НИЈЕ УВЕК ДОБРО КАДА ЈЕ НИЗАК: Слабо срце не подноси горњи притисак испод 100

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

12. 03. 2023. у 12:03

УВРЕЖЕНО мишљење да људи који имају нижи притисак дуже живе не важи за пацијенте са ослабљеном функцијом срца.

НИЈЕ УВЕК ДОБРО КАДА ЈЕ НИЗАК: Слабо срце не подноси горњи притисак испод 100

Фото: Shutterstock

Наиме, код болесника са срчаном слабошћу и нижим вредностима крвног притиска, регистрована је већа смртност, највероватније услед слабијег протока крви кроз виталне органе, уз чињеницу да се због срчане слабости не обезбеђује довољно кисеоника за метаболичке потребе организма.

У интервјуу за "Новости" др Милица Вукићевић, кардиолог Клинике за кардиохирургију Универзитетског Клиничког центра Србије, каже да вредност "горњег" систолног притиска код пацијената са срчаном слабошћу не би требало да буде испод 120 ммХг:

- Препорука је да циљне вредности систолног крвног притиска код оболелих од срчане слабости буду ниже од 140 ммХг, а код болесника са дијабетес мелитусом ниже од 130 ммХг. Вредности систолног крвног притиска испод 120 ммХг нису добре, а испод 100 ммХг могу да представљају контраиндикацију за увођење одређених лекова који имају велики значај за ове пацијенте.

* Како се регулише крвни притисак код оболелих од срчане слабости?

- Тако што приоритет у терапији болесника са артеријском хипертензијом и срчаном слабошћу са ослабљеном систолном функцијом леве коморе имају лекови из групе АЦЕ инхибитора и бета блокатори. Имајући у виду последње препоруке за лечење срчане слабости, у циљу смањења смртности, саветује се примена АЦЕ инхибитора/АРНИ, бета блокатора, инхибитора минералокортикоидних рецептора и примена СГЛТ2 инхибитора. Такође, посебно се истиче примена кардиоселективних бета блокатора. Примена лекова као што су сакубитрил/валсартан комбинација и СГЛТ2 инхибитори у перспективи може смањити потребу за високим дозама диуретика. Постоје тенденције да ће се СГЛТ2 инхибитори користити и код болесника са срчаном слабошћу и очуваном систолном функцијом леве коморе.

Фото: N.Skenderija

* Били сте на едукацији у Бечу и Атини, каква искуства сте стекли у лечењу пацијената са ослабљеном срчаном функцијом?

- Захваљујући поменутим едукацијама код експерата из ове области, у свакодневној клиничкој пракси спроводим мултидисциплинарни приступ са циљем максималне индивидуализације терапије. Сваки пацијент има неке своје посебности које би требало да се сагледају у циљу оптимизације терапије. Такође, веома је важно да се благовремено процени пацијент са узнапредовалом формом срчане слабости за евентуалну уградњу срчане пумпе или трансплантацију срца.

* Шта показује пракса, у ком проценту болесници са срчаном слабошћу успевају да "држе" притисак под контролом?

- Подаци показују да добро контролисану артеријску хипертензију у општој популацији има свега 32,5 одсто пацијената. То је лош резултат, јер већ у раним стадијумима, артеријска хипертензија удружена са другим факторима ризика води оштећењу срца и других органа, а кроз време и до клинички манифестних оштећења органа, уз појаву атријалне фибрилације, деменције, можданог удара и срчане слабости.

* Шта је најчешћи узрок срчане слабости?

- Најчешћи узрок срчане слабости је исхемијска болест крвних судова срца која је водећи узрок кардиоваскуларне смрти. Такође, брзе аритмије нерегулисане коморске фреквенце, нерегулисана артеријска хипертензија и увећања срчаних шупљина, односно кардиомиопатије, могу да буду у основи срчане слабости. Вирусне инфекције, конзумирање алкохолних пића и наркотика такође значајно повећавају ризик за настанак овог кардиолошког обољења.

* Који су симптоми срачне слабости?

- Они се разликују према типу срчане слабости, а домининатно се јављају замор, слабије толерисање уобичајених дневних активности и физичког напора. Такође, присутни су и осећај недостатка ваздуха и гушење, појава "тестастих" отока потколеница, отицање трбуха, промене у телесној тежини (чешће добијање у телесној маси, а понекад и губитак у тежини), а понекад и кризе свести.

РЕДОВНА КОНТРОЛА СМАЊУЈЕ РИЗИК

* Може ли се оптималном контролом артеријске хипертензије спречити настанак или прогресија срчане слабости?

- Особе старије од 40 година, као и они са симптомима а невезано за старосну доб, требало би да провере вредности крвног притиска. Разлог за ову превенцију је чињеница да када се артеријска хипертензија открије на време и лечи на одговарајући начин, код 50 одсто особа смањује ризик од развоја срчане слабости, посебно код оних који су дијабетичари. Код болесника са претходним инфарктом миокарда, строга контрола артеријске хипертензије редукује ризик од новонастале срчане слабости чак за 80 одсто

* Како се дијагностикује срчана слабост?

- Дијагностиковање срчане слабости подразумева основни кардиолошки физикални преглед - "слушање" срца и плућа уз уочавање неког од претходно наведних препознатљивих симптома и знакова срчане слабости, затим електрокардиографски (ЕКГ) и ехокардиографски налаз, али такође и даље кардиолошко неинвазивно/инвазивно исптивање узрока срчане слабости. Код болесника са срчаном слабошћу повишена је вредност натриуретских пептида у лабораторијском налазу. У складу са постављеном дијагнозом, придруженим болестима и клиничким стањем болесника, кардиолог планира оптимално лечење и даље праћење болесника.

* Колико је ово стање често?

- Срчана слабост је једно од најчешћих кардиолошких стања, а представља клинички синдром у којем због структурних или/и функционалних оштећења долази до слабости срчаног мишића. Онда он није у могућности да обезбеди потребан минутни волумен тј. довољно кисеоника за метаболичке потребе организма.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (0)

ЧУДО У БЕОГРАДУ: Руска химна престала да се интонира током доделе злата, а онда се десило - ово (ВИДЕО)