан Мишић и Лазар Јовановић, Фото Б. Субашић

За надимке и подвиге 140 храбрих људи, добровољаца ГСС, сазнала је цела Србија у ноћи између 16. и 17. маја 2014. када је хиљада житеља Обреновца из сна тргла бујица која је плавила њихове домове. Спасиоци нису били свесни да се њихова комуникација прати путем интернета на 200.000 рачунара и да је "ГСС канал" по популарности потукао све комерцијалне медије. Слушаоци су напето претили хероје са чудним именима Деда, Црвенкапа, Ајкула, Каћа, Фићурић... који су једини те прве ноћи катастрофе пловили чамцима и спасавали људе у поплављеном граду.

- Штета је што се код нас размишља кампањски и што је закон о ГСС који је био најављен, некако заборављен, иако смо у другим законима препознати као стратешки партнер МУП и Војске Србије. Данас није лако добити слободан дан на послу да бисте трагали за изгубљенима или спасавали људе, ни финансирати спасилачку опрему из свог џепа. Неке велике друштвено одговорне фирме нам много помажу, али сматрамо да ГСС Србије треба да буде део државног система, као што је случај у свим осталим европским државама - закључује Јовановић.

ШВАЛЕРАЦИЈА И СИЛИКОНИ

СПАСИОЦИ ГСС добијају повремено и необичне позиве:

- На скијалиштима се често дешава да нас зову да потражимо изгубљени ски-пас, али и да из неког буџака вадимо скију која се откачила. Имали смо и случај када је супруга пријавила мужа као несталог и ми смо целу ноћ трагали за њим, а ујутро су камере забележиле када је изашао из једног хотела. Нисмо се бавили питањем код кога је преноћио, али смо његов очекивали позив да га спасавамо од жене. Ипак, најбизарнији је био позив са ски-стазе, када нас је једна дама усплахирено обавестила да мисли да су јој пукли силикони и питала да ли можемо да то проверимо - уз смех су нам испричали спасиоци.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

ЗЕЛЕНСКИ САЗВАО ЧИТАВ ГЕНЕРАЛШТАБ: Издао хитно наређење, тек сада следи хаос на фронту у Украјини

УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски хитно је сазвао састанак са високо позиционираним званичницима Генералштаба и војске због ситуације на фронту, наводи британски експерт Александар Меркурис на свом блогу на Јутјубу.

04. 05. 2024. у 20:06

Коментари (0)

ШЕШЕЉ НИЈЕ ЗНАО О ЧЕМУ СЕ РАДИ: Круна у програму уживо устала и дошла до лидера радикала (ВИДЕО)