МОЖЕ И ВИШЕ ОД ЈЕДНЕ БЕБЕ ИЗ ПЕТ ПОСТУПАКА ВАНТЕЛЕСНЕ: Доцент Јован Била о новим приступима који могу да побољшају исход оплодње

И. Ковачић

11. 01. 2022. у 14:56

ИЗ једног од пет поступака биомедицински потпомогнуте оплодње (БМПО) роди се беба. Да би се тај резултат побољшао, свакодневно се истражују нови приступи, а најновији закључци стручњака указују на то да би сваки овакав покушај требало да буде спроведен по протоколима, али на крајње персонализован начин у зависности од здравственог стања пацијенткиње и њеног партнера.

МОЖЕ И ВИШЕ ОД ЈЕДНЕ БЕБЕ ИЗ ПЕТ ПОСТУПАКА ВАНТЕЛЕСНЕ: Доцент Јован Била о новим приступима који могу да побољшају исход оплодње

Фото П. Милошевић

У интервјуу за "Новости" доцент др Јован Била, гинеколог Универзитетског клиничког центра Србије каже да је услов да се БМПО индивидуализује, да се о његовом исходу почне размишљати много пре стварног започињања поступка, брижљивом и свеобухватном провером здравља кандидата:

- То практично значи да се, уколико је потребно, претходно спроведу оперативне процедуре и започне индивидуално прилагођена терапија са циљем постизања оптималне хомеостазе, односно физиолошке равнотеже. При томе, важно је да се идентификују одговарајуће групе пацијенткиња, нарочито оне код којих се може јавити синдром хиперстимулације или неадекватни одговор на стимулацију јајника, као и оне које имају превремену оваријалну инсуфицијенцију, ендометриозу, придружена ендокринолошка обољења, верификоване тромбофилије...

* Који су то нови закључци до којих се дошло у испитивању постизања успешнијег исхода БМПО?

- Примена препарата метформина, нарочито код пацијенткиња са синдромом полицистичних јајника уведених у поступке вантелесне оплодње, постала је готово уобичајена пракса. Најчешће је базирана на претпостављеном постојању инсулинске резистенције, често без доказивања њеног постојања. Међутим, најновије анализе указују да не постоји јасна повезаност примене метформина код пацијенткиња са полицистичним јајницима и исхода БМПО. Изузетак су пацијенткиње са већом телесном тежином код којих је инсулинска резистенција била манифестна као део укупне метаболичке компоненте. Дакле, закључено је да би пре увођења метформина као потпорне терапије у поступцима БМПО, претходно требало да буде спроведено комплетно ендокринолошко испитивање.

* Шта би још могла да буде потпорна терапија у случају полицистичних јајника?

- Све више добија на значају примена инозитола. Ово једињење је класификовано као агенс за инсулинску осетљивост другачијег механизма дејства од метформина и такође је препоручено за лечење полицистичних јајника, али се показало као корисно и код шире групе пацијенткиња у поступцима БМПО. Сматра се да додавање инозитола може повољно да утиче на квалитет јајних ћелија и ембриона, као и укупан повољан исход поступка. То је потврђено истраживањима у којима је додатак миоинозитола три месеца пре стимулације јајника, био ефикасан у нормализацији његове функције и добијању квалитетних јајних ћелија и ембриона код пацијенткиња са полицистичним јајницима.

* Поремећаји штитасте жлезде често су узрок проблема са зачећем, има ли ту промена у приступу лечења?

- Тироидни хормони играју важну улогу и у регулацији функције јајника, и сходно томе, дисфункција штитасте жлезде може довести до овулаторних поремећаја као и поремећаја циклуса. Већина података о супклиничкој хипотиреози када је серумски ТСХ већи од 2,5 mIU/L) и исходима поступака БМПО сугеришу да не постоји значајнија повезаност са неповољнијим исходима у односу на пацијенткиње код којих је ТСХ уредан. Треба бити опрезан када се ради о полицистичним јајницима или превременој оваријалној инсуфицијенцији, јер у тим ситуацијама постоји већа могућност појаве аутоимуног тиреоидитиса.

* Које би анализе у вези са штитастом жлездом онда требало урадити пре поступка БМПО?

- Препоручује се рутинско одређивање ТСХ у склопу испитивања узрока инфертилитета, а провера повећаних нивоа анти-ТПО антитела само ако је ТСХ већи од 2,5 mIU/L. Одлуку о евентуалном лечењу требало би доносити индивидуално у односу на налазе, узимајући у обзир стања попут превремене оваријалне инсуфицијенције, очекивано лошег одговора на стимулацију јајника, животног доба изнад 35 година, историје понављаних побачаја или присуства високих нивоа других антитела на штитасту жлезду.

* Има ли нових приступа у поступку БМПО код старијих пацијенткиња?

- Код пацијенткиња старијег животног доба, оних са очекивано лошим одговором на стимулацију јајника или превременом оваријалном инсуфицијенцијом, врло често се опредељујемо за допунску ендокринолошку терапију. Ове пацијенткиње представљају и дијагностички и терапијски изазов, и неретко се управо код њих опредељујемо да искористимо сва расположива терапијска средства. У овој групи пацијенткиња допунска ендокринолошка терапија се заснива претежно на примени дехидроепиандростерона, понекад и хормона раста. Добри резултати су постигнути и применом тестостерона у форми фластера. Међутим, засада нема јасних препорука за њихову стандардну примену и потребна су додатна истраживања како би се потврдила њихова стварна клиничка ефикасност. Свакако, присутан је проблем доступности и цене ових лекова на нашем тржишту.

* Када хормони још могу да помогну?

- Рутинска примена хормона надбубрежне жлезде - глукокортикоида у свим категоријама пацијенткиња остаје контроверзна. Тренутно становиште је да глукокортикоиди нису индиковани чак ни код жена са понављаним побачајима или понављаним неуспешним поступцима БМПО, осим ако су евидентно присутна аутоимуна антитела. У тим случајевима је показано да комбинација глукокортикоида и ацетилсалицилне киселине даје најбоље резултате. Њихова примена у одсуству аутоимуности не побољшава стопу имплантација и може представљати потенцијални ризик за исход здраве трудноће.

* Да ли се женама које желе трудноћу саветују неке посебне здраве навике?

- Аспект утицаја исхране на репродуктивно здравље је доскоро био неоправдано занемарен. Избор хранљивих намирница може позитивно да утиче на репродуктивну функцију, а постоје научни докази да одређене намирнице утичу на квалитет и јајне ћелије и сперматозоида, као и на уравнотежену хормонску функцију. Сматра се да је за наше поднебље у овом смислу најсврсисходнија медитеранска исхрана.

ДОДАТАК ВИТАМИНА

* Да ли припрема за БМПО захтева суплементацију?

- Узимање коензима q10, витамина А и Е, као и мелатонина може да буде од кључног значаја за повећање репродуктивне способности. Показано је да суплементација коензимом q10 доводи до побољшања функције митохондрија јајне ћелије, стопе овулација и очувања оваријалне резерве. Витамини А и Е играју значајну улогу у заштити интегритета ћелијске мембране и унапређењу репродуктивне функције. Терапија мелатонином може значајно да повећа његову концентрацију у серуму, као и у фоликуларној течности. У великом броју студија подржава се и суплементација витамином Д, нарочито код оних са његовим потврђеним недостатком.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за Новости: Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

ДА ЛИ ЗАКОН ВАЖИ И ЗА КУРТИЈЕВОГ РАДОИЦУ? Ељшани за "Новости": Тужилаштво проверава снимке на којима је Радомировић

КУРТИЈЕВ заменик министра за заједнице и повратак, такозваног Косова, Радоица Радомировић поново је снимљен приликом извршења кривичног дела. И овог пута, баш као и прошлог, када је горео један аутомобил у Лепосавићу, жртва Радомировића су Срби.

26. 04. 2024. у 15:00

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

УПОЗОРЕЊЕ ЗА ГРАЂАНЕ - НЕ НАСЕДАЈТЕ НА ОВУ ПОРУКУ! Огласили се из Поште - Овако ћете знати да је у питању превара

ТОЛИКО се грађана жалило да им је из Поште стигла лажна порука о пријему пакета да су надлежни одлучили да нађу начин како да стану на пут преварантима.

26. 04. 2024. у 09:04

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри