ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - СЛИКАРИ РАДИЛИ КАО ФИЗИЧКИ РАДНИЦИ: Најбурнију судбину међу руским уметницима имао је Степан Колесников

Војислава Спасојевић Црњански

04. 06. 2021. у 10:19

ТРАГ У МУЗИЧКОМ ЖИВОТУ оставили су и многобројни руски виолинисти, пијанисти и дувачи. Остала је упамћена и Олга Јанчевецка, која је популарисала руске романсе и народне песме, иначе супруга руског писца и новинара Василија Васје Јанчевецког, писца "Џингис-кана".

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - СЛИКАРИ РАДИЛИ КАО ФИЗИЧКИ РАДНИЦИ: Најбурнију судбину међу руским уметницима имао је Степан Колесников

Жорж Скригин

Процене су да је само између два рата у Београду стварало више од 30 руских сликара и петоро скулптора. Већина је сликала у духу руског академизма. Најпопуларнији су били пејзажисти Степан Колесников и Алексеј Ханзен. У неколико наврата руски уметници излагали су на изложбама групе "Круг", Удружења руских уметника у Краљевини Југославији и групе "Облик". Познати су били и руски скулптори Верховски и Загородњук, као и графичари из "Београдског круга комикса".

Најбурнију судбину имао је Колесников, Студирао је на Императорској академији уметности у Петрограду, код Рјепина, Маковског и Кисељова. Добитник је многобројних награда и члан париског друштва "Леонардо да Винчи". Због огромног успеха на 10. међународној изложби у Минхену, 1909. цар Николај Други наградио га је звањем почасног грађанина, а добија и титулу уметника сликара прве класе.

Први светски рат дочекује као ратни сликар, да би се 1919. евакуисао у Србију. На самом почетку избеглиштва, анониман, Колесников зарађује као физички радник, али убрзо добија наруџбине за сликање портрета, захваљујући којима постаје популаран. Убрзо постаје професор у Руско-српској гимназији у Београду. Украсио је ентеријер Народног позоришта, таванице и зидове Извозне банке на Теразијама, Јадранско-подунавске банке, хотела "Палас", Градске болнице... Позната је његова велика историјска композиција "Бој на Кајмакчалану". За заслуге је награђен Орденом Светог Саве.

Током рата оболева од Паркинсонове болести. Због тога запошљава два млада уметника који израђују основе слика, а он их довршава и потписује. Рођаци су му везивали четкицу за руку да би могао да ради. Колесников је умро 1955. у Београду и сахрањен је поред руске Иверске капеле на Новом гробљу. Његова дела данас чувају музеји у Москви, Лондону, Паризу, Њујорку.

ВЕЛИКИ ДОПРИНОС у развоју српске уметничке фотографије дао је Георгије Жорж Владимирович Скригин, који ће постати познат по фотографијама "Козарчанка" (портрет партизанке Миље Марин) и "Мајка Кнежопољка", као и Титовом портрету, који се налазио на немачкој потерници. Са родитељима је дошао у Србију почетком двадесетих година. Завршио је Високу балетску школу у Загребу и био члан Хрватског народног казалишта. Фотографијом се бавио аматерски до 1935. За време рата придружује се партизанима као члан Казалишта народног ослобођења при Врховном штабу. По ослобођењу, бавио се режијом и оставио 22 филма.

У предратном Београду састајало се чак седам књижевних кружока, који су обухватали тридесетак руских писаца. Први је основан 1923. и понео име по чувеној Блоковој песми "Гамајун - пророчанска птица". Посебно важан био је "Књижевна среда". Оновремени књижевни живот престонице обележили су проф. Илија Голешњиков Кутузов, редитељ Јуриј Ракитин, песник и новинар Јуриј Офорсимов, писац драмских текстова Всеволод Хомицки, песници Јекатарина Таубер, Михаил Ивањиков, Владимир Гаљски... Савез руских писаца и новинара основан је 1925, а Анатолиј Иванович Прицкер оснива 1926. издавачко предузеће "Просвета". Од свих уметника, у Краљевини је најтеже било глумцима, због језичке баријере. Део је глумио само у руским позоришним групама или је отварао приватне школе глуме и студије, попут драмског студија Федорова, позоришта Александра Чеперова или трупе Јулије Валентиновне Ракитине. Други део бавио се режијом или се повукао. Занимљив је брачни пар Вера Илтијадова Греч и Поликарп Арсењев Павлов, који су промовисали у позоришту систем Станиславског. Јуриј Љвович Ракитин режирао је у Народном позоришту чак 85 представа и осам опера.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)