ДУХ СТАРОГ БЕОГРАДА ЧУВА У ПАРФЕМИМА: Ненад Јованов више од седам деценија негује породичну традицију ручног прављења префињених мириса

Маша Јаковљевић

25. 08. 2022. у 11:11

ПОРОДИЧНА блискост, пуно љубави, уважавања и знања кључ су доброг заната.

ДУХ СТАРОГ БЕОГРАДА ЧУВА У ПАРФЕМИМА: Ненад Јованов више од седам деценија негује породичну традицију ручног прављења префињених мириса

Фото З. Јовановић

Бављење приватним бизнисом у послератној Југославији није наилазило на одобравање, али сада, када су деценије успешног бављења истим послом иза њега, Ненад Јованов и његова парфимерија на београдском Дорћолу, као својеврсна "временска капсула", сликовито сведоче о борби, животу, али и историји Београда.

Прича породице Јованов почиње после Првог светског рата, када се пријатељ Ненадовог деде, Драгомир Миленовић, обрео у Грацу и завршио у парфимерској школи. Ишло му је веома добро и постао је "нос" - човек који уме да разликује велики број мирисних нијанси.

- Не знам како се то догодило, али по повратку, Драгомир се упознаје са мојим стрицем.

Кроз то пријатељство, ствара се огромна љубав према Француској, парфемима и козметици. Мало-помало, стриц је убедио мог деду да непосредно пред рат отворе парфимерију "Ђурђевак" на Топличином венцу - каже за "Новости " Ненад, власник данашње парфимерије "Сава".

Занатска радња, осим што је служила за продају најлуксузнијих мириса, у коју су свраћали чак и немачки официри, била је и уточиште српском народу.

- Долазио нам је често један немачки официр како би купио колоњску воду после бријања, а једном је наруџбину платио писаћом машином из Француске, коју сам користио до пре неколико година - сећа се Јованов.

Фото З. Јовановић

После рата, деда и стриц несебично су стечено знање префињеног заната пренели на Ненадовог оца и њега. С обзиром на то да је то била ера национализације, када се на приватнике није гледало благонаклоно и у Србији је затворено више од 30.000 занатских радњи, за породицу Јованов је ово био један од најтежих периода:

- Отац је радио све и свашта како бисмо имали шта да једемо. Срећа је била у томе да је пре рата завршио Трговачку академију и био јако добар у књиговодству, па је захваљујући томе успео да се запосли у државном предузећу. То је био спас за породицу.

Међутим, вукло их је да се врате породичном послу. Уз много љубави, али и среће, парфимерија је поново отворила своја врата за све Београђане жељне префињених мирисних нота. У међувремену су променили адресу, али и име у "Сава", у знак сећања на деду и оца садашњег власника. Све до 2009. Ненадов отац је долазио у локал, који је био његова прва љубав и где је креирао најлепше мирисе белог града.

- Наша занатска радња почива на породичним вредностима. Сви смо увек учестовали у производњи, једни су набављали компоненте, други правили мирисе, трећи по читав дан били са муштеријама. Дане смо проводили заједно, а ја сам у овој радњи буквално живео и растао - присећа се Ненад.

На почетку је добијао само ситне послове, на пример, да раздвоји мале од великих флашица, а тек касније су му поверавана одговорнија задужења. Прво без наднице, после за покоју бомбону, а онда је награда била новац за биоскопске представе. Док се није оженио и одселио, са родитељима би проводио и по 24 часа на послу. Касније је радни дан скратио на 10 до 12 сати.

Љубав према мирисима пренео је времешни Ненад и на свог сина Немању, који данас са супругом помаже оцу, баш као што је и он то некада радио.

Ентеријер радње и опрема коју користе минимално су се мењали кроз године. Још увек користе распршиваче из тридесетих година прошлог века и не користе скупоцену амбалажу, име, рекламу. Најважнији је чист и квалитетан садржај.

МУШТЕРИЈЕ ИХ ПРОНАЂУ И БЕЗ РЕКЛАМЕ

У време када је породица Јованов тек отворила радњу, није било реклама као што данас постоје. Сада је, кажу, много лакше да их муштерије пронађу. Онај ко једном дође, увек им се поново враћа. Број мириса у њиховој радњи варира, али их никада нема превише, укупно 40 до 50.

Фото З. Јовановић

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!