МАЊАК ХОРМОНА "ПУМПА" ДОЊИ ПРИТИСАК: Упозорење лекара – Поремећај рада штитасте жлезде утиче на комплетно здравље

И. Ковачић

12. 11. 2022. у 10:50

ВИСОК горњи крвни притисак, а нормалан доњи или обрнуто, већи унос хране који не прати гојење, него мимо очекивања губитак килограма, појава суве коже, умора и малаксалост, или претерано знојење - све ово могу да буду последице неуравнотежености хормона штитасте жлезде.

МАЊАК ХОРМОНА ПУМПА ДОЊИ ПРИТИСАК: Упозорење лекара – Поремећај рада штитасте жлезде утиче на комплетно здравље

Фото Shutterstock

Овако неспецифични симптоми често "замагљују", па пацијенти неретко иду на различите прегледе и анализе пре него што се посумња на поремећај функције штитасте жлезде.

У интервјуу за "Новости", др Мирјана Стојковић, ендокринолог Универзитетског клиничког центра Србије, каже да штитаста жлезда својим неадекватним радом може да направи много проблема, али код највећег броја људи она ради добро и најчешће није разлог за тегобе због којих нам се пацијенти јављају:

- Ипак, чињеница је да су обољења штитасте жлезде најчешћи ендокринолошки поремећаји. Њихова учесталост варира између два и шест одсто, у зависности од региона, популације и присуства јода. Наша земља припада јод-суфицитним регионима, јер се код нас још од 1953. године јодира со, тако да ми уносимо довољно јода исхраном и у нормалним условима није потребно да додајемо јод. При томе, болести штитасте жлезде су значајно чешће код жена него код мушкараца, али код оба пола учесталост расте с годинама.

* На које све органе утиче рад штитасте жлезде?

- Штитаста желзда директно утиче на обављање свих метаболичких процеса у организму. С обзиром на то, тироидни хормони практично имају утицај на рад свих органа, регулишу рад срца, дисање, рад централног и периферног нервног система, утичу на мишићну снагу, менструални циклус, варење, телесну масу, телесну температуру, вредности холестерола, рад бубрега.

* Зашто кардиолози често упућују пацијенте на проверу хормона штитасте жлезде?

- Тироидни хормони највећи утицај имају управо на крадиоваскуларни систем.  Они убрзавају и појачавају рад срца и шире крвне судове. Собзиром на то да је у кардиолошким ординацијама честа жалба пацијената на убрзан рад и осећај прескакања срца кардиолози често упућују пацијенте на проверу хормона штитасте жлезде. Делујући на срце и крвне судове, тироидни хормони утичу и на регулацију притиска. Када их има у вишку, доводе до јачег пумпања срца и већег избацивања крви из њега, што доводи по пораста горњег (систолног) крвног притиска, док доњи притисак остаје низак јер тироидни хормони шире крвне судове. Супротно, када постоји мањак тироидних хормона, крвни судови су крути и слабије растегљиви и долази до пораста доњег (дијастолног) крвног притиска.

Фото: Приватна архива

др Мирјана Стојковић

* Шта је већи проблем, вишак или мањак хормона штитњаче?

- И једно и друго. Јер, када их нема довољно, долази до успоравања метаболизма на нивоу сваког органа, а када их има превише, метаболизам и рад органа се значајно убрзавају. Једина је разлика што је мањак хормона чешћи поремећај.

* На које органе делује успорен рад тироиде?

- Смањен рад штитасте жлезде (хипотиреоза) најчешће је последица Хашимото тироидитиса. Ово је споронапредујућа аутоимунска болест која доводи до постепеног оштећења тироидних ћелија и смањења њихове функције. С обзиром на то да је процес спор и дуготрајан, највећи број особа са Хашимото тироидитисом има уредну функцију штитасте жлезде годинама, некад и деценијама и не захтева лечење. Тек са значајнијим пропадањем ткива штитасте жлезде, она више није у стању да обезбеди довољну количину хормона.

* Како се то манифестује?

- Тада настају симптоми и знаци хипометаболизма као што су умор, поспаност, зимогрожљивост, сува кожа, успорен рад срца, успорен рад црева, затвор, отицање, добијање у тежини уз ослабљен апетит, промуклост, поремећај рада бубрега, сува крта коса, крти нокти...

* Да ли је терапија против овог проблема ефикасна?

- Када се дијагноза хипотиреозе постави и започне терапија, све тегобе и симптоми који су били узроковани хипотиреозом нестају. У данашње време, управо због честих рутинских контрола хормона штитасте жлезде, хипотиреоза се дијагностикује најчешће у фази такозване супклиничке хипотиреозе, када је само повишен ТСХ, а Т4 и Т3 су још уредни. У овом стању пацијенти немају симптоме хипотиреозе јер болест није ни наступила, односно, ако и имају неке тегобе, оне се не могу приписати поремећају рада штитасте жлезде.

ДВОСМЕРНА ВЕЗА

Постоји ли и обрнут утицај, који органи највише утичу на штитњачу?

- Штитаста жлезда не функционише као самосталан орган, већ је под контролом "виших" центара, хипоталамуса и хипофизе, и за правилан рад штитасте жлезде неопходно је да су сви поменути органи здрави и функционални. Хипофиза као главни регулатор тироидне функције лучи тироид-стимулишући хормон (ТСХ) који стимулише штитасту жлезду да производи, складишти и лучи триоидне хормоне, тироксин (Т4) и тријодтиронин (Т3). С друге стране, ови хормони излучени у циркулацију делују на хипофизу, обавештавајући је о тачној количини хормона у циркулацији и на тај начин контролишу лучење ТСХ.

* Како на организам утиче појачано лучење хромона?

- Вишак тироидних хормона доводи до убрзаног метаболизма, па пацијенти имају појачан апетит, а губе на тежини. Вишак хормона доводи и до појачане продукције топлоте, па су пацијенти топле, влажне коже, вруће им је, не толеришу топлоту, појачано се зноје. Због директног утицаја хормона на срце у смислу појачања и убрзања његовог рада, пацијенти имају осећај лупања, убрзаног рада, често и прескакања срца, имају убрзан рад црева, нервозни су, хиперактивни, често мењају расположење, коса може бити танка, слаба, нокти се листају, подрхтавају им шаке. Оно што је карактеристично је да су код хипертиреозе ови симптоми и знаци стално присутни, а не само при напору, што је честа жалба пацијената који долазе да провере рад штитасте жлезде.

* Постиже ли се у овом случају обуздавање симптома терапијом?

- И код хипертиреозе, са увођењем терапије, симптоми и знаци се брзо доводе под контролу. Код старијих особа симптоми некада нису толико изражени и хипертиреоза се код њих може манифестовати само појавом аритмије или погоршањем већ постојеће срчане болести, поремећајем расположења или појавом конфузије, због чега је потребан посебан опрез и озбиљно схватање чак и минималних тегоба које би могле бити узроковане поремећајем рада штитасте жлезде. 

БОНУС - НАЈАКТУЕЛНИЈИ ВИДЕО СНИМЦИ

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

СТЕПА КОД ЈЕДРЕНА ОСВЕТИО УГЉЕШУ И ВУКАШИНА: Пре 85 година у Чачку преминуо војвода Степа Степановић, велики српски војсковођа

БРИЖЉИВО упаковане две нагореле воштанице и једна раскошна османска сабља пронађене у скромној соби Степе Степановића после његове смрти 27. априла 1929. откриле су да велики војсковођа није сматрао победе на Церу и Солунском фронту најважнијим биткама које је водио, већ освета средњовековних српских витезова изгинулих у Маричкој бици.

28. 04. 2024. у 06:30

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

РЕЗОЛУЦИЈОМ О СРЕБРЕНИЦИ ПРИКРИВАЈУ СВОЈЕ ЗЛОЧИНЕ: Немачка историјски фалсификат потура на годишњицу ослобођења Дахауа, фабрике смрти

НЕМАЧКА која је главни спонзор сарајевске „Резолуције о Сребреници“ покушава да прогура тај цинични историјски фалсификат кроз Генералну скупштину УН у време једне трагичне годишњице, ослобођења концентрационог логора Дахау, неспорног сведочанства о највећем геноцидном програму у историји човечанства чији је аутор – Немачка.

28. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

НОВАК ЂОКОВИЋ ГЛЕДА И НЕ ВЕРУЈЕ! Ево шта је Рафаел Надал управо рекао о Нолету у Мадриду