ПОДМЕТНУТ ПОЖАР У СТАРОМ ЗДАЊУ? Радовић: Неко је морао да се помучи, јер у згради нема струје (ВИДЕО)

В. Црњански Спасојевић - Б. Царановић

24. 03. 2022. у 07:33

ЗА пожар који је у уторак увече избио на Старом здању у Аранђеловцу, саграђеном пре 150 година, крив је људски фактор, убеђен је председник ове општине Бојан Радовић. Ватра је око 21 сат захватила кров и десно крило грађевине у парку Буковичке бање.

ПОДМЕТНУТ ПОЖАР У СТАРОМ ЗДАЊУ? Радовић: Неко је морао да се помучи, јер у згради нема струје (ВИДЕО)

Фото Дејан Ковачевић

- Неко је морао добро да се потруди да би подметнуо пожар под кров, јер у згради није било струје. Послата је лоша порука. Старо здање је наша садашњост, прошлост и будућност и од њега нећемо одустати - поручио је Радовић.

Зграда од 9.000 квадрата, која важи за симбол Аранђеловца, подигнута је 1872. године на иницијативу кнеза Михаила Обреновића. Према неким изворима, здање је било замишљено као Скупштина Кнежевине Србије, али са премештањем престонице из Крагујевца у Београд, оно постаје летњиковац династије Обреновић, а од 1906. хотел. Као заштићени споменик културе, затворен, тавори од почетка двехиљадитих.

Пожар је знатно оштетио кров, а 19 ватрогасаца, са девет возила из Аранђеловца и Тополе, локализовало га је око 23.30. Истрага је у току, а ватрогасни, полицијски и конзерваторски извештај биће размотрен данас, на заједничкој седници представника општине, Републичког и крагујевачког Завода за заштиту споменика културе, МУП...

Фото Принтскрин ТВ Шумадија

Иначе, дворац је био дуже време у жижи јавности због приватизација и мењања власника, што је онемогућавало његову реконструкцију и довело до данашњег девастираног изгледа. За куповину су били заинтересовани разни улагачи, али с обзиром на то да је за реконструкцију потребно много новца, већина је имала идеју да искористи плац и подигне нови хотел. Зато се по Аранђеловцу шушка да је зграда можда и намерно запаљена. Грађани су више месеци током претходне деценије протестовали да се Старом здању врати и стари сјај, који их је подсећао на матурске вечери и венчања. На крају је Општина 2019. објекат откупила.

Фото Танјуг

Бојан Радовић

- Дворац је отплаћен са 60 милиона динара (купљен од фирме "Стублина") и укњижен на Општину 2020. - каже Радовић. - Идејно решење реконструкције урадио је архитекта Раде Мрљеш, а пожар је само убрзао поступак реконструкције, од ког не одустајемо.

Председник Општине потврђује да су већ ушли у пројекат реконструкције 26 дворова у Србији, код Министарства културе, а уз помоћ фондова ЕУ. Пре тога неопходно је утврдити будућу намену зграде. Предстоји и израда главног пројекта, који ће коштати 17 милиона динара. Процене су да би реконструкција могла да кошта од пет до седам милиона евра и Општина је спремна, чак и да не добије новац, да их сама уложи.

Фото: М. С.

- Значај здања и у архитектонском и у историјском смислу је огроман - каже Ненад Карамијалковић, директор Завода за заштиту споменика културе Крагујевац. - То је, уз Капетан Мишино здање у Београду, најрепрезентативнији представник архитектуре романтизма 19. века. Историјски се везује за Обреновиће. До мајског преврата 1903. био је летњиковац Обреновића, да би 1906. био претворен у хотел. Од деведесетих година прошлог века пропада. Тешко да Општина сама може да уради реконструкцију. Биће јој потребна помоћ Републике, а ми смо спремни да учествујемо у изради пројекта.

Кустос аранђеловачког Народног музеја Зорица Петровић објашњава да је цео парк заштићен као културно-историјска целина:

- Зграда је у периоду рата била резервна војна болница, почевши од српско-турских ратова, па све до деведесетих. Верује се да је планирана за Скупштину, али ја те податке нисам нашла. Али зато јесам да је кнез Михаило, после посете бањи, тражио да Државни савет одобри кредит за зидање здања, у које није имао прилике да долази, јер је убијен. Али остали Обреновићи јесу.

АРХИТЕКТА ПОГИНУО ТОКОМ ГРАДЊЕ

СТАРО здање грађено је између 1868. и 1872. Пројектант је био минхенски ђак Коста Шрепловић, ученик Јана Неволе који је пројектовао Капетан Мишино здање. Шрепловић је на скелама и погинуо, приликом надгледања завршних радова на фасади, у 35. години.

 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)