НАУЧНИЦИ ДОШЛИ ДО НОВИХ ОТКРИЋА: Шта је то о синдром сломљеног срца
ЛЕКАРИ су током клиничких испитивања дошли до нових научних открића о лечењу такотсубо кардиомиопатије или тзв. синдрома сломљеног срца.
Фото: Shutterstock
Реч је о прво клиничком испитивању овог типа на свету посвећеног такотсубо кардиомиопатији, здравственом стању познатом као синдром сломљеног срца који узрокује промену облика срчаног мишића и његово изненадно слабљење, преноси Градијан.
Обично га изазива снажан емоционални или физички стрес, попут губитка вољене особе, а пацијенти могу искусити симптоме сличне срчаном удару и суочавају се са двоструко већим ризиком од прераног умирања у поређењу са општом популацијом.
Неки пацијенти доживљавају срчану инсуфицијенцију, што резултира симптомима попут умора, као и краћим животним веком и за ово стање за сада не постоји лек.
Међутим, сада лекари можда имају одговор на овај поремећај након првог клинички контролисаног испитивања синдрома сломљеног срца.
Испитивање је показало да 12 недеља прилагођене когнитивно-бихевиоралне терапије или програма вежби за опоравак срца, који укључује пливање, вожњу бицикла и аеробик, помаже пацијенатима да се опораве.
-У синдрому такотсубо постоје озбиљни ефекти на срце, које се можда неће вратити у нормалу. Знамо да пацијенти могу бити погођени до краја живота и да је њихово дугорочно здравље срца слично онима који су преживели срчани удар, изјавио је доктор Дејвид Гембл са Медицинског факултета Универзитета Абердин.
Доктор Гембле је нагласио да когнитивно-бихевиорална терапија или физичке вежбе могу помоћи пацијентима на путу опоравка.
(sputnikportal.rs)
БОНУС ВИДЕО - Хеликоптери Ка-32 и Супер пума у акцији гашења пожара у Каменој гори
Препоручујемо
ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: На које здравствене проблеме може да укаже велики обим врата
31. 08. 2025. у 00:33
НАУЧНИЦИ ОТКРИЛИ: Ове промене у исхрани могу бити симптоми деменције
31. 08. 2025. у 00:00
КИНЕЗИ ИЗУМЕЛИ ЈЕСТИВЕ КУГЛИЦЕ ЗА МРШАВЉЕЊЕ: Сагоревају масти док једете
29. 08. 2025. у 22:20
ИДЕЈА ЗА „УБИСТВО У ОРИЈЕНТ ЕКСПРЕСУ “ РОЂЕНА У СРБИЈИ: 50 година од смрти Агате Кристи - "краљице злочина"
КАДА је Агата Кристи двадесетих година прошлог века села у легендарни Оријент експрес, није могла ни да слути да ће јој управо тај воз, његови путници и предели кроз које је пролазио, подарити једну од најславнијих прича у историји књижевности.
21. 01. 2026. у 16:48
ТРАМП САОПШТИО УДАРНУ ВЕСТ О ГРЕНЛАНДУ У ДАВОСУ
ПРЕДСЕДНИК САД Доналд Трамп рекао је да неће користити силу против Гренланда.
21. 01. 2026. у 15:13
КОЛИНДА СКОЧИЛА У ЛЕДЕНО МОРЕ: "Види се да из авиона да је АИ" - многи не верују њеном снимку са Антартика (ВИДЕО)
БИВША председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић скочила је у ледено море на Антартику, а снимак тог скока објавила је на свом налогу на друштвеној мрежи Инстаграм.
22. 01. 2026. у 10:10
Коментари (0)