КАРДИОХИРУРЗИ УКЦС ПРВИ ПУТ ОПЕРИСАЛИ У НОВОЈ САЛИ: Малим резом поправили срце које куца

Б. РАДИВОЈЕВИЋ

27. 05. 2022. у 07:00

НА срцу које све време куца, и уз минимални вантелесни крвоток, уз помоћ машине, кардиохирурзи Универзитетског клиничког центра Србије, први пут су јуче оперисали у сали нове зграде УКЦС.

КАРДИОХИРУРЗИ УКЦС ПРВИ ПУТ ОПЕРИСАЛИ У НОВОЈ САЛИ: Малим резом поправили срце које куца

Фото: УКЦС

 Први су у региону, на пацијенту са акутним инфарктом миокарда, применили захват који се изводи само у неколико највећих светских центара.


Бајпас операција, са постављањем артеријских графтова, коју су урадили, била је једини начин да се пацијенту млађем од 60 година спасе живот. Професор др Светозар Путник, директор Клинике за кардиохирургију УКСЦ, која је остала у старој згради, објаснио је за "Новости" да се овакве интервенције примењују код строго одабраних болесника, а омогућавају да се оперишу и најризичнији, који не би издржали класичан хируршки захват на срцу.


- Примена оваквог облика вантелесног крвотока, са минималном количином течности, што смањује и оштећење ћелија, могућа је захваљујући машини коју сада имамо у новом УКЦС - каже проф. Путник. - Захваљујући томе можемо да оперишемо пацијента и у акутној или субакутној фази инфаркта.


И тај минимални вантелесни крвоток, како каже професор Путник, све време захвата подржава функцију срца и плућа док се шију артерије.


Први пацијент код којег је примењен овакав захват био је нестабилан, и због тога што је животно угрожен, није смео да се транспортује на кардиохирургију из коронарне јединице у новој згради УКЦС, где је примљен са великим инфарктом.


- У новој згради имамо салу, али немамо одељење. Кардиохирурзи су јуче први пут радили у новој операционој сали и видели смо да је све од опреме до инфраструктуре као у најпрестижнијим светским кардиохируршким центрима - каже професор Путник.
Уз њега, захват су радили кардиохирурзи Милош Матковић и Емилија Петровић, док су у тиму анестезиолога били Дејан Марковић, Миња Качар и Владимир Тутуш. Током целог захвата крвоток пацијента контролисала су три перфузера: Дарко Шехић, Славко Кулић и Давид Николић. Баш за њих, који брину о вантелесној циркулацији, кажу да су главни "ди-џејеви" операција, јер одређују ритам. 

КАД ГОД МОЖЕ, ПОШТЕДНИ ЗАХВАТ

КОМБИНОВАЊЕМ мини-хирургије коронарних артерија на куцајућем срцу и минималне вантелесне циркулације најмања је шанса да се науди оштећеном срцу - каже проф. Путник. - То је нека врста поштедног захвата, јер се искључује заустављање срца, давање велике количине крви, деструкција ћелија... Овим ширимо дијапазон мање инвазивних процедура. Тако радимо и замену аортних залистака кроз мале резове, уградњу аортних залистака кроз препону. У плану је и коронартна хирургија миокарда кроз минималне резове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (0)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!