НЕ ЗАНЕМАРУЈТЕ СИМПТОМЕ: Када се открије на време, рак крви је излечив
02. 12. 2022. у 22:00
НА ПРАГУ 65. године четири од 100.000 особа оболи од дифузног Б крупноћелијског лимфома (ДБКЛ).

Фото: Shutterstock
С обзиром на то да су симптоми овог малигнитета крви врло неспецифични, он се углавном открива у узнапредовалој фази. Када се детектује на време, код чак 60 одсто пацијената применом терапије постиже се излечење.
Доцент др Оливера Марковић, хематолог Клиничко-болничког центра "Бежанијска коса" каже да је ДБКЛ најчешћи од шездесетак врста лимфома, а истовремено је и најагресивнији:
- Симптоми овог обољења су безболно увећање лимфних чворова, најчешће на врату или под пазухом, благо повишена телесна температура, губитак телесне тежине, ноћно знојење, умор, малаксалост и свраб коже. С обзиром на то да је реч о симптомима који могу да се повежу са бројним другим стањима, чак и лекари опште праксе често не препознају ово обољење.
Наша саговорница напомиње да ДБКЛ најчешће настаје у лимфним чворовима, односно лимфном ткиву, али да може да се развије и у нервном систему, желуцу...
- Зависно од локације, он може да даје симптоме неуролошке болести, или ако погоди желудац онда упућује на проблеме са дигестивним трактом - каже др Марковић.
Када се посумња на овај малигнитет крви, кључна дијагностика је хируршко вађење неког од лимфних чворова или вађење костне сржи.
- Само овим хистопатолошким анализама можемо да утврдимо тачну дијагнозу као и подтип ДБКЛ - каже др Марковић. - Од значаја је и примена скенера и ПЕТ скенера.
ВАЖНА И ИСХРАНА
ОСИМ адекватне терапије, свим оболелим од хематолошких малигнитета је потребна и одговарајућа исхрана.
- Хематолози често немају довољно времена да посвете пацијенту и едукују га како би свакодневно требало да се храни - каже Маја Коцић. - Зато смо на сајту нашег Удружења оболелима омогућили ове информације.
С обзиром на то да је ДБКЛ врло агресивна форма малигнитета, уколико се не спроводи његово лечење исход је фаталан.
- Применом терапије која се код нас и свету користи већ 20 година, 60 одсто оболелих може да буде излечено - каже Маја Коцић, председница удружења оболелих од лимфома "Липа". - Међутим, код 40 одсто пацијената ДБКЛ се након примене терапије прве линије враћа. Њима је спас у иновативним лековима који код нас, за разлику од Словеније и Хрватске, још нису доступни о трошку здравственог осигурања.
Стручњаци апелују да је пандемија ковида умногоме допринела да се пацијенти са овим обољењем у последњих годину дана упућују хематологу када је болест узнапредовала, што такође утиче на нужност примене иновативне терапије која је за одређени број пацијената једини спас.

ДЕЧАК (8) СРПСКОГ ПОРЕКЛА СТРАДАО У ЗЕМЉОТРЕСУ: Под рушевинама зграде у Турској заустављено детињство Робина Пејковића (ФОТО)
УЖАСАН земљотрес који је погодио Турску угасио је и живот једног дечака српског порекла.
08. 02. 2023. у 21:30

АСАДОВА САВЕТНИЦА ОПТУЖИЛА ЗАПАД: "Сва опрема послата у Турску, из Европе није стигло ништа за Сирију"
САВЕТНИЦА сиријског председника Башара ел Асада оптужила је Запад да шаље хуманитарну помоћ само у делове Сирије под контролом побуњеника.
08. 02. 2023. у 22:02

ОТАЦ ДРЖИ РУКУ МРТВЕ ЋЕРКЕ (15): Најпотреснија сцена турског пакла - смрт на кревету
ЉУДИ су заробљени испод рушевина где су у опасности од смрти од хладноће, глади или повреда.
07. 02. 2023. у 16:10
Коментари (0)