ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ИЗМЕЂУ СЕЦЕСИЈЕ ХРВАТСКЕ И ДРЖАВНОГ УДАРА: Како је изнуђена одлука краља да 6. јанура 1929. заведе диктатуру

И. М.

04. 01. 2022. у 17:14

Иако је заснивање југословенске државе, због сродности њених народа и бржег економског развоја, изгледало као најрационалнији чин, тек је заједнички живот у тој држави показао како је у њене темеље било уграђено доста идеализма, многи је нису желели, или су у њу ушли из политичке нужде.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ИЗМЕЂУ СЕЦЕСИЈЕ ХРВАТСКЕ И ДРЖАВНОГ УДАРА: Како је изнуђена одлука краља да  6. јанура 1929. заведе диктатуру

Архива

Срби су првенствено били понесени тим идеализмом и, уместо да се у новој држави национално интегришу, почели су да се деле и супротстављају једни другима.

Дугорочно гледано, Хрвати су знали да искористе све погодности које им је донела државна заједница са Србијом: за свој економски развој, пространо југословенско тржиште, за своје национално политичке аспирације, опште грађанске и политичке слободе.

Тек се под режимом грађанских слобода и општег права гласа могао размахати један национални покрет Хрвата, увлачењем у тај покрет и политизацијом ширих друштвених слојева, пре свега сељаштва. што под Аустроугарском није било могуће. Кроатизација католичког живља у Хрватској и другде догађала се врло убрзано управо у југословенској краљевини.

Хрватски политичари су тада почели да напуштају идеју „народног јединства“ са Србима и да истичу своју националну индивидуалност. Али, залажући се да, на принципу националног самоопредељења, остваре своју посебну државу, Хрвати су тражили да, на основу свога начела „хисторијског и државног права“, у ту државу уђу све земље које су некада, по том праву, „припадале“ Хрватској, без обзира на то што су на тим територијама живели не само Хрвати, него и Срби.

Тиме су Хрвати негирали сам принцип самоопредељења народа, одричући да то право могу као народ имати и Срби, који су вековима живели у својим компактно насељеним областима. То је основни узрок настајања спора у српско хрватским односима.

ПОЛИТИЧКИ преображај вође Срба у Хрватској Светозара Прибићевића, од сарадње са србијанским странкама до сарадње с Радићем, који је неку годину раније био екстреман и силан у односу на Хрвате, хапсећи њихове вође, сада је с истом жестином нападао Србијанце, као и најтеже могуће политичке последице злочина Пунише Радића у Скупштини, изазвао је у земљи продубљењу политичку кризу.

Све то је покренуло емоције, створила се велика напетост у односима између Загреба и Београда. Иако је атентат у Скупштини био личан чин једног неуравнотеженог човека, од стране политичара из Хрватске он је одмах оквалификован као дело организоване завере, за шта је оптуживана званична Србија.

У ДРЖАВНОЈ кризи која је наступила у лето 1928. године прваци Сељачко - демократске коалиције, на чијем су челу стајали Степан Радић и Прибичевић, разишли су по народу, држали тајне конференције и припремали га на отцепљење и стварање независне државе. Опасност је сада била утолико већа што су представници Срба у Хрватској били у заједничком фронту с Хрватима, чиме се обезбеђивала територијална целовитост „тисућљетне“ Хрватске.

Краљ Александар се дуго колебао да укине Устав и заведе свој лични режим у земљи или да пусти Хрватску да иде својим путем.

Спољна ситуација Југославије била је исувише сложена да би се дозволило продужење унутрашње државне кризе. И на крају није имао више избора Страни представници као неутрални посматрачи имали су разумевања за оно што је краљ Александар морао да предузме.

То најбоље сведочи извештај британског посланика Невила Хендерсона после укидања Устава: „Склон сам да верујем да предности засад претежу и да за извесно време овај поредак представља нужно зло, неопходан да би се поставили темељи нове државе, која може преживети једино као јединствена, чврста и у основи задовољна целина“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

18 ЗЕМАЉА ЈЕ ГЛАСАЛО ПРОТИВ РЕЗОЛУЦИЈЕ О СРЕБРЕНИЦИ: Ово су прави пријатељи Србије (ФОТО)

СРАМНА резолуција о Сребреници усвојена је данас у Генералној Скупштини УН, али је на гласању било више уздржаних и против укупно, него оних земаља који су резолуцију подржали.

23. 05. 2024. у 18:44

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА НОВОСТИ: Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

ИЛИЈЕ НАСТАСЕ ЕКСКЛУЗИВНО ЗА "НОВОСТИ": Новак Ђоковић најбољи по свим мерилима, сећам се Лепе Брене и шљивовице

НЕМА правог љубитеља тениса који би могао да набраја великане "белог спорта", а да заборави на "румунског лакрдијаша" Илијеа Настасеа, оригиналног "лошег момка" тениса. Некада први играч планете у ексклузивном разговору за "Новости" говорио је о документарном филму снимљеном о њему, српском народу, шљивовици, а неизбежна тема био је најбољи тенисер свих времена - Новак Ђоковић.

22. 05. 2024. у 20:00 >> 20:57

Коментари (0)

ЛЕТОВАЊЕ У ХУРГАДИ: Ово су цене и повољности за ту дестинацију (ФОТО)