И АНОМАЛИЈЕ УТИЧУ НА ЛУЧЕЊЕ ХОРМОНА: Највећи разлог поремећаја се јавља већ у 24. дану трудноће

И. Ковачић

24. 11. 2021. у 10:13

ЈЕДНО од четири хиљаде новорођенчади има нарушену функцију штитасте жлезде. Најчешћи разлог поремећаја је аномалија овог органа чије формирање почиње већ у 24. дану трудноће.

И АНОМАЛИЈЕ УТИЧУ НА ЛУЧЕЊЕ ХОРМОНА: Највећи разлог поремећаја се јавља већ у 24. дану трудноће

Фото Shutterstock

Терапија се спроводи лековима, врло ретко оперативно. Хирургија је неопходна само у случајевима када је деформитет штитасте жлезде такав да притиска околне структуре и угрожава дисајне и органе за варење.

Докторка Слађана Тодоровић, ендокринолог Института за мајку и дете "Др Вукан Чупић", установе у којој се од 1983. године спроводи скрининг новорођенчади на урођене поремећаје у функцији штитасте жлезде, каже да су најчешћи проблеми у раду овог органа да не лучи адекватне количине хормона, да има неуобичајену позицију или да се није довољно или правилно развио:

- Аномалије штитасте жлезде не морају нужно да буду праћене поремећајима у њеној функцији. Ако је реч о недостатку једног режња или жлезданог мостића између режњева, функција остаје потпуно очувана. Цистично измењени остаци тиреоглосног канала обично немају утицај на функцију саме штитасте жлезде. Међутим, ако штитаста жлезда заостане у простору где не може адекватно да се развија може да има и недовољну функцију да се задовоље потребе организма за тироидним хормонима.

Када аномалија не утиче на функцију штитасте жлезде, њен деформитет се обично открива случајно.

- У предњој регији врата, у централној линији обично се појави лоптаста формација или циста, која није болна на додир и покретна је - каже др Тодоровић.

- Ултразвучним прегледом може да се разјасни да ли је реч о ткиву штитасте жлезде, а дефинитивна дијагноза се разрешава сцинтиграфијом, односно снимањем уз помоћ технецијума.

У ситуацијама када деформисана штитаста жлезда притиска околне структуре и угрожава дисајне органе и органе за варење, као и ако дође до инфекције цисте на њој, мора да се оперише.

- Инфекција цисте, ако је повезана неким каналом са кожом или са ждрелом, може да изазове озбиљније проблеме - каже наша саговорница.

- Ипак, са овом врстом хирургије би требало бити врло опрезан, јер операцијом цисте на врату, може да се уклони једино ткиво штитасте жлезде. Зато се у дечјој популацији, операције штитасте жлезде релативно ретко изводе. Обично ако је жлезда веома увећана или се у њој налази чворић за који се сумња да би могао бити малигне природе.

Развој

ШТИТАСТА жлезда почиње да се формира већ око 24.  дана трудноће, из ћелија примитивног ждрела. Овај изданак се постепено спушта дуж душника и на предњу страну врата, а на дефинитивно место где ће наставити развој, долази око седме недеље трудноће. Овај развојни пут може у било ком моменту да се прекине, што доводи до урођених аномалија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ЗАПАМТИЋУ ЈА ТЕБЕ! Новак Ђоковић шокирао многе у Риму (ВИДЕО)