МИМА И МИХАЈЛО ЛЕТЕ НЕБОМ ТЕРИТОРИЈА ТРИ ДРЖАВЕ: Орлови крсташи из Србије крстаре Панонском низијом

Љ. П.

26. 01. 2022. у 15:09

МЛАДУНЦИ орлова крсташа Мима и Михајло излегли су се на северу Баната у пролеће 2021. године. Ова два од укупно четири младунца крсташа која су рођена прошле године у Србији, Друштво за заштиту и проучавање птица Србије активно прати уз помоћ најсавременије сателитске технологије, и орнитолозима је познато где су се кретали од првог излетења из гнезда, па све до данас.

МИМА И МИХАЈЛО ЛЕТЕ НЕБОМ ТЕРИТОРИЈА ТРИ ДРЖАВЕ: Орлови крсташи из Србије крстаре Панонском низијом

Ewa Glavati

- Мима и Михајло прелећу огромна пространства на југу Панонске низије и од средине јула до данас Михајло је прелетео 6.815 километара, а Мима 6.320 километара небом територија три државе – Србије, Мађарске и Румуније – каже Максим Карановић, из Друштва за заштиту и проучавање птица Србије. - Младим крсташима прете многе опасности попут тровања, страдања на далеководима и глади, због чега их ми свакодневно пратимо. У случају неке опасности по њихов живот, ми и колеге из држава у окружењу били бисмо спремни да приступимо хитном спасавању орлова.

Јунаци ове приче обрели су се у мађарској средином јануара, где су их уочили и фотографисали мађарски истраживачи током зимског пописа птица водених станишта и Панонског пописа птица грабљивица. На основу фотографија и праћења кретања орлова закључује се да су у одличној кондицији и да су савладали вештине проналажења и улова плена.

Сателитско праћење и обележавање птица орнитолошким престеновима омогућава прецизно праћење орлова што доноси додатну безбедност и пружа значајне податке о најважнијим локалитетима и стаништима на којима се задржавају и које би требало очувати.

Орлови крсташи се убрајау у најређе птице у Србији, будући да њихова популација броји свега три одрасла пара. Крсташ, симбол са националног грба, у Србији има статус критично угрожене врсте, те је свака јединка изузетно значајна за њихов опстанак.

ЗАНИМЉИВОСТ О КРСТАШУ

ДУЖИНА тела, од врха кљуна до врха репа, је око 80 центиметара, а распон крила се креће од 180 до 215 центиметара. Одрасла јединка је масе од два и по до четири и по килограма, и као и код других птица грабљивица, женке су крупније и масивније од мужјака. Основна храна крсташа су мали сисари попут текунице и птице средње величине. У природи могу да доживе старост од око 30 година.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00 >> 07:55

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

ОВО ЈЕ ЧОВЕК КОЈИ ЈЕ У НИШУ НЕУТРАЛИСАО ТОНУ ТЕШКУ АВИО-БОМБУ СА 430 КГ ЕКСПЛОЗИВА: То исто је радио 2011. у Крагујевцу и 2013. на Дорћолу

АКО игде постоји "вага" за мерење снаге људског духа, колико ли би на њеној скали тежила она коју има деминер Михаило Маринковић (48), из Панчева, припадник Сектора за ванредне ситуације МУП Србије? Колико би на њен тас стало његове одважности, сталожености, потпуне концентрације..., у тренутку док је, минуле недеље у Нишу, сам прилазио неексплодираној авио-бомби тешкој 1.000 килограма која носи 430 килограма експлозива, заосталој из НАТО агресије?

27. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!