ТЕСНО ЈЕ У КОШУЉИ САЗРЕВАЊА: Светлана Ивановић Ковачевић, из УКЦВ, указује на повећан број суицида и самоповређивања адолесцената

Ј. СИМИЋ

16. 07. 2022. у 11:30

УСАМЉЕНОСТ, недовољна пажња коју му указују одрасли као и одбаченост од вршњака најчешће се препознају као разлози за суицид или самоповређивање адолесцената.

ТЕСНО ЈЕ У КОШУЉИ САЗРЕВАЊА: Светлана Ивановић Ковачевић, из УКЦВ, указује на повећан број суицида и самоповређивања адолесцената

Фото Shutterstock

Упркос озбиљности овог проблема, о самоубиству се још увек недовољно говори. Дубоко укорењене предрасуде које окружују феномен самоубиства, депресију и менталне поремећаје уопште, велике су препреке на које наилазе особе којима су подршка и помоћ преко потребни.

Веома забрињава податак Уницефа да се на сваких 11 минута догоди једно самоубиство, а током једне године угаси се 46.000 младих живота у периоду када они имају од 10 до 19 година. И клиничко искуство и резултати истраживања у Србији указују на значајно психолошко трпљење популације младих, које се често везује са периодом адолесценције.

Проф. др Светлана Ивановић Ковачевић, начелник Одељења за дечју и адолесцентну психијатрију на УКЦ Војводине у Новом Саду, упозорава да млади људи манифестују одређену, за овај узраст специфичну психопатологију: различите тешкоће око формирања стабилног и дефинитивног идентитета, депресивна стања (укључујући и покушаје самоубиства), поремећаје исхране и понашања, злоупотребу психоактивних супстанци, насилно и делинквентно понашање.

- Трећина средњошколске популације показује знаке психолошког трпљења и менталних проблема. Слични подаци добијени су и у истраживањима студентске популације.

Нарочитих проблема у задовољавању својих специфичних потреба имају млади из угрожених група као што су: младе особе са инвалидитетом, без родитељског старања, млади који нису обухваћени школским системом, млади из националних мањина, верских заједница, као и са потребом за посебном подршком и избегла и расељена лица - најчешћи су облици на која указује саговорница "Новости."

Фото приватна архива

Шта све може да одведе младу особу на пут аутодеструкције?

- Млади људи су врло рањиви и често се дешава да на догађај који одраслима изгледа крајње безазлено, они одреагују врло бурно. Нарочито су осетљиви на неуспехе било које врсте, доживљаје раздвајања, остављања или одбацивања, као и конфликте у породици или са вршњацима. То су најчешће провокативне ситуације које у њима могу изазвати унутрашње неспокојство, мешавину непријатних осећања са којима они не знају како да изађу на крај. Аутодеструкција, било који њен вид, по правилу је одбрана од сопствених мисли и осећања која се доживљавају као неподношљива, дакле акт против трпљења, а не против живота.

Јесу ли депресивност и повученост у себе први наговештај могућег суицида?

- Депресивност је најчешћи емоционални поремећај који се повезује са суицидалним понашањем. Злоупотреба психоактивних супстанци у дубљој анализи има све карактеристике скривеног суицидалног понашања. Истраживања која користе методе психолошке аутопсије (психолошке процене након извршеног самоубиства) показују да висок проценат особа које су извршиле суицид имају антисоцијални поремећај личности.

У каквој су спрези суицидно понашање и самоповређивање?

- Однос самоповређивања и суицидалности је комплексан. Већина самоповређивања није повезана са суицидалном намером, ипак особе које се самоповређују су у сто пута већем ризику да изврше суицид у односу на општу популацију. Зато самоповређивање заслужује пажњу и процену стручњака.

Да ли је превише упрошћено тумачење да је самоповређивање заправо манипулативно привлачење пажње?

- Самоповређивање је адолесцентни феномен. Није манипулативно привлачење пажње, то је начин подношења емоционалног бола. То је намерно, репетитивно и директно наношење лакших физичких повреда сопственом телу, без свесне суицидалне интенције. Учесталост несуицидалног самоповређивања међу младима у развијеним земљама се креће од 13 до 23 одсто. С обзиром на то да се самоповређивање већином одвија у тајности, тешко је проценити стварну учесталост овог проблема. Типично је да почиње у адолесценцији од 12. до 15. године. Истраживања указују да се јавља нешто чешће код девојака, али и да постоји разлика у начину самоповређивања.

По виђењу оснивача модерне социологије, Давида Диркема (1858-1917), суицид је "неспособност појединца да се интегрише у социјалну заједницу". Шта кажу истраживања других научника?

- Дуркемова студија о самоубиству је прва значајна, мада чисто социолошка теорија, којом он самоубиства разврстава на егоистичка, алтруистичка и аномичка. Стенгел каже:

"Занимљиво је да су све суицидне радње окренуте истовремено у два правца - ка животу и ка смрти. Исход зависи од баланса ових тенденција".Суицидално понашање по Јасперсу представља скок у егзистенцију или по Јеротићу неопходан чин ослобађања већ "превише тесне кошуљице идентитета, да би се могла скројити кошуљица будуће личности".

СВАКИ ПОКУШАЈ ОЗБИЉНО СХВАТИТИ

ПОДАЦИ о броју самоубистава су потцењени - неретко се смрт услед суицида води под категоријом несрећног случаја. У популацији младих људи, нарочито су изражени покушаји самоубиства. Док се за општу популацију процењује да су покушаји од 20 до 40 пута чешћи од извршених самоубистава, међу младима су покушаји 100 до 150 пута чешћи од остварених суицида. Сваки покушај суицида, без обзира на то колико безазлено изгледао, треба озбиљно схватити.

ТАЈМ-АУТ У УТАКМИЦИ ЖИВОТА

У СТРУЧНИМ круговима се суицидално понашање адолесцената повезује са растућом анксиозношћу. Већина младих који покушају самоубиство не теже примарно смрти. Они чине покушај бекства из неподношљивог живота, којим би се блокирала неиздржива искуства и постигло олакшање, нешто као тајм-аут у животној утакмици, који се тражи чак и по цену њеног дефинитивног прекида.Замишљена сопствена смрт представља покушај овладавања ситуацијом, собом и другима.

Teкст реализован уз подршку Покрајинског секретаријата за здравство у Новом Саду

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУТИН НАРЕДИО ВОЈСЦИ: Притисните нуклеарно дугме (ФОТО/ВИДЕО)

ПУТИН НАРЕДИО ВОЈСЦИ: Притисните "нуклеарно дугме" (ФОТО/ВИДЕО)

РУСИЈА је поново извела тактичко распоређивање нуклеарног оружја и вежбу гађања дуж границе са Украјином, која је укључивала пребацивање лажних нуклеарних бојевих глава до складишта и аеродрома, где су утоварене на бомбардере.

13. 06. 2024. у 19:59

Коментари (0)

ЗВЕЗДА СЕ РЕШИЛА ВЕЗИСТЕ: Странац напустио Маракану, а остаје у Суперлиги