“КАРДИО-РЕНАЛНИ СИНДРОМ: КАКО ГА ПРЕПОЗНАТИ И АДЕКВАТНО ЛЕЧИТИ”: Имамо моћно оружје за прекид ланца дијабетеса, срчане и бубрежне слабости

Novosti online

05. 04. 2023. у 11:55

УЗ одговарајућу терапију готово трећина људи више би могло да доживи просечну старост, јер су нам већ сада нам на располагању лекови који за 40% могу да смање број пацијената на дијализи, а треба имати у виду да је и кардио-васкуларна превенција је у нашим рукама, оцењено је на панелу “КАРДИО-РЕНАЛНИ СИНДРОМ: Како га препознати и адекватно лечити”, који је организован са циљем подизања свести јавности о кардио-реналном синдрому, значају његове превенције, као и правовременој дијагностици и адекватној терапији која је од кључног значаја за ток и лечење КРС-а.

“КАРДИО-РЕНАЛНИ СИНДРОМ: КАКО ГА ПРЕПОЗНАТИ И АДЕКВАТНО ЛЕЧИТИ”: Имамо моћно оружје за прекид ланца дијабетеса, срчане и бубрежне слабости

Foto: ECC

Др Јанковић: Јачање примарне заштите

Др Јелена Јанковић, помоћница министарке здравља у Влади Републике Србије, истакла је да је обавеза Министарства здравља, пре свега, да кроз програмске активности ради на превенцији.

- Важно је да радимо и на успостављању регистра различитих обољења, на пример, регистар бубрежне инсуфицијенције не постоји. Друга активност у оквиру програма за превенцију је сарадња са свим институцијама које могу да допринсу превенцији разних обољења. Наш предлог би био да заједно са струком радимо на изради националног програма за превенцију бубрежне инсуфицијенције, односно кардио-реналног синрдрома и да у оквиру тога радимо на изради водича и саму едукацију лекара који ће имати задатак да буду носиоци ове активности, односно да на време препознају проблем, ураде рану дијагностику и што пре укључе терапију – рекла је она и додала да је веома важна улога примарне здравствене заштите која у највећој мери може помоћи у раном откривању и препознавању проблема.

Шкодрић: У последњих пет година 80 иноватвиних лекова на листи

Сања Радојевић Шкодрић, директорка РФЗО-а, истакла је да је реч о “комплексној области која обухвата више различитих и међусобно повезаних фактора”.

Foto: ECC

- Када су у питању иновативни лекови, ми смо у последњих пет година ставили 80 иноватвиних лекова на листу, више него икада пре. Важан је не само број, већ и чињеница да су у питању лекови и за онколошке и за неонколошке пацијенте. Водили смо рачуна и о превенцији, као што је ХПВ вакцина која се даје о трошку држ Поред броја лекова, урадили смо и децентрализацију давања терапије, али постоји проблем кадра, односно недовољног броја лекара који имају завршену субспецијализацију”, рекла је она и додала да се на листи налазе најновији лекови за дијабетес, што је велики помак, као и да ће се лекови за кардио и ренални синдром разматрати при креирању нове листе иновативних лекова, у складу са мисљењем и струке у погледу приоритета међу лековима и финансијским средствима, заједно са осталим иновативним лековима – рекла је Сања Радојевић Шкодрић.

Проф. др Ристић: Срчана слабост није болест већ синдром

Проф. др Арсен Ристић, кардиолог из Универзитетског Клиничког Центра Србије, навео је да је веза болести кардиоваскуларног система и бубрега изузетно важна.

- Када имате срчану слабост, она погоршава функцију бубрега и обрнуто, те је у том смислу, сарадња кардиолога и нефролога изузетно важ Срчана слабост није болест већ синдром, те да иза ње може да стоји читав низ обољења. Осим тога ови пацијенти врло често имају и друге придружене болести и због свега тога имају јако лошу прогнозу. Међутим изузетно је значајно, да је данашња савремена терапија врло ефикасна код већине пацијената без обзира на узрок који је довео до појаве срчане слабости. Такође, новим терапијским принципом можемо не само да пресечемо овај зачарани круг између везе бубрега и кардиоваскуларног система. Данас можемо и оно што никада раније нисмо могли, а то је да са једним терапијским принципом, утичемо и на компликације саме срчане слабости, односно на бубрежну слабост или дијабетес, јер постоји терапијски приступ којим лечимо сва три обољења. Ово је редак пример у медицини да шта год да је узрок срчаног попуштања можемо врло ефикасно да је збринемо. Савремена терапија је драстично променила перспективе пацијената – изјавио је проф. др Ристић.

Foto: ECC

Проф. др Митић: Бубрежна слабост доводи до дијализе

Проф. др Игор Митић, нефролог из Универзитетског Клиничког Центра Војводине наво је да сваки десети грађанин Србије живи са хроничном бубрежном слабошћу, али да, нажалост, она није довољно препозната.

- Највећи проблем је што пацијенти не осећају никакве симптоме и због тога се касно јављају лекару, а уколико се хронична болест бубрега не открије и не лечи на време, неминовно је да болест напредује. Прогресија ове болести доводи до потребе за дијализом или транслантацијом бубрега, као јединим решењима. Због свега поменутог, важно је да радимо на превенцији, али и скринингу ризичних група пацијената, како бисмо на време открили постојање хроничне бубрежне слабости и применом савремене терапије одложили дијализу и транслантацију, те продужили живот нашим пацијентима – навео је проф. др Игор Митић.

Лаковски: Донирали смо 120.000 тестова за одређивање функције бубрега

Дејан Лаковски, директор Балкан Кластера компаније АстраЗенеца, прецизирао је да је побољшање здравља један од највећих изазова с којима се данас суочава свет.

- Као глобална иновативна биофармацеутска компанија, АстраЗенеца је посвећена проналажењу, развоју и дистрибуцији иновативних лекова у важним подручјима здравствене заштите, укључујући кардиоваскуларне, бубрежне и метаболичке болести. Наша мисија је да померамо границе науке како бисмо развили лекове који мењају животе људи. Поред тога, посвећени смо и сарадњи са здравственим властима како бисмо заједничким залагањем омогућили грађанима да живе здравије. Поред превенције, рано откривање болести је кључно за успех лечења, те смо у ту сврху донирали 120.000 тестова за одређивање функције бубрега домовима здравља у Србији са циљем да се хронична бубрежна слабост код ризичних група пацијената открије на време. Додатно у партнерству са здравственим властима, удружењима пацијената, удружењима лекара и компанијама које се баве информационим системима у здравству радимо на проналажењу дигиталних решења која би помогла у раном постављању дијагнозе. Сарадњом и заједничким залагањем можемо учинити много за пацијенте у Србији – рекао је Лаковски.

Foto: ECC

Јовић: Циљ је успорити пропадање бубрега кроз иновативне терапије

 „Удружење ‘Донорство је херојство’ и Удружење пацијената Србије као кровно удружење посвећени су заступању циљева пацијената кроз сарадњу са представницима здравствених институција и струке и осталим учесницима у здравственом систему Србије, рекла је Ивана Јовић из Удружења пацијената Србије и Удружења „Донорство је херојство”.

-Како не бисмо стално јурили свој реп, важно је да искористимо све могућности – здрави животни стилови, превенција и иновативна терапија. Сваки дан који одлаже дијализу је велик као кућа, како за пацијенте и њихов квалитет живота, тако и за систем у погледу трошкова дијализе. Дијализа јесте терапија, али са собом носи и бројна ограничења како у виду конзумирања течности и хране, времена проведеног на апарату тако и у погледу радне способности. Управо зато циљ је успорити пропадање бубрега кроз иновативне терапије са једне стране и са друге стране када до дијализе и дође, неоходно је да то буде само пролазна станица до трансплантације која је једина грана медицине где је најјефтинији вид лечења уједно и најбољи за пацијента. Министарка здравља проф. др Даница Грујичић је јавно подржала трансплантацију, што представља велику наду за 2000 пацијената са листе ч Прошле године су урађене само 2 трансплантације, а претпрошле 5. Надамо се да ће се ова статистика променити и да ћемо ми пацијенти у Србији који смо на листи чекања имати могућност и за овај вид лечења, односно за своју шансу за нови живот, без ограничења”, изјавила је Ивана Јовић.

Панел „КАРДИО-РЕНАЛНИ СИНДРОМ: Како га препознати и адекватно лечити” одржан је у организацији European Communication Center, у сарадњи са компанијом АстраЗенеца, под покровитељством Министарства здравља и уз подршку Удружења пацијената Србије и Удружења Донорство је херојство одржан је јуче у Југословенској кинотеци.

(nsuzivo.rs)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ВЛАДИЦА ИЗ ОРМАРА ИЗВУКАО ЗМИЈУ ДУГУ ЦЕО МЕТАР: Невероватан случај у Врању - Чују се женски врисци, камера све снимила (ВИДЕО)

ИАКО је јуче многе крајеве наше земље изненадио снег, а температуре су се спустиле за читавих петнаест степени, за најпознатијег хватача змија из Владичиног Хана Владицу Станковића и јуче је било посла.

18. 04. 2024. у 09:40

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ЧУВАМО ДЕДОВИНУ И ГРОБОВЕ СИНОВА Упркос трагедијама, породица Михајла Томашевића, из Сувог Грла код Србице, опстаје на свом огњишту (ФОТО)

ОВО су гробови мојих синова. Стојадина, рођеног 1979, који је погинуо на Кошарама и Стевана, две године млађег, који је 2002, возећи трактор нагазио на противтенковску мину коју су на путу у селу поставили Албанци. Овде на гробљу ми је друга кућа, а она у којој живим са супругом Миладинком Мицом и сином Дарком је неколико километара одавде. И, док сам жив са Косова и Метохије селити се нећу, чуваћу свој дом и гробове синова.

18. 04. 2024. у 10:45

МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ? Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

"МОГУ ЛИ ДА ВАС ЗАМОЛИМ?" Бајага одржао час културе на РТС-у - снимак се шири мрежама (ВИДЕО)

ЈЕДНА опаска легендарног музичара Момчила Бајагића Бајаге током промоције реиздања прве плоче Бајаге и Инструктора "Позитивна географија", забележена камером РТС-а, постала је вирална на друштвеним мрежама.

18. 04. 2024. у 10:17

Коментари (0)