НАЈБОЉЕ ИНОВАЦИОНЕ ПРЕДУЗЕТНИЦЕ: Ми жене смо спремније да учимо и о бизнису - Тешко је бити власница фирме у Србији

Ј. Ж. Скендерија

26. 12. 2021. у 13:30

ОНЕ су истрајне и упорне. Свој успех не вреднују стањем на банковном рачуну, већ задовољством клијената и запослених. Креативне су и спремне за нове идеје, отворене и стрпљиве.

НАЈБОЉЕ ИНОВАЦИОНЕ ПРЕДУЗЕТНИЦЕ: Ми жене смо спремније да учимо и о бизнису - Тешко је бити власница фирме у Србији

Фото: В. Н.

Свесне колико не знају, али спремне да уче, јер када човек лично расте, расте и његов посао. Оне су најбоље жене иновационе предузетнице - Милица Цакић, Ана Марија Коперт, Олга Марковић и Милица Милошевић.

Власница првог сервиса за онлајн заказивање прегледа у приватној пракси, Милица Милошевић, дипломирани је правник по струци, али је диплому, каже, оставила родитељима. По природи штребер, није дозволила себи да нешто што је започела и не заврши, али је право никада није занимало. Предузетништво је њен позив. Сматра да је за вођење посла важан папир, али су, ипак, важније вештине. Доласком на интернет платформу, насталу на Медицинском факултету у Нишу, унела је велике промене.

- Када сам се придружила тиму, имали су више од милион посета месечно, али је и поред тога платформа морала да се мења, задржи и повећа број посетилаца - наводи Милица.

- Није било теме која није обрађена, али по мени је постојао недостатак. Пацијенти нису могли да дођу до лекара чији су савет добили на интернету, а то је њима, ипак, било најважније. Модернизација је била неопходна. Зато смо понудили бесплатно могућност најбржег онлајн заказивања прегледа. Данас имамо у понуди 250 приватних ординација и више од 5.000 лекара. Милица се увек трудила да буде окружена људима који су јој давали подршку како би превазишла питања околине: "А шта ако не успеш?".

За њу су ментори у послу јако важни, а они су њени партнери у фирми. Свесна је да се у предузетништво не улази због пара, јер прве године су године инвестиција.

- Свако мора да зна да је тим најважнији, важнији од појединца, сами не можете ништа - каже млада предузетница. У предузетничке воде Милица Цакић је ушла сасвим случајно са пријатељицом Симоном Зимоњић. Данас иза себе има више од 300 организованих догађаја, али се упоредо бави производњом и продајом гушчје и пачје паштете. За њу женско предузетништво има најважнију предност, а то је да можеш сам да организујеш своје време. Постоје, међутим, неки изазови са којима мораш сам да се суочаваш, што је, нажалост, друга страна медаље.

- Никад раније нисам ни размишљала ко ми плаћа порезе и доприносе. Административни послови ме једноставно нису занимали. Сада су ми и те како један од приоритета. Треба се навићи на то. Ту је и питање које те стално мучи "да ли ћеш опстати". Зато је подршка средине и породице много важна. Мишљења је да је свакој жени без обзира на то где ради потребна велика организација и добра прерасподела посла.

- Ако не можеш да се пружиш као хоботница онда настаје проблем. Бизнис одузима много времена, понекад и викендом, али се никада не треба одрицати приватног жвота. Трудим се да нађем времена за све, а чини ми се да га некада немам довољно, али није живот само посао - каже Милица. Када је пре 11 година почела са дизајном веша, Олга Марковић је била једина на нашем тржишту. Такав почетак је, каже, био много тежи, јер поред тога што је развијала посао правила је и тржиште. Иако је по образовању сценски костимограф, данас је власница атељеа за израду уникатног женског доњег веша.

- Колико год да знаш, не знаш довољно- тврди ова својеврсна уметница.

- За деценију и кусур постојања у предузетништву, било је криза, али нема одустајања, стално проналазим вољу да наставим. Љубав према послу који радите је најважнија. Лако је одустати, ли када посао баш не иде, треба тада бити упоран и издржљив. Ана Марија Коперт, оснивач је програма за подршку академској мобилности, сматра да се предузетништво учи кроз предузетништво. Мислила је да ће се у животу бавити политиком и после дипломирања на београдском Факултету политичких наука наставила је образовање на Сорбони. Бизнис јој се десио случајно и непланирано. Када је добила понуду да ради у општини Панчево, одбила је. То се није баш допало њеним родитељима, али она је имала друге планове. И успела.

- Тешко је бити жена предузетница у Србији. А, када сте млади пут је дупло тежи - открива Ана Марија.

- И данас после толико година рада и успешног пословања дешава ми се да потенцијални клијент дође у фирму и пита ко је овде власник. Изборила сам се са тим, јер знам своје место на тржишту и колики профит стварам. Младе жене у бизнису нису уопште пожељне. Али, када знаш свој посао, познајеш све из области којом се бавиш, владаш апсолутно ситуацијом. Ово је трка на дуге стазе, али нема одустајања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (1)

ПРОРОЧАНСТВО СЕ ИСПУНИЛО: Нека се Запад спреми! Он је нови руски министар спорта - жели да окречи Кремљ у бело и врати Јулијански календар