УМЕСТО ЛЕКАРА И РЕЦЕПАТА ТВ ТЕРАПИЈА: Примаријус Драгана Кастратовић, фармаколог о самомедикацији

И. Ковачић

11. 10. 2021. у 14:30

ПАНДЕМИЈА је довела до огромног повећања потрошње лекова, од којих многе, а најчешће седативе пацијенти пију "на своју руку".

УМЕСТО ЛЕКАРА И РЕЦЕПАТА ТВ ТЕРАПИЈА: Примаријус Драгана Кастратовић, фармаколог о самомедикацији

Фото Архива Новости

Већина није свесна да ова група лекова врло брзо и неприметно може да доведе до зависности, а додатни проблем је тај што ови медикаменти чине да особа има ослабљене реакције због чега се често догађају и повреде. Сваки лек има своје добре и лоше стране, услед чега се самомедикација никако не саветује, а у прилог томе говори и чињеница да за појединце и аспирин може да буде узрок тешког нарушавања здравља.

У интервјуу за "Новости", примаријус Драгана Кастратовић, фармаколог Универзитетског клиничког центра у Крагујевцу каже да би се последице самомедикације могле спречити развојем практичнијег здраветвеног система:

- Када би лекари били доступнији, са више амбуланти, када би постојало више позивних центара, мобилних екипа, већи број клиничких фармаколога у свим здравственим структурама и радом на здравственом превентивном просвећивању људи, ова појава би била сведена на минимум.

Није ретко да се због сумње на ковид самоиницијативно пију антибиотици. Који то ризик носи?

- Основни проблем је што је цела епидемиолошка ситуација превише популаризовала. Људи се лече "ТВ терапијом", укључујући ту и саопштења Кризног штаба која се често неадекватно тумаче. Удаљени су од лекара свакодневним саопштењима о броју оболелих, самоиницијативно раде PCR, не знајући како се резултати тумаче. После позитивног налаза самоиницијативно узимају антибиотике и остале лекове. На сву срећу, кућно-личне варијанте лечења углавном не завршавају фатално, а људи се у тежим случајевима ипак јављају лекару.

Многи користе "ивермектин" иако он код нас званично није

у терапији ковида?

- "Ивермектин" се до сада користио у раном лечењу ковида, чиме се посредно редукује број оболелих од тешког облика инфекције. Чешка и Словачка су привремено дозволиле његову званичну употребу, док га Бугарска и Северна Македонија широко примењују у лечењу ковида. Као и сваки лек и овај има нежељена дејства. Он релативно често изазива поспаност, смањење броја белих крвних зрнаца и гастроинтестиналне тегобе у виду бола у трбуху, пролива, и повраћања.

Који лекови се најчешће пију "на своју руку"?

- С обзиром на специфичне услове живота под стресом, условљене карантином, сталним информацијама о броју умрлих, а и одраније, најчешће су "на своју руку" људи узимали анксиолитике - лекове против напетости. Међу њима избор је био углавном "бромазепам" и "алпразолам". Ови медикаменти доносе велики ризик од развоја зависности, а седација до које доводе омета у саобраћају јер успорава реакције возача али и пешака, што може да доведе до несрећа.

Да ли је истина да обичан аспирин може негативно да делује на астматичаре?

- Око 20 пацијената са астмом је преосетљиво на аспирин, како се популарно називају сви облици ацетилсалицилне киселине. То значи да код њих овај лек може да провоцира појаву астматичног напада. Зато, при употреби ацетилсалицилне киселине треба се консултовати са лекаром јер ће он знати да препоручи правилну употребу овог лека. Битно је и да се зна време крварења и број тромбоцита, као и то да су дозе различите у зависности од тога да ли се користи за превенцију или терапију инфаркта и емболизације, сузбијање упале или слабијих болова. Битно ми је да напоменем и да при свакој анестезији, локалној или општој, људи морају да кажу лекару да имају астму, као и коју терапију узимају.

Анестезиолошке процедуре и лекови могу да погоршају функцију дисања и угрозе живот пацијента. Значи, терапију за астму анестезиолог неће да укине, већ је само прилагоди анестезији.

Неретко се самоиницијативно пију и лекови за сузбијање желудачне киселине, колико су они опасни?

- Сви смо некада осетили печење у желуцу и мучнину. Тада нам је помогао "алфогел", "гелусилак", "ранисан". Услед треме, после јаке обилне хране, понекад није проблем овако решити тегобе. Међутим, честа, редовна или дуготрајна употреба ових лекова може да маскира озбиљна обољења као што је чир на желуцу или карцином. Уколико приметите да се киселина у желуцу појачава и да вам је често мука, да вам се гади месо, не оклевајте - право код свог одабраног лекара или интернисте.

Никако нагли прекид бета-блокатора

Пацијенти врло често сами посежу за дозирањем лекова за притисак, да ли је то добро?

- Чињеница је и да је ова самомедикација све успешнија јер је доступност информација већа. Тако пацијенти знају да користе самомераче притиска, знају референтне вредности крвног притиска, знају и своју реакцију на лек, па није чудо што прибегавају самомедикацији када су гужве код лекара велике, као и због страха од ковида. Из свакодневне праксе рекла бих да се пацијенти добро сналазе, односно успешно коригују дозу лекова за притисак. Не би смели, међутим, ово никако да раде са бета-блокаторима јер њихово нагло укидање може да изазове срчани застој. То се односи на "метопролол", "пропранолол", "соталол", "атенолол" и "карведилол".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО? Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

"НЕМЦИ, ОДАКЛЕ ВАМ ПРАВО?" Порука из Русије у вези са Резолуцијом о Сребреници: Ви сте истребили 10 милиона људи!

УЧЕСНИЦИ међународне седнице о безбедности у Санкт Петербургу дошли су до закључка да је резолуција о наводном геноциду у Сребреници, коју Немачка промовише у УН, лицемерје и извртање чињеница, изјавио је секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев.

25. 04. 2024. у 18:08

Коментари (0)

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна