ФЕЉТОН -ТЕСЛИНИ ТАЈНИ ПАПИРИ ЕНИГМА ЗА НАУЧНИКЕ: Оружје за уништавање тенкова и авиона збињивало је многе научнике

Марк Џ. Сајфер

01. 03. 2023. у 18:00

СЕДАМ дана након Теслине смрти, Волтер Горсук, чувар имовине страних држављана, се сусрео са својим представником у Вашингтону Џозефом Кингом па су заједно са Х. Б. Риченом из Одсека за борбу против трустова при Министарству правде, позвали пуковника Парота из Војне обавештајне службе и ”Блојса Фицџералда из Америчке војске”, кога су сматрали ”бившим Теслиним радником”.

ФЕЉТОН -ТЕСЛИНИ ТАЈНИ ПАПИРИ ЕНИГМА ЗА НАУЧНИКЕ: Оружје за уништавање тенкова и авиона збињивало је многе научнике

Сијалива гори у Теслиној руци, Фото Музеј Николе Тесле

Кључни проблем о којем се расправљало био је то што је Тесла ”требало да ради за југословенску владу у изгнанству која би га и плаћала”. Фицџералд је говорио и о Теслином наводном моделу који се налазио у трезору хотела „Говернор Клинтон“.

Одлучили су  да се садржај Теслине имовине детаљно претресе пре него што она буде предата Косановићу. Професор Џон О. Трамп, директор и оснивач Високо- напонске истраживачке лабораторије при Техничком институту Масачусетс и секретар Микроталасног комитета у Комитету за националну одбрану и истраживање при Канцеларији за научна истраживања и развој, био је одређен да оде у складиште и спроведе претрес садржаја отприлике 88 сандука. Они су се налазили у собама 5Ј и 5Л. Трамп је одвојио два дана за тај задатак. У претресу му је помогао и попис Теслине имовине који је направио г. О’ Саливан, један од чувара складишта Менхетн.

ПРФЕСОРУ Трампу је помагало пет особа: два члана КИСД - Џон Њуинтон из кан- целарије у Њујорку и Чарлс Хедетнејми главни инспектор из Вашингтона - и три из морнаричке обавештајне службе - Вилис Џорџ, агент у цивилу, Џон Корбит, који је имао улогу стенографа, и Едвард Палмер, задужен за фотографисање и, вероватно, прављење микрофилмова. И Корбет и Палмер били су на списку подофицира писара у резервном саставу Америчких маринаца.

Као једини квалификовани научник који је могао да разуме Теслино дело, Трамп је провео доста времена проучавајући чаробњаково тајно складиште. ”Други дан је био некако ужурбан”, невољно је известио Хедетнејми, ”јер је др Трамп био уверен да нећемо наћи ништа вредно. Био је потпуно убеђен да нема сврхе гледати у 29 сандука који су остављени још 1933”.

Трампови папири, у којима се налазио резиме дванаест Теслиних чланака као и чланци о њему, почињу уводним писмом. Професор потврђује да су он и његови сарадници претресали Теслине сандуке у складишту Менхетн 26. и 27. јануара, истичући да (1) ”није претресен ниједан од Теслиних сандука који се налазе 10 година у подруму хотела Њујоркер” и да (2) ”ниједна научна белешка, ни опис досад непознатих метода или уређаја или система који би имали научну вредност за ову земљу или који би били опасност у непријатељским рукама, нису нађени... Стога не видим ни један други технички нити војни разлог због којег би даља заплена те имовине остала на снази” . Трамп је ипак ”уклонио... документ са разним писаним материјалима који особено и ваљано покрива замисли којима је Тесла био заокупљен последњих година” и проследио га, или његове копије, г. Горсуку из КИСД-а.

Трамп је у свом извештају закључио да је последњих 15 година Теслиног живота имало ”углавном спекулативан, филозофски и донекле промотиван карактер”.

ПО ПОВРАТКУ у Вашингтон, Трамп се сусрео са Хомером Џоунсом, шефом Одсека за истрагу и истраживање. Професор Техничког института Масачусетс самозадовољно је закључио: ”Господине, на основу мог испитивања, мислим да Теслини документи не садрже ништа што би нам користило у ратне сврхе и ништа што би било од помоћи непријатељу ако би му дошло у руке”

”Јесте ли сасвим сигурни у тај закључак, др Трамп?”

”Спреман сам да положим свој професионални углед за то”. Задовољан, Џоунс је послао извештај и Трампове препоруке Лоренсу М. К. Смиту, шефу Одељења за специјалну политику рата при Одсеку за рат у Министарству правде и то је, за један део владе, био крај.

Професор Џон О. Трамп је сачинио извештај у којем је описан велики број изумитељевих чланака, интервјуа и научних расправа. Примерци D, F и Q односе се на високотехничке и, према томе, тајне Теслине трактате написане 1937. и назване “Нова вештина преношења концентрисане, нерасипајуће енергије кроз природни медијум“. Тај чланак, у супротности са Трамповом изјавом, садржао је јасна обавештења која никада пре нису била објављена и која су описивала начин рада честичног оружја за уништавање тенкова и авиона и за паљење експлозива. Нове особине су биле (1) отворена вакуумска цев, затворена гасним гориоником ”који у исто време дозвољава и омогућава излазак честица”; (2) начин за добијање неколико милиона волти за наелектрисавање сићушних честица; (3) метод за стварање и усмеравање нерасипајућег снопа тих честица са путањом дугом неколико миља.

НАПИСАН скоро као пријава патента, тај Теслин чланак представља у јасним и једноставним оквирима математичке једначине и планове за његов зрак смрти. Поред необјављених цртежа и математичке анализе моћи тог оружја, биле су ту и три најнеобичније карактеристике. Прва је био механизам за стварање нерасипајућег снопа честица.

”Усавршио сам средство за увећање снаге крајњих ефеката, али сам осујећен у покушају да знатно умањим расипање и сада сам потпуно уверен да се тај недостатак може отклонити само преношењем енергије преко медијума од малих честица које огромном брзином емитује одашиљач. Електростатичко одбијање једино је средство за то... Пошто се пресек носача може свести на скоро микроскопске димензије, биће постигнута огромна концентрација енергије, без обзира на удаљеност”.

Друга особина подразумевала је израду отворене вакуумске цеви у којој је зидна преграда или стаклени прозор замењен ”гасним гориоником велике брзине”; и трећа изузетна особина било је средство за добијање високих напона. Проучивши претече Ван де Графовог електростатичког генератора (уређај за који је Тесла рекао да је скоро неупотребљив за добијање корисних количина енергије), Тесла је заменио кружни ремен од картона који је преносио наелектрисање јонизујућим снопом ваздуха, преносником херметички затвореним у кружну вакуумску комору дугу 665 цм.

НОВИ флуидни, ваздушни ремен постизао је исти ефекат какав се може изазвати трљањем ципела о тепих на сувом дану, али на ”много пута вишем нивоу од ремен-генератора”. То наелектрисање, које је, наводно, могло ићи и до 60 милиона волти, слато је ка безброј малих сијалица на врху торња чији су округли облик и унутрашња структура били осмишљени тако да повећају акумулацију енергије.

На врху те надсвођене цитаделе, која је требало да буде висока неколико десетина метара, било је честично оружје. Смештено у куполи у виду супертопа, то оружје било је подешено тако да се у његове високовакуумске стрељачке коморе могла довести волфрамска жица.

Три сићушне ”капљице” тог метала пресецале би се и избијале кроз дугу цев брзином већом од 121 км/с. Цео систем био је конструисан у мирнодопске сврхе попут преноса снопова електричне енергије на удаљена места (оно што раде данашње микроталасне бежичне телефонске линије).

СТРОГА ТАЈНА

ТЕКСТ Нколе Тесле "Нова вештина преношења концентрисане, нерасипајуће енергије кроз природни медијум" је све до данас остао најстрожа тајна Америчке војске, а копије су у то време отишле у Морнаричку обавештајну службу, ФБИ, КСИД, ваздушну базу Рајт Патерсон, Технички институт Масачусетс и, највероватније, у Белу кућу.

СУТРА: ТЕСЛА ЈЕ ПРОДАО МОСКВИ ПЛАНОВЕ ОПАСНОГ ОРУЖЈА

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА Вучић положио цвеће у школи Владислав Рибникар (ФОТО)

"УЧИНИЋЕМО СВЕ ДА СЕ КАО ЗЕМЉА УЗДИГНЕМО ПОСЛЕ ОВОГ УЖАСА" Вучић положио цвеће у школи "Владислав Рибникар" (ФОТО)

ПРЕДСЕДНИК Републике Србије Александар Вучић положио је цвеће у школи "Владислав Рибникар" на годишњицу убиства девет ученика и радника обезбеђења ове школе.

03. 05. 2024. у 07:26

Коментари (0)

ИСПОВЕСТ РОДИТЕЉА УБИЈЕНЕ АНГЕЛИНЕ АЋИМОВИЋ: Годину дана од масакра у Рибникару (ВИДЕО)