ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ - АЛКОХОЛИЧАРИ СВЕ МЛАЂИ: Прво пијанство са 13, сваки десети има мање од 30 година!

Јелена ДИНЧИЋ

31. 10. 2021. у 12:00

МЛАДИ у Србији прво алкохолно пиће попију са 13 година, прво пијанство најчешће доживе у 15. години живота, док тренутно сваки десети лечени алкохоличар у нашој земљи има мање од 30 година!

ДРАМАТИЧНО УПОЗОРЕЊЕ - АЛКОХОЛИЧАРИ СВЕ МЛАЂИ: Прво пијанство са 13, сваки десети има мање од 30 година!

Фото: Shutterstock

Недавно спроведена истраживања Европске комисије, показују да је слична ситуација и у читавој Европи, где сваки пети становник између 15. и 24. године редовно пије алкохол.

Обично се први знаци зависности јављају око 21. године, а на лечење долазе између 25. и 27. У Београду, од укупног броја лечених алкохоличара, готово половину чине млади.

Пресудни тренутак да потраже помоћ сличан је код већине, а најважније је да сами постану свесни проблема. У развоју алкохолизма пресудна су три фактора - сам алкохол, особа са њеним индивидуалним карактеристикама и окружење.

- Дејство алкохола на психофизичко стање младог организма је неупоредиво негативније него што је случај код одраслих особа - објашњава за "Новости" др Наташа Достанић, психијатар и руководилац Одељења за алкохолизам и политоксикоманију Специјалне болнице за болести зависности.

- Рана употреба алкохола говори нам о могућем ризику у погледу прихватања "зависничких навика", стила живота и система вредности.

Фото: Марина Лопичић

Алкохолна зависност јавља се након вишегодишњег учесталог конзумирања већих количина пића, углавном после осам година константног испијања чашица. И пандемија која је утицала на све сфере живота, омладину је само додатно погурала ка овом пороку. Поготово када им је потребно брзо ослобођење од непријатних емоција, нерасположења, осећања несигурности и усамљености, смањења напетости, нервозе, али и ради опуштања, релаксације и забаве.

- Алкохол је доступна психоактивна супстанца, а с обзиром на то да постоји толерантан став наше средине према конзумирању алкохола, то додатно утиче на повећану потрошњу пића - истиче докторка Достанић.

- Неки фактори могу повећавати ризик за конзумирања и то они који се односе на самог појединца као што су склоност ка агресивном понашању, импулсивност, стално потреба за новим искуствима, емоционалне кризе, осећање несхваћености и неразумевања околине.

Фото: Приватна архива

Такође, у ризичне факторе спада и позитиван став родитеља према пијењу, честе свађе у породици, као и дисфункционални породични односи. Група вршњака, друштво у којем је конзумирање алкохола прихватљиво или чак пожељно понашање, велики су ризици по омладину. Сам чин опијања код младих карактерише се брзим испијањем већих количина алкохола, што се често заврши тровањем, комом, па и смрћу. Сходно томе превенција развоја алкохолне зависности је комплексна и захтева укључивање и заједничко деловање породице, школе, здравства и медија. Кад је зависност већ створена, неопходно је потражити помоћ стручњака.

- Потребно је младе особе упознати са свим могућим последицама ризичног понашања - каже наша саговорница.

- Разумевање родитеља, добра комуникација и поверење, помоћи ће им да лакше усвоје здраве животне навике.

Приликом лечења овог облика зависности, умногоме може помоћи разговор са старијом особом у коју зависник има поверења, као и адекватна информисаност кроз вршњачке радионице.

Фото: Shutterstock

СТАТИСТИКА У СРЕДЊИМ ШКОЛАМА

- 89 одсто средњошколаца пробало је једно или више алкохолних пића

- 37 одсто младића и 14 одсто девојака редовно пије алкохол

- 42 одсто се барем једном напило

Кад се све сагледа, превенција је од кључне важности. Неопходно је друштвено одговорно понашање, законска регулатива, маркетинг и развијање здравијих стилова живота. За младе од 18 до 25 година значајне су едукација о последицама алкохолизма, разговор са школским психологом, а код наглашеније породичне дисфункционалности и породична психотерапија у специјализованој установи.

Иако млади сматрају да им чашица може пружити ужитак и добру забаву, последице злоупотребе алкохола и алкохолизма су бројне. Попут саобраћајне несреће често са смртним исходом, прерана сексуална активност, проблеми у школи и учењу, наисље као и сам пут ка алкохолизму.

Пресудан утицај родитеља

СТУДИЈЕ су показале да родитељи и те како имају утицај на то да ли ће дете пити и колико. Што је веће самопоштовање младе особе, већа је и способност да се опорави од тешких ситуација и мања је вероватноћа да ће пити. То самопоштовање треба градити одмалена љубављу, чак и када нисмо задовољни понашањем детета. Ако их пустите да не успеју у нечему и помогнете му да научи, дете може превазићи тешкоће. Треба их хвалити кад се труде и охрабрити их да дају све од себе кад нешто раде. Кад дете осети да је способно да реши неки проблем, развијаће самопоштовање и умеће да каже "не".

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)

РЕД СУНЦА, ПА РЕД КИШЕ: Ево какво нас време очекује данас