КОНТРОЛА ДИЈАБЕТЕСА У ЗАТИШЈЕ КОРОНЕ: Лоше регулисан шећер драстично повећава ризик од компликација ковида

Ду.К.

27. 07. 2021. у 09:51

ЖИВОТ са дијабетесом није лак, али далеко од тога да је застрашујући. Када једном прихватите тог "сапутника", а најчешће се зове - тип 2, када боље упознате његове ћуди и ритам, врло брзо ћете научити како да га држите под контролом. То је посебно важно у ово незгодно време када свет покушава да се избори са вирусом корона.

КОНТРОЛА ДИЈАБЕТЕСА У ЗАТИШЈЕ КОРОНЕ: Лоше регулисан шећер драстично повећава ризик од компликација ковида

FOTO: Depositphotos

Управо особе са дијабетесом спадају у високоризичну групу, а истраживања показују да је, у протеклих годину и по дана, колико већ траје пандемија, готово свака трећа особа која је преминула од последица ковида 19 имала лоше регулисану шећерну болест.

Према подацима Института за јавно здравље "Батут", Србија са око 750.000 особа са дијабетесом, нажалост, спада у групу земаља са високом стопом оболелих. У свету, у просеку свака десета особа болује од дијабетеса, а у Србији чак свака осма. Притом, трећина њих није свесна своје болести.

Оно што нарочито забрињава је лоша регулација дијабетеса, што доводи најпре до бројних тешких компликација, а затим и до високе стопе умирања од његових последица. Подаци Међународне дијабетес федерације показују да у просеку свакога дана 25 особа у Србији умре од узрока повезаних са дијабетесом, односно више од 9.000 људи годишње.

Посебно је застрашујући утицај дијабетеса на број преминулих од кардиоваскуларних компликација. Болести срца су, са 50.000 умрлих годишње, убедљиво најчешћи узрок смрти у Србији. Недавно спроведена студија у 13 земаља на више од 10.000 пацијената са дијабетесом типа 2, показала је да ће сваки трећи оболели од шећерне болести овог типа развити неку кардиоваскуларну болест, најчешће крвних судова, односно атеросклерозу. Сама атеросклероза је у основи чак пет од шест узрока смрти од кардиоваскуларних болести.

Нису само болести срца претња за особе са дијабетесом. Због лоше регулисаног нивоа шећера 10 пута се повећава могућност да развију и бубрежно обољење, 10 до 20 пута се повећава опасност од ампутације стопала, а дијабетес је и међу водећим узроцима слепила.

Током пандемије се показало да су особе са дијабетесом са добро регулисаним шећером имале око 40 одсто већи ризик да због короне буду хоспитализоване у поређењу са онима без дијабетеса, а чак пет пута је такав ризик био већи за оне са лоше регулисаним дијабетесом. Дакле, и током пандемије вируса корона се испоставило да су редовне контроле и добра гликемија кључне за ове пацијенте.

Управо немогућност редовних контрола код специјалиста током актуелне епидемије, које се по правилу морају спроводити на сваких три до шест месеци, представља највећи ризик за оболеле од дијабетеса.

Ковид 19 оптеретио је и наш здравствени систем и због тога многе особе са дијабетесом нису биле у могућности да редовно одлазе на контроле, иако су свесне чињенице да су ризична група. Међутим, показало се да су управо редовни прегледи кључни - оболели са добром регулацијом шећера били су мање подложни вирусу или су се бар лакше изборили с њим. Отуда су садашње делимично смиривање пандемије и већа доступност лекара за лечење хроничних болести од немерљивог значаја управо за пацијенте са дијабетесом, а како би имали могућност да контролишу своју болест и на тај начин спрече њене компликације. Заправо, од круцијалне је важности да искористе овај период и посете свог лекара, а он ће већ пронаћи адекватно решење. Поготово јер је тешко у овом тренутку проценити у којој мери ће такве посете бити могуће и у наредним месецима.

ХРОНИЧНЕ КОМПЛИКАЦИЈЕ

РЕДОВНЕ посете лекару могу пре свега допринети бољој едукацији болесника о препорукама везаним за исхрану, бољи увид лекара у регулисаност шећерне болести и могућност откривања првих симптома везаних за хроничне компликације, а то би били поремећаји вида, трњење у рукама и ногама, повишен притисак или симптоми кардиоваскуларних проблема. Тиме би се створили услови за правовремене интервенције специјалистичких служби - каже докторка Драгана Томић Наглић.

- Оболели од типа 2 шећерне болести требало би да се контролишу једном у шест месеци. Како овај тип прате и бројне компликације везане за кардиоваскуларни систем, очи, неуролошки систем и бубреге, прегледи у циљу откривања тих болести требало би да буду спроведени по успостављању дијагнозе дијабетеса, а потом и једном годишње - објашњава проф. др Драгана Томић Наглић, управник Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Војводина.

Порука специјалиста је: Немојте губити време. Ако живите са дијабетесом, држите га под контролом и преглед закажите - одмах. Искористите чињеницу да је корона направила "предах" и да су посете лекару поново омогућене. Мислите на себе, дијабетес јесте стално присутан, али то не значи да се не може контролисати. 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

Нова димензија живота у делу Београда који се буди из сна

У ПОТРАЗИ сте за станом у центру града који је довољно изолован од градске вреве, окружен зеленилом и реком, а с друге стране вам је подједнако важно да кварт има одличне саобраћајне везе са свим деловима Београда?

18. 04. 2024. у 10:00

Коментари (0)

И МИ КРЕЋЕМО ПУТ ГРЧКЕ Прво оглашавање Николине жене: Деца знају све, морамо бити храбри