ПРЕПОРУКА ЛЕКАРА: Не улазите у воду са отвореним раницама

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

13. 09. 2023. у 19:00

ИАКО смо све ближи календарском крају лета, лепо време и сунце иде на руку онима који воле да уживају у чарима мора и током топлих септембарскијх дана.

ПРЕПОРУКА ЛЕКАРА: Не улазите у воду са отвореним раницама

Фото Shutterstock

Ипак, треба бити опрезан, јер свака отворена раница на кожи може да представља улазно место за бактерије током пливања, и зато лекари апелују да у воду улазите само ако је кожа здрава.

Докторка Ана Јеремић, спацијалиста опште медицине из Београда, каже да мање огреботине и посекотине, које нису дубоке и не крваре обилно, обично могу ефикасно да се санирају уз пажљиво прање водом и употребом антисептичког средства.

- Међутим, ако рана обилније крвари, дубља је и контаминирана песком или морском водом, или да се јавља црвенило и оток око ње, неопходно је да се потражи медицинска помоћ - упозорава др Јеремић. - У таквим случајевима, неопходно је да стручњак процени стање ране и пружи одговарајућу негу како би се спречиле компликације. Јер, чињеница је постоје ране које захтевају третман антибиотицима, било мастима локално или и таблетама. Ретко, али могуће да у тежим случајевима велике инфекције коже пацијент мора да буде смештен у болницу ради примене венске антибиотске терапије.

Када је о старим повредама реч, наша саговорница каже да се не препоручује купање у мору све док се рана потпуно не зацели.

Прва помоћ

ПУТНА апотека обавезно мора да садржи антисептик у спреју или тропостотни хидроген. Докторка Ана Јеремић каже да су ови препарати добра прва пмоћ на летовању, а важни су и различити антисептични прахови који омогућавају брзо сушење и зацељење рана.

- Морска вода може да садржи различите бактерије и друге микроорганизме који могу да повећају ризик од инфекције ране - објашњава др Јеремић. - Дакле, особе са свежом раном би требало да избегавају купање док се рана не затвори. Алтернативно могу се расхлађивати под тушем или да користе специјалне водоотпорне фластере, али је неопходно да рана остане сува.

Да би сачували здравље током летовања на купалиштима неопходно је да се води рачуна о хигијени, као и да се не долази у ризик од повреда, а самим тим и евентуалних инфекција.

- Важно је да се носи адекватна обућа да би се избегле огреботине и појава жуљева - каже др Јеремић. - Веома су важне и заштитне креме за сунчање, јер спречавају појаву опекотона. Јер, свака отворена лезија односно дисконтинуитет у кожној баријери може да представља улазно место бактерија и да дође до направити инфекције. Чињеница је да ће највећи број рана спонтано да прође уз одговарајућу хигијену и прскање антисептиком, али опрез је увек потребан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Две звезде – једно спектакуларно вече!  Да загреје и преокрене будућност

Две звезде – једно спектакуларно вече! Да загреје и преокрене будућност

Рефлектори српске престонице синоћ су били уперени у две звезде - легендарног Здравка Чолића и заиста јединствену, потпуно нову звезду међу уређајима за загревање дувана - Плоом! У препуној хали 5 Београдског сајма, пред више од 1.500 људи и уз добро познате хитове као што су "Ти си ми у крви", "Чија је оно звезда“ и "Тебе чувам за крај", ЈТИ, прва и једна од највећих јапанских инвестиција и цигаретна копанија број један у Србији, лансирала је Ploom X Advanced - најсавременији уређај за загревање дувана са иновативном и јединственом HeatFlow технологијом усавршеном у Јапану.

10. 05. 2024. у 16:45

Коментари (0)

ВЕЋ ОД 380 ЕВРА: Ево како да посетите ову егзотичну дестинацију за мало пара и то на 8, 11 или 12 дана авионом