ДА ЛАКШЕ ПОДНЕСУ БОРБУ ПРОТИВ КАРЦИНОМА: Србија добила Национални центар за подршку оболелим од рака дојке и грлића материце

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 02. 2023. у 16:20

ПРВИ Национални центар за подршку и едукацију оболелима од рака дојке и рака грлића материце отворен је у Београду у просторијама Дома здравља Стари град у улици Топличин венац, уочи обележавања Светског дана борбе против рака.

ДА ЛАКШЕ ПОДНЕСУ БОРБУ ПРОТИВ КАРЦИНОМА: Србија добила Национални центар за подршку оболелим од рака дојке и грлића материце

Фото: Free Images Pixabay

Новосоновани центар свечано је отворио др Мирсад Ђерлек, државни секретар у Министарству здравља. Ђерлек је том приликом рекао да ће држава морати да буде много "агресивнија" када је у питању превенција рака дојке и грлића материце.

- Планирамо да правимо кампању вакцинације ХПВ вакцином. Позивам жене да се јављају на превентиве гинеколошке прегледе, а један од основних циљева ће бити да се приђе становништву када је ова тема у питању - рекао је он.

Истакао је да је статистика показала да је већи број превентивних прегледа покретним мамографом па ће бити набављено више тих апарата. Национални центар је резултат тринаестогодишњег рада и посвећености женског удружења "Милица" и подршке од стране здравствених професионалаца, институција и друштвено одговорних компанија и појединаца.

- Током свих ових година едуковали смо се и напредовали, борећи се да квалитет наших услуга према корсницима буде бољи и професионалнији - рекла је Весна Бонџић, председница удружења "Милица". - Посебан акценат у нашем раду ставили смо на заступање потреба пацијенткиња и развијаљње партнерства са стручњацима. Наш стручни, консултативни тим чини 13 ескперата у области онкологије, који су нам кључна подршка у раду и иницијативама.

КОНТАКТ И ЗАКАЗИВАЊЕ

Поред бесплатне телефонске подршке, радним даном од 10 до 14 часова, моћи ће и лично да се дође у центар. Заказивање доласка у центар одвијаће се кроз комуникацију са лекарима Дома здравља Стари град и на телефон 0606612672, како би се очувала приватност жена и чланова породица којима је подршка потребна. Искуствену помоћ и подршку пацијенткиње могу да добију позивом бесплатне телефонске линије 0800 40 40 40.

Прва фаза рада Националног центра која започиње данас, а односи се на пружање искуствене помоћи и подршке путем бесплатне телефонске линије 0800 40 40 40 и лично у центру од стране едукованих искуствених консултаторки, жена које су завршиле своје лечење и едукацију из области онкологије од стране стручњака, чланова Удружења медикалних онколога Србије. Жене које ће радити са женама и члановима њихове породица, прошле су и обуку из области комуникологије и рад са психотерапеутима како би што квалитетније пружиле подршку новооболелима и члановима њихових породица док пролазе кроз процес лечења.

На заштити осетљивих података пацијенткиња радило се у сарадњи са адвокатском канцеларијом специјализираном за ту врсту делатности, тако да ће центар бити под њеним менторством све време трајања едукација. Женски центар Милица има потписан Меморандум о сарадњи и са превентивним центром Дома здравља Стари град са којим ће спроводити и едукације о важности редовних прегледа и обуке самопрегледа.

Очекује се да се овај пројекат, као пример добре праксе и сарадње, имплементира и у другим местима, међу којима су Суботица, Врање, Ариље, Врњачка Бања и Крагујевац.

Предуслов за тако нешто јесте, према речима Бонџић, едукација и зато је наредна фаза рада Националног центра формирање Академије за искуствене консултантске и теренске сараднике кроз коју ће проћи чланице удружења из тих градова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

НА САМО ДВА САТА АВИОНОМ ОД БЕОГРАДА: Одлична дестинација за летовање - сви детаљи резервације и аранжмана