ПЛАТА ЈЕ 800 ЕВРА, А БЕОГРАЂАНИ НЕЋЕ ДА РАДЕ: Радну снагу увозимо из Узбекистана, Украјине и комшилука!

Novosti online

18. 10. 2021. у 23:34

ПОСЛЕДЊЕ две године током пандемије вируса корона посао достављача хране доживео је експанзију.

ПЛАТА ЈЕ 800 ЕВРА, А БЕОГРАЂАНИ НЕЋЕ ДА РАДЕ: Радну снагу увозимо из Узбекистана, Украјине и комшилука!

Фото З. Јовановић

Иако у Београду могу месечно да зараде око 800 евра, за овај посао нема много заинтересованих па су послодавци радну снагу потражили ван граница наше земље. Тако су се у Београду нашли Узбекистанци који раде као достављачи хране. На огласе се јављају и Украјинци, Македонци и људи из БиХ, каже оснивач службе за доставу Стефан Шурлан.

Он истиче да је посао достављача радио и у другим државама и и тада се сусретао са проблемом недостатка радне снаге.

- Радећи овај посао у Србији, изненадио сам се јер имамо ситуацију да посла има на све стране, посебно су возачи дефицитарно занимање. Нашим возачима је потребно да имају Б категорију или чак да возе на електричним бициклима, а замислите како је тек онима који траже возаче Ц категорије - наглашава оснивач службе за доставу.

Како наводи, потражња је велика и нема довољно достављача.

- Одлучили смо да увеземо радну снагу и то смо урадили са Узбекистанцима. Они причају руски и лакше им је да науче српски језик. То је држава где има 36 милиона људи, сада су у транзицији и веома су добра радна снага. Било је мишљења да се неће снаћи. Све јаке државе за једноставније послове имају доста испомоћи у страној радној снази и мислим да ће то и код нас бити нормална појава - истиче Стефан Шурлан.

Фото З. Јовановић

Он додаје да на огласе за посао не стиже довољан број пријава и да се чак 60 одсто кандидата и не појави на разговору. Иситче да оно што су они приметили је да се јављају и Украјинци, Македонци и људи из БИХ.

- Достављачи са пуним радним временом и са сопственим возилом, ако им фирма рефундира гориво, могу у Београду месечно да зараде око 800 евра и више - каже Шурлан.

Додаје да ако достављач вози на другом превозном средству на којем је спорији или вози мање сати, тада су плате од 500 евра.

- Нама и Узбекистанци имају плату 500 евра и ми им плаћамо смештај - наглашава Стефан Шурлан.

 

Удвостручен број достава по сату у Србији

Према подацима Центра за истраживање јавних политика из марта, у Србији има око 356.000 корисника апликација за доставу хране. Они у просеку храну наручују 2,7 пута месечно и те доставе просечно вреде око 1.300 динара.

- У односу на период пре короне, гледајући колико један достављач има достава по сату, могу да кажем да је посао двоструко повећан. Верујем да ће тако остати и после короне. Модерно време доноси мање времена за кување и боримо се да све Београђане и грађане у осталим градовима услужимо, јер је између 13 и 15 часова највећа потражња - каже Шурлан.

Фото: Ј. Ј. Баљак

Додаје да сва електрична возила користе и то у Београду и Новом Саду: електричне бицикле који прелазе 200 километара са једним пуњењем, аутомобиле који прелазе 150 километара за једно пуњење и скутере који имају две батерије, од које свака прелази 60 километара.

- Ако знамо да просечно један достављач у граду пређе 100-120 километара, сва ова превозна средства задовољавају његове потребе - наглашава Стефан Шурлан.

ЗАПРАТИТЕ НПОРТАЛ НА ФЕЈСБУКУ

(РТС)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ШТА ЈЕ РУСКИ ПЛАН “Н”: Украјина би могла да остане без неколико важних области уколико Москва успе (ВИДЕО)

ЊИХОВ примарни циљ је заштита руских пограничних региона, као што је Белгород, али секундарни циљеви су заузимање Харкова, Сумија и Дњепропетровска.

26. 04. 2024. у 20:00

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више патриота за Украјину

ТЕШКЕ ВЕСТИ ИЗ ВАШИНГТОНА СТИГЛЕ У КИЈЕВ: Нема више "патриота" за Украјину

ВАШИНГТОН још нема бесплатне системе противваздушне одбране "патриот" који би могли да буду пребачени у Украјину, произилази из интервјуа са америчким саветником за националну безбедност Џејком Саливаном за МСНБЦ.

26. 04. 2024. у 19:17

Коментари (4)

АКО НЕКОМ ПОЗАЈМИТЕ ОВУ КЊИГУ, НЕ ОЧЕКУЈТЕ ДА ВАМ ЈЕ ВРАТИ!