ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА ОТКРИВЕН КОД ПТИЦА У СРБИЈИ: Нови случајеви заразе међу људима, а ево како да се заштитите

Novosti online

11. 09. 2021. у 22:49

У СРБИЈИ се повећава и број заражених људи грозницом Западни Нил, коју преносе комарци, а према последњем извештају Интитута за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" закључно са 9. септембром од ње је оболело 12 особа, док су две преминуле. Новина је и да је овај вирус сада регистрован и код птица у нашој земљи.

ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА ОТКРИВЕН КОД ПТИЦА У СРБИЈИ: Нови случајеви заразе међу људима, а ево како да се заштитите

ФОТО:ДЗППС

Када је реч о људима, према подацима Института "Батут", вирус Западног Нила је регистрован код једне особе у Средњебанатском округу, на територији Града Београда два, у Јужнобанатском округу два, Сремском два, а Јужнобачком округу пет случајева заразе.

На основу извештаја Завода за биоциде и медицинску екологију од 6. септембра, присуство генома овог вируса је у домаћим комарцима кулекс пипиенс са локација на територији града Панчева, Новог Сада и Београда, као и на Палићу. 

На основу извештаја Управе за ветерину, Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде од 7. септембра, присуство генома вируса Западног Нила откривено је код две дивље птице са територије Јужнобачког и једне са територије Јужнобанатског округа.

Грозница Западног Нила је сезонско обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности вектора - комараца.

- За наше географско подручје карактеристично је да вектори постају активни у пролеће, односно марту и априлу, а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца- наводи се у најновијем извештају Института "Батут".

Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована у хуманој популацији на територији Србије крајем јула 2012. године. У периоду од 2012. до 2020. године на територији наше државе регистрована су укупно 1032 случаја грознице Западног Нила. У истом периоду бележи се и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.

Током сезоне наџора 2020. године у Србији нису пријављени случајеви оболевања од грознице Западног Нила.

Грозница Западног Нила је вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца. Главни вектор, односно преносилац је кулекс пипенс, врста комарца која је одомаћена и код нас. Главни резервоар заразе су различите врсте птица, у којима се вирус одржава, док је човек случајни, односно тзв. слепи домаћин и инфекција вирусом Западног Нила се са њега даље не преноси.

Већина инфицираних особа, њих 80 одсто, никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа (приближно 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом. Међутим, код мање од један одсто особа долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију.

Симптоми неуроинвазивног облика болести су главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су: умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија. Смртни исход је већи код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.

Како да се заштитимо од вируса Западног Нила?

У циљу смањења ризика од заражавања вирусом Западног Нила, препоручује се примена мера личне заштите од убода комараца и то:

• Употреба репелената на откривеним деловима тела приликом боравка на отвореном.

• Ношење одеће дугих рукава и ногавица, светле боје.

• Препоручљиво је да одећа буде комотна, јер комарци могу да убадају кроз припијену одећу.

• Избегавање боравка на отвореном у периоду најинтензивније активности комараца - у сумрак и у зору.

• Употреба заштитне мреже против комараца на прозорима, вратима и око кревета.

• Редукција броја комараца у затвореном простору.

• По могућству боравак у климатизованим просторима, јер је број инсеката у таквим условима значајно смањен.

• Избегавање подручја са великим бројем инсеката, као што су шуме и мочваре.

• Смањење броја комараца на отвореном где се ради, игра или борави, што се постиже исушивањем извора стајаће воде. На тај начин смањује се број места на која комарци могу да положе своја јаја. Најмање једном недељно треба испразнити воду из саксија за цвеће, посуда за храну и воду за кућне љубимце, из канти, буради и лименки. Уклонити одбачене гуме и друге предмете који могу да прикупљају воду.

• У случају путовања у иностранство, поготово ако се ради о тропском и субтропском подручју, обавезно се придржавати свих наведених мера превенције

• У случају појаве било каквих симптома који су компатибилни са неуроиназивним обликом болести, одмах се јавити изабраном лекару.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО: Српска фабрика вакцина

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ПОЈАВИО СЕ НОВИ СНИМАК! Ево како је Новак Ђоковић погођен флашом у главу (ВИДЕО)