МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА: Савремено управљање водама - изазови и правци истраживања

Промо

20. 10. 2022. у 10:10

У Српској академији наука и уметности у Београду одржава се међународна научна конференција: Савремено управљање водама: Изазови и правци истраживања, коју организује Институт за водопривреду „Јарослав Черни“ поводом обележавања 75 година успешног рада.

МЕЂУНАРОДНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЈА: Савремено управљање водама - изазови и правци истраживања

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Еминентни стручњаци из земље и иностранства на конференцији ће дискутовати о актуелним темама и научно-технолошком развоју у области управљања водама у Србији и свету, као што су: регулација река и сложени системи за одбрану од поплава, улога хидроинформационих система у управљању водама, управљање безбедношћу брана, хидротехнички аспекти уређења земљишта, интеракција вода и подземних хидротехничких конструкција, савремени системи за водоснабдевање и каналисање насеља и друге.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Међународна научна конференција Савремено управљање водама Изазови и правци истраживања

Конференцију је отворио председник САНУ Владимир С. Костић, који је том приликом рекао да Институт представља култну институцију у Србији према којој Академија има несумњиво поштовање. Учеснике су поздравили др Саша Лазовић, помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја, др Владан М. Кузмановић, декан Грађевинског факултета у Београду и директор Института проф. др Дејан Дивац, који је истакао да су стручњаци Института у протеклим деценијама уткали своје знање и искуство у готово све значајне пројекте у области водопривреде у Србији и региону.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Проф. др Владимир Костић, председник САНУ

„Генерално, опредељење Института је било и остало да се помоћу науке развијају сопствени капацитети. Све што Институт ствара у дубокој је спрези са развојним активностима и ослоњено је на резултате научних истраживања. Историја Института представља и задатак и обавезу, а може се рећи и својеврсни завет за садашње и будуће генерације. Имајући то у виду, трудимо се да Институт данас, као модерна институција која се прилагођава трендовима новог доба, не заборави традицију, као ни знање и дела генерација стручњака који су градили његов углед у свету. Трудимо се да спрегнемо традицију и младост, да негујемо заједнички рад искусних инжењера и научника са бројним талентованим младим стручњацима који представљају нашу будућност. На темељима резултата рада претходних генерација, садашњим и будућим запосленима Института остаје привилегија, дужност и обавеза да наставе и унапреде научно-истраживачки рад Института у годинама и деценијама које следе”, додао је проф. др Дејан Дивац.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Проф. др Дејан Дивац, генерални директор Института за водопривреду Јарослав Черни

Током два дана трајања научне конференције, 76 аутора из Србије, Хрватске, Холандије, Велике Британије, Аустрије, Канаде, Кине, Турске, Грчке, Сједињених Америчких Држава и Швајцарске, презентоваће своје радове и учесницима омогућити најбољи увид у резултате актуелних истраживања, али и у правце даљег научно-истраживачког рада у области вода и потенцијалне изазове у будућности.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Др Саша Лазовић, помоћник министра просвете, науке и технолошког развоја

Овим поводом Институт је издао и Зборник радова са одабраних 26 радова.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Међународна научна конференција Савремено управљање водама Изазови и правци истраживања

Детаљније информације о конференцији могу се пронаћи на сајту Института: 75 година Института | Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Дејан Дивац, Владимир Костић

О ИНСТИТУТУ ЗА ВОДОПРИВРЕДУ „ЈАРОСЛАВ ЧЕРНИ“

Институт за водопривреду „Јарослав Черни” основан је 1947. година, када је у оквиру Српске академије наука формиран Хидролошки институт. Исте године је у оквиру савезног Министарства за електропривреду основана Хидрауличка лабораторија, из које је 1950. године настао Хидроенергетски завод. Убрзо су под окриљем Српске академије наука спојене ове две институције и формиран је Хидротехнички институт „Инж. Јарослав Черни". Овај Институт се 1959. године спаја са Институтом за водопривреду Народне Републике Србије и тако настаје данашњи Институт за водопривреду „Јарослав Черни“.

Институт је кроз протекле деценије увек представљао окосницу научно-истраживачког рада у области вода на територији Србије и бивше Југославије. Од када је основан, па све до данас, Институт је учествовао у развоју капиталних хидроенергетских система, пројектовању сложених инфраструктурних решења за регулацију река и бројним пројектима у области управљања квалитетом вода, хидротехничког уређења простора, управљања безбедношћу брана и др. У реализацији више хиљада студија, анализа, пројеката и стратешких докумената, Институт је увек тежио да примењује најсавременије научне методе и доступне технологије и алате, увек под будним оком водећих домаћих и иностраних стручњака уз непрекидну сарадњу са најзначајнијим институцијама широм света.

Фото: Институт за водопривреду "Јарослав Черни"

Проф. др Владан Кузмановић, декан Грађевинског факултета у Београду


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

УЖАС НА ДУНАВУ: Сударила се два брода, има мртвих, трага се за несталима

ДВЕ особе су погинуле, а пет се води као нестало када су се два брода сударила на Дунаву, код мађарског града Вероце, око 50 километара северно од Будимпеште, саопштила је данас полиција.

19. 05. 2024. у 12:04

Коментари (0)

УЖАС: Кошаркаш Звезде крвавог лица, ударио га играч Партизана?!