ПОСЛЕ ИНФАРКТА РЕХАБИЛИТАЦИЈУ ПРОЂЕ ТЕК ТРЕЋИНА: Упозорење стручњака - неопходан је правилан опоравак код срчаног удара или операције срца

И. Ковачић

21. 08. 2022. у 09:50

ПОДАЦИ Европског удружења кардиолога показују да свега трећина пацијената након срчаног удара или операције на срцу прође програм болничке рехабилитације.

ПОСЛЕ ИНФАРКТА РЕХАБИЛИТАЦИЈУ ПРОЂЕ ТЕК ТРЕЋИНА: Упозорење стручњака - неопходан је правилан опоравак код срчаног удара или операције срца

Фото: Д. Миловановић

Тај број би, упозоравају стручњаци, морао да се повећа, јер опоравак након инфаркта миокарда вођен од стране специјалисте значајно смањује вероватноћу од новог удара на кардиоваскуларни систем, који је нарочито сада угрожен великом врућином.

У интервјуу за "Новости" др Мојсије Анђић, кардиолог-интерниста Института за рехабилитацију, каже да је циљ стручно вођеног опоравка пацијената да се смањи смртност и да се поправи квалитет живота након неког од кардиоваскуларних догађаја:

- У нашој установи кроз програм кардиопулмоналне рехабилитације пролазе пацијенти после срчаног удара, перкутане реваскуларизације срчаног мишића, хируршке реваскуларизације, корекције или замене залистака, после корекције конгениталних мана срца, као и трансплантације срца. Такође, корист од овог програма имају и пацијенти са ангином пекторис, срчаном инсуфицијенцијом, болестима периферних артерија, као и пацијенти са плућним болестима.

* Шта се све постиже кардиопулмоналном рехабилитацијом?

- Као прво, она се у свету и код нас спроводи у болници, амбулантно или комбиновано. Показало се да код пацијената који су прележали инфаркт миокарда са реваскуларизацијом миокарда или без ње, физички тренинг, који је један у низу мера опоравка, смањује укупни морталитет за 19 одсто, срчани морталитет за 20 и број рехоспитализација у првој години за 31 проценат. Добар пример је и одвикавање од пушења, јер се тиме смањује ризик од поновне угрожености кардиоваскуларног здравља за чак 50 одсто.

НЕДЕЉНО 150 МИНУТА ВЕЖБЕ

* Колико би требало да вежбају оболели од болести од срца и крвних судова?

- Зависно од медицинске процене, садржај вежбања може да буде у виду вежби истезања, шетње, хода по покретној траци, вожње бицикла, нордијске шетње, пливања. При томе, интензитет тренинга је кључна компонента јер је директно повезан са побољшањем функционалног капацитета и повећаним ризиком од компликација. Пожељно је да се физички тренинг изводи дуже од 30 минута, пет пута недељно, са укупним временом од 150 минута седмично. На почетку рехабилитације тренинг је мањег интензитета и постепено се повећава све док се кардиоваскуларни и мишићно-скелетни систем не прилагоде на тренажни процес.

* Које још мере опоравка примењујете?

- За почетак кључно је да се уради процена стања и ризика пацијента за појаву кардиоваскуларних инцидената током рехабилитације. Затим, следе савети у вези са физичким тренингом, исхраном, смањења броја килограма уколико је пацијент гојазан. Свим кардиоваскуларним пацијентима се препоручује да им индекс телесне масе буде мањи од 25, као и да обим струка код мушкараца не прелази 94, а код жена 80 центиметара. Важна је и контрола и терапија масноћа у крви и крвног притиска. Опоравак подразумева и примену различитих метода контроле менталног стреса као начина превазилажења овог фактора ризика.

* Да ли се програм опоравка прави за сваког пацијента појединачно?

- Да. Да би се одредиле индивидуалне активности пре започињања рехабилитације сваки пацијент мора да буде медицински евалуиран. То значи утврђивање присуства кардиоваскуларних фактора ризика, коморбидитета и других оштећења, као и да ли узима редовно терапију. На основу анамнестичких података и општег клиничког прегледа, утврђује се да ли постоје знаци срчане инсуфицијенције, срчани шумови или шумови над каротидним артеријама, статус локомоторног система, као и да ли постоје знаци можданог удара.

Фото: Д. Миловановић

др Мојсије Анђић

* Како се одређује колики напор пацијент може да поднесе током физичке активности?

- Добра процена ризика кардиоваскуларних догађаја је кључна и она има за последицу мали број компликација за време физичког тренинга. Осим тога, од велике важности за прописивање физичког тренинга је анамнестички податак о степену раније физичке активности пацијента. Ради процене функционалног капацитета пре прописивања физичког тренинга, користе се тестови физичког оптерећења - стандардни ергометријски или ергоспирометријски. Код пацијената код којих није могуће урадити ергометријски тест физичког оптерећења, користи се шестоминутни тест ходом.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

САД И ТЗВ. КОСОВО ХОЋЕ ДА ИМА СОПСТВЕНУ СРЕБРЕНИЦУ! Председница лажне државе у перфидној игри оптужила Београд

ПРЕДСЕДНИЦА лажне државе Косово Вљоса Османи, и поред тога што још нису прескочили последњу станицу ка чланству у Савету Европе - гласање на Комитету министара 17. маја најављује да ће породице несталих моћи да туже Србију Европском суду за људска права за повреду права на живот њихових најмилијих.

29. 04. 2024. у 07:00

Коментари (1)

ЊЕГОВА СМРТ СЛОМИЛА ГЛУМЦА: У сузама сваки дан, плаче од маја - показао како на мобилном чува његову слику (ВИДЕО)