НАПАЋЕНИ ХРАМ ЧЕКА СВОЈ НАРОД: Црва Светог Илије у Подујеву једини чувар српских трагова у овом граду - Православних верника више нема

Д. Зечевић

03. 08. 2022. у 17:00

СЦЕНА током Мартовског погрома на Косову и Метохији из 2004. године, када разуларена маса углавном млађих Албанаца, која је опколила Цркву Светог Илије у Подујеву, скандира оном који на куполи цркве ломи крст - многима се урезала у памћење. Пошто су Србе из града протерали 1999. године, заслепљени бесом и мржњом према свему што је српско, Албанци су се тада окомили на храм. Црква је тада и запаљена, а касније залагањем Епархије рашко-призренске светиња је обновљена.

НАПАЋЕНИ ХРАМ ЧЕКА СВОЈ НАРОД: Црва Светог Илије у Подујеву једини чувар српских трагова у овом граду - Православних верника више нема

Фото: Д.Зечевић

- Иако је црква у Подујеву према свим предањима посвећена Светом Андреју Првозваном, народу овог краја је позната као Црква Светог Илије, јер смо овог светитеља обележавали као заштитника града - причају нам Срби из Подујева расељени у Куршумлији, који истичу податак да је на подручју ове општине до 1999. године живело нешто више од хиљаду Срба. 

Фото: Д.Зечевић

Црква на брду изнад града саграђена је, кажу, између 1929. и 1930. године, док се поред светиње налази и градско гробље. Испред цркве на пространој ливади, налик парку, паркирано је неколико аутомобила, а поред самог улаза у црквено двориште и полицијски. Гвоздена капијица којом се улази у храм је закључана, али на молбу да уђемо у цркву и помолимо се, полицајац откључава, баш као и дрвена стара врата ове светиње. 

- Долазе, дођу повремено да виде цркву они који су живели некада овде - каже нам полицајац који нам дозвољава да уђемо и у унутрашњост цркве. 

Фото: Д.Зечевић

Иако је обновљена, црква је готово празна, а на средини су деловима теријала отпалог плафона који се урушио, вероватно од кише. На једном од удубљења у зиду мала иконица, молитвеник, поломљена кадионица и понеколико металних и папирних новчаница. И док се зраци већ залазећег сунца пробијају кроз прозоре, унутрашњост, али и читава црква са непокошеном травом у дворишту и белом зиданом оградом одају тужну слику усамљености. Јер, у овом градићу на реци Лаб, верника више нема. Нема их више ни на подручју читаве општине, осим неколико њих у селу Медраговацна тромеђи са куршумлијском и општином Медвеђа. 

Фото: Д.Зечевић

- Црква Светог Илије била је место окупљања Срба из Подујева. Поготово за празник Светог Илије, када је око црквеног дворишта одржаван Сабор. Тада смо се окупљали, дружили и прослављали празник који сада у нашем граду и нашој цркви нема ко да обележи. Јер и наша црква је напаћена, баш као и наш народ - прича нам Тина Анђелковић, која је са породицом одмах по пунолетству била приморана да напусти град за којим није престала да жали. 

И док подсећа да је Црква Светог Илије поред цркве у десетак километара удаљеном Краљевцу била једна од ретких храмова на подручју општине, ова девојка каже да је зато и била драгоцена Србима из овог краја. Већина Срба са подручја подујевске општине није отуђила имовину, нити продала имања, а црква иако усмаљена и уз ретке посетиоце чува трагове српства и српског постојања. Подујево се са административном линијом од 102 километра граничи са куршумлијском општином у централној Србији. 

Фото: Д.Зечевић

СПАСЕНО ЗВОНО

АЛБАНЦИ су у марту 2004. украли и звоно са звоника цркве, које је било поклон светињи Александра Првог Карађорђевића. Чешке јединице Кфора пронашле су украдно звоно у једној од околних албанских кућа и однеле га у манастир Грачаницу, где се и сада чува. 

КОПАЛИ ГРОБОВЕ, БАЦАЛИ КОСТИ

Иако је оскрнављена и 1999. године, црква у Подујеву је највише страдалау Мартовском погрому 2004. године. Албанац који је ломио крст на светињи, Алем Курти, преминуо је у 31. години од тешке болести, а расељени Срби из Подујева кажу да су тада чешки војници који су обезбеђивали цркву морали да напусте овај комплекс који је уништен заједно са гробљем. Како је тада изјавио чешки официр Јиндрих Плехер, војници су били шокирани када су видели Албанце да из околног гробља ваде сандуке и бацају кости мртвих Срба.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ДА ЛИ ЈЕ ЈУТАРЊА РАКИЈИЦА ОТРОВ ИЛИ ЛЕК? Стручњак за токсикологију разбила митове (ВИДЕО)