ПРЕДАВАЊЕ ДР АЛЕКСАНРЕ КОЛАКОВИЋ: Француско-српски односи крајем 19. и почетком 20. века

В.Н.

26. 08. 2022. у 22:22

УКУЦАВАЊЕМ синтагме „француско-српски односи“ у интернет претраживач за мање од секунде Гугл понуди више од седамсто хиљада резултата, од којих су међу првима, као најчешће коришћени, текстови са Википедије. За све оне који желе да из проверених извора сазнају појединости о успостављању и оснаживању односа између две државе, др Александра Колаковић говори о најрелевантнијој литератури на оба језика.

ПРЕДАВАЊЕ ДР АЛЕКСАНРЕ КОЛАКОВИЋ: Француско-српски односи крајем 19. и почетком 20. века

Фото: КЦНС

Она наводи да је у оквиру историографске литературе о међународним односима Србије на српском језику написан значајан број књига, од којих издваја радове Михаила Војводића и Димитрија Ђорђевића, који омогућавају разумевање српске историје у контексту односа изградње и очувања српске независности и економско-политичке еманципације.

За разумевање путева деловања француске дипломатије у годинама пред Први светски рат, др Колаковић као незаобилазне наводи књиге Мишела Винока које су доступне на француском језику, док се питањем политичких и финансијских односа Француске и Србије бавила Љиљана Алексић-Пејковић у неколико десетина радова од којих је издвојена монографија Односи Србије са Француском и Енглеском (1903–1914).

Од заједничких истраживања на ову тему меродавни су резултати међународних научних скупова: Југословенско-француски односи: поводом 150 година од отварања првог француског конзулата у Србији, Српско-француски односи (1904–2004), Лес релатион Францо-Yоугославес данс л’ентре-деуxгуеррес (1918–1940), Нетипично савезништво: француско-српски односи (1878–1940), Срби о Французима – Французи о Србима и Ла Франце ет ла Сербие: лес дéфис де л’амитиé éтернелле.

Научне радове посвећене западноевропским или француским утицајима у Србији крајем 19. и почетком 20. века писали су академици Милорад Екмечић и Чедомир Попов, а др Колаковић радове Душана Т. Батаковића и Војислава Павловића, који су докторирали на Сорбони, наводи као неизоставну литературу. Када је реч о местима на којима се чувају најзначајнији документи о француско-српским односима, др Колаковић издваја Дипломатски архив у Паризу, док је један део докумената који се односи на рад француског посланства у Београду смештен у одељење Дипломатског архива у Нанту.

Литература о француско-српским односима на француском и другим језицима доступна је у више библиотека, као и у српским архивима: Архив Србије, Архив Југославије, Архив САНУ и Рукописно одељење Народне библиотеке Србије. 

БОНУС ВИДЕО:

ТАКМИЧЕЊЕ САМО ЗА ФОТОГРАФЕ КОЈИ БРЗО МИСЛЕ: У Новом Саду почео 9. "Фраме 24", оцењује цео свет

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!