ДОК САЊАЈУ ЕВРОПУ, У ШАТОРУ ЧЕКАЈУ ЗИМУ: Хиљаде миграната шпартају улицама северне Војводине

Јелена Лемајић

23. 10. 2022. у 11:06

КАДА је Суботичанка М. Т. хтела да се врати из Београда у Суботицу, ни у једном аутобусу није било места да овери повратну карту. Није могла да купи ни за неког другог превозника.

ДОК САЊАЈУ ЕВРОПУ, У ШАТОРУ ЧЕКАЈУ ЗИМУ: Хиљаде миграната шпартају улицама северне Војводине

Фото Ј. Лемајић

Све је било распродато, јер су аутобуси пуни миграната који долазе на север Војводине.

- Кажу да се аутобуси попуне за 20 минута. Довезли су још један аутобус и он се одмах попунио. Једва сам некако измолила возача да ме пусти, седела сам тик иза њега, само он и ја смо били наши држављани. У Нови Сад чак нисмо ни свраћали јер су сви путници ишли до Суботице - прича нам ова Суботичанка.

Ако из престонице свакодневно за Суботицу крене у просеку 15 аутобуса, није тешко израчунати колико миграната стигне на север Војводине. Тамо их одмах сачека полиција која их усмери ка Прихватном центру, где могу да се региструју и да бораве. Међутим, тамо су сви капацитети већ попуњени. У Прихватном центру, који може да прими 160 људи, тренутно борави више од 400 миграната, који су смештени у импровизованим шаторима.

Како смо се и сами уверили, они тамо оперу веш, обаве личну хигијену и одморе се, али се врло кратко ту задрже. У непосредној близини их већ чекају таксисти који их возе до града, а потом и саме границе са Мађарском, да одатле покушају да се домогну Европске уније. Они са плићим џепом то обављају пешице, или до Хоргоша долазе аутобусом.

- У Африци је веома лоша ситуација. У Тунису не могу да радим и зато хоћу да дођем до Аустрије. Тамо је већ неколико људи које познајем, они су имали среће, надам се да ћу и ја - каже нам Рихад из околине Рабата.

- Да ли се бојим зиме? Не, верујем да ћу тада већ бити на неком другом месту.

Због тога је миграната много више и на улицама Суботице. Срећу се у свим деловима града - на пијаци, у продавницама, кафићима... О шуми на Маковој седмици да и не говоримо.

Инцидената са нашим грађанима за сада нема, али се из шуме све чешће чују одјеци ватреног оружја.

Да се у последње две недеље бележи повећан прилив миграната у Суботицу потврдио је и Бојан Шоралов, начелник Севернобачког управног округа, који истиче да су све безбедносне службе ангажоване у решавању овог проблема.

- Почетком јула, при МУП је формирана специјална ударна група коју предводи жандармерија, а која и дан-данас функционише у нашем граду. Ова група, између осталог, прати веће групе миграната - објашњава Шоралов.

- Знам да је грађанима непријатно када мигранти пролазе њиховом улицом, али свакако их молим да не предузимају никакве самосталне кораке, већ да пусте полицију да ради свој посао и да верују жандармерији која је присутна свакодневно.

Како је зима на прагу, неопходно је да се прилагоде услови боравка у Прихватном центру.

- Иако је Прихватни центар пребукиран, ми на улицама немамо нерегуларне мигранте, односно оне без докумената, њих шаљемо у друге објекте за ту намену - каже наш саговорник и додаје да је на састанку са представницима војске, полиције и информативних агенција тражио већи број безбедносних снага на улицама Суботице.

- Циљ је да имамо више припадника безбедносних служби како би се ублажиле последице чињенице да је велики прилив и пролаз миграната кроз наш град.

Суботица је за њих само успутна станица. О томе сведоче шаторска насеља која се простиру уз саму границу од Бачких Винограда преко Селевењске шуме, која је иначе заштићено природно добро, до Хоргоша. Са Авганистанцима и Пакистанцима, сада су ту и мигранти који долазе из Марока и Туниса. У сваком од шатора је десетак миграната који вребају прилику да пређу жичану ограду, којом је опасана српско-мађарска државна међа.

МАЂАРИ ХАПСЕ

ПРОШЛОГ викенда припадници мађарске полиције и војске, интервенисали су против 1.992 особе које су нелегално прешле границу те земље - саопштила је Државна полиција Мађарске. Они су све њих вратили преко ограде. Током недеље на територији читаве државе су ухапшене и враћене 4.794 особе, које су нелегално боравиле у Мађарској.

КОНТРОЛА УГОСТИТЕЉА

НА терену су и све инспекцијске службе, које контролишу и санкционишу угоститељске објекте и све оне који пружају услугу смештаја мигрантима са лажним документима или без њих.

- До сада је затворено 12 објеката. Углавном због услуге преноћишта мигрантима који су поседовали лажна документа, или уопште нису ни имали папире. Све инспекције су ангажоване у решавању овог проблема и наставиће тиме да се баве и у наредном периоду - закључује Шоралов.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!